Představitelka newyorského punku a nové vlny slaví kulaté jubileum. Muzika v jejím podání je naléhavá a zároveň jemná a poetická, což souvisí s její básnickou tvorbou.

BASÁK IVAN KRÁL

S Českem je spjatá díky spolupráci s emigrantem Ivanem Králem který s ní hrál na baskytaru. Ke skupině se připojil v roce 1975 a nahrál s ní čtyři studiová alba.
Patti Smith napsal Král řadu písní (například „Ask the Angels", „Pissing in a River" nebo „Dancing Barefoot"). Její skupina se rozpadla v roce 1979, kdy hudebník a skladatel začal spolupracovat s Johnem Calem.

Zdroj: Youtube

ŽÁRLILA NA NĚJ

O žárlivosti hudebnice Ivan Král povídal v rozhovoru pro Deník: „Patti Smith se dost bála, abych jí neutekl. Věděla, že mám rád Rolling Stones a Roda Stewarta. Bála se toho, že bych hrál s někým jiným. John Cale vyprodukoval první desku, tak jsme odehráli několik vystoupení a z toho pak o pár let později vzniklo jen živé album. Patti na mě stejně byla naštvaná," smál se.

Patti Smith se před hudební kariérou věnovala poezii, příležitostné novinářské práci a psaní dramat. Její básnické prvotiny ovlivňovala francouzská poezie na přelomu 19. a 20. století. Nejvíce ji fascinovali tzv. Prokletí básníci a jejich pokračovatelé, například Arthur Rimbaud. Později si uvědomila, že kdyby tento básník žil, vrhl by se na muziku, což ji inspirovalo.

MILENKOU UMĚLCE

Na sklonku 60. let si usmyslila, že se stane umělkyní díky milostnému vztahu s umělcem. Vydala se do New Yorku, povzbuzena výstavou, na které poprvé viděla Andyho Warhola. Když hledala svého kamaráda, omylem zaklepala na „nesprávné" dveře. Otevřel jí Robert Mapplethorpe, student umění a fotograf. Pocítili oboustrannou náklonnost.

SEDMÉ NEBE

Její první básnická sbírka Seventh Heaven se stala nejpůsobivější a nejemotivnější. Na jejích prvních hudebních nahrávkách na prvotině Horses se střídají rytmy reggae, dojemné piano, rokenrollová smršť, naléhavý a emotivní vokál. Následovala alba Radio Ethiopia, Easter a Wave, které uzavřelo sedmdesátá léta. Poté se Patti Smith provdala za hudebníka z kapely MC5 Fredericka Smitha a věnovala se mateřským povinnostem se synem. K muzice se vrátila až v osmdesátých letech.

Zdroj: Youtube

NÁVRAT K POEZII

Až v roce 1988 přichází s albem Dream of Life s popovými pravky. Od vydání tohoto alba se zpěvačka objevuje s velkými prodlevami s několika dalšími deskami. V současné době se Patti Smith opět věnuje především poezii. V roce 2012 jí vyšla poslední studiová deska Banga. V České republice vystoupila Patti Smith hned několikrát. V posledních letech dvakrát v Divadle Archa v roce 2009 a 2015. O rok dříve se také stala hlavní hvězdou open air festivalu v Trutnově.

DĚTSTVÍ PATTY SMITH

Patricie Lee Smith se narodila 30. prosince 1946 v Chicagu. Jako dítě byla silně ovlivněna svým sečtělým otcem a matkou, která jí zpívala a pouštěla hudbu z gramofonu. Otec byl věčně ponořen do svých knih či do práce. Svá dětská léta trávila s matkou, která ji seznámila s mnohými jedinečnostmi hudebního světa. Měla několik sourozenců.

Studiová alba Patti Smith:

Horses (1975)
Radio Ethiopia (1976)
Easter (1978)
Wave (1979)
Dream of Life (1988)
Gone Again (1996)
Peace and Noise (1997)
Gung Ho (2000)
Trampin' (2004)
Twelve (2007)
Banga (2012)