„Chtěla jsem přijít s deskou, jež by se od těch předešlých, které většinou tíhly k taneční hudbě, stylově lišila," předesílá Helena Vondráčková. „Než jsem se ale k její realizaci dostala, předběhl mě Vladimír Kočandrle z vydavatelství Warner Music, který přišel s nabídkou vydat v roce mých kulatých narozenin novinkové album. Naše ideje, jak by mělo vypadat, se střetly."

Jaký je tedy výsledek?

Zamyšlenější a svým stylem tíhnoucí k modernímu šansonu. Už na minulé desce Touhy jsem měla jeden takový „impulz" v podobě písně 2000 perel, kterou mi napsal textař a skladatel Honza Dvořák, jenž spolupracoval s Petrem Mukem a jehož tvorba se mi vždycky líbila. Ta písnička byla jakýmsi odrazovým můstkem k tomu, aby se Honza ujal role uměleckého supervizora nad celým mým novým CD zároveň stojí i za několika skladbami včetně drtivé většiny textů. Třemi skladbami přispěl jazzový muzikant a skladatel Matej Benko, po jedné písni mi napsali Ondřej Gregor Brzobohatý a Václav Kopta a Ondřej Soukup s Gabrielou Osvaldovou. Všechny aranže a dvě skladby obstaral Armin Effenberger, jehož jsem předtím neznala. I proto jsem měla, přiznávám, zpočátku pochybnosti, jak všechno dopadne, ale v průběhu natáčení se mé obavy rozplynuly.

Jiný byl i způsob práce?

Byl zcela obrácený, než na jaký jsem byla zvyklá. Obvykle to chodí tak, že nejdřív přijde nabídka písně, následuje její aranžmá s textem, načež ji ve studiu nazpívám to znamená na hotový hudební základ, se všemi nástroji. A za hodinu odcházím domů. V tomto případě ale tvořil ten základ akorát klavír, takže jsem si mohla určité věci trošku domýšlet. Až pak Armin nahrávku obohatil o další nástroje. Když se nám výsledek líbil, zůstal, jak je, a když jsme měli pocit, že by například bylo dobré přidat v určité pasáži na zpěvu, na výrazu, předělali jsme jej. Na jedné straně šlo tedy o namáhavější styl práce, ale mnohem zábavnější.

Po hudební stránce jste do písniček vtiskla více osobní invence, ale jak to bylo s texty? Nechala jste v nich autorům volnou ruku?

Úplně. Samotnou mě potom překvapilo, kolik vlastních prožitků jsem v nich našla. Třeba text Vaška Kopty nevím, jestli mě sledoval, že se jím trefil do mého životního příběhu. Nebo Gábina Osvaldová… K naší vůbec první spolupráci došlo díky tomu, že jsme se potkali s Ondrou Soukupem na dovolené. Říkala jsem mu, že chystám desku a že by se mi strašně líbilo, kdyby mi na ni napsal píseň, protože ho o ni prosím asi tak třicet let. Za celou kariéru mi totiž napsal jednu jedinou, a to duet s Jirkou Kornem Tančit prý je krásné. Slíbil, že to zkusí. A přinesl nádhernou věc, kterou Gábina opatřila textem. Když jsem jej poprvé slyšela, neubránila jsem se dojetí, protože se mi vybavilo moje rodné městečko Slatiňany, koně, pastviny a první lásky… Ptala jsem se jí, jak ji ten text napadl, když jsme spolu na téma, o čem by měl vůbec být, prohodily jen pár slov.

Její text vás zasáhl nejvíc?

Po citové stránce určitě ano. Našla jsem se ale i v těch od Honzy Dvořáka, s nímž se také až tolik neznám, ale hodně jsme si o nich předem povídali. Je to prostě šikovný kluk, který vnímá běh života, jeho strasti, radosti, takže dokázal vytvořit texty, které jsou vlastně mou intimní výpovědí… Celkově jsem šťastná, že se na albu sešlo tolik zajímavých autorů, potažmo jejich písní pro mne nejen pěvecky, ale i výrazově náročných. Cítím se v nich krásně.

Když jsme si povídaly o vaší úspěšné desce Vodopád, která vyšla loni v limitované reedici na vinylu, říkala jste, že jste se tehdy se zástupci vydavatelské firmy rozcházeli v názoru, zda vybrat jako pilotní píseň Vodopád, nebo Dlouhá noc. V případě novinky jste měli jasněji?

Vůbec ne. Dlouho jsme přemýšleli, bylo to velmi těžké, protože jsme těch „adeptů" měli daleko víc. Nakonec jsme za pilotní vybrali písničku Černé labutě, která by podle našeho soudu mohla lidi hodně oslovit. Tak uvidíme, jestli jsme měli správný odhad… V podstatě by šla ale vybrat jedna od každého z autorů Dávno vím svý, Já s tebou hlavu ztrácím, Pianista… Ke každé z nich mám hezký vztah. K té posledně zmíněné z důvodu, že jsem vždycky milovala a obdivovala klavíristy, dva z nich mi taky zasáhli do života… Sama jsem navíc na klavír hrála, stejně jako můj tatínek, takže tento hudební nástroj je mi blízký.

Máte v plánu vyjet s novými písničkami na koncerty?

Letos to mám naplánováno trošku jinak. Vzhledem k mému jubileu, které mě zrovna moc neoslovuje, tudíž bych ho ani nemusela slavit, mě okolí donutilo ke změně názoru. Takže oslavovat budu. Chystáme několik velkých koncertů, jejichž odrazovým můstkem bude ten, který se uskuteční 13. dubna v brněnském Boby centru, snímat jej bude Česká televize. Pozvala jsem si na něj několik českých i slovenských hostů, jmenovitě Leonu Machálkovou, Jitku Zelenkovou, Olinku Matuškovou, slovenskou vokální skupinu Fragile, mladého talentovaného Jana Cinu, mistra světa ve stepování Tomáše Slavíčka a jeho skupinu Tap Academy Prague. Doprovázet mě bude tradičně skupina Charlie Band, která bude rozšířená o dechové nástroje, smyčce a sbory. S tímto programem, co se hostů týká různě obměňovaným, vystoupím i 24. června, v den mých narozenin, na hradě Karlštejn, což je moje srdcová záležitost. Jednak z toho prostředí pochází písnička Karla Svobody Lásko má, já stůňu a taky jsem se tam před čtrnácti lety vdávala. Další velký koncert se bude konat 21. října v bratislavském zimním stadionu Ondreja Nepely, o dalším se jedná i v Košicích, vůbec jich asi ještě přibude… Vyvrcholením bude pražská O2 arena, kam ale posluchače pozvu až v lednu příštího roku. Chtěli jsme ji samozřejmě zahrnout do letošních vystoupení, ale termíny jsou tam naprosto obsazené.

Čeká vás ale i divadelní úloha. Vrátíte se do role opuštěné kočky Grizabelly v muzikálu Kočky, kterou jste před více než deseti lety zpívala v pražském divadle Millenium. Teď se v ní budete objevovat v plzeňském Divadle J. K. Tyla. Rozmýšlela jste, když vám Lumír Olšovský nabídku učinil?

Ani chvilku. Kočka Grizabella je role, kterou jsem si zamilovala, dokonce se ještě z pražského Millenia zachoval kostým, takže jej s radostí zase obléknu. Účinkování v Kočkách bude takovou třešničkou na dortu, myslím tím i pro mě, protože se v nich nebudu objevovat pravidelně. Na podzim se pak soustředím ještě na jinou postavu, a to královnu v připravovaném muzikálu Muž se železnou maskou, který bude uvádět pražské Divadlo Broadway. Tady jdu malinko do neznáma Michal David k němu totiž teprve píše hudbu. Protože je ale pro mě Michal zárukou dobrého výsledku, moc se nejen na spolupráci s ním těším.

Když zmiňujeme vaše jubileum, prožíváte jej nějak zásadně?

Ani ne. Číslovka začínající sedmičkou sice není hezká, docela bych si tak dvacet let ubrala, kdyby to bylo možné, ale zase to pro mě není žádné trauma, cítím se dobře. Život jde prostě dál.

Čtěte také:

Helena Vondráčková: Dlouhá noc? Stále bourá sály
Helena Vondráčková obdržela platinovou desku Supraphonu
Helena Vondráčková má za sebou fantastické slovenské turné a vyprodanou Lucernu