Zpěvačka, muzikantka i autorka písniček Radůza sice vydá své nové album „Marathon příběh běžce" až 8. května k 70. výročí konce 2. světové války, ale jeho písničky už v Hraničáři zahraje. „Hrajeme je již dlouhou dobu, ale vlastně hrajeme už i písničky z alba, které teprve přijde po albu Marathon-příběh běžce," prozradila Radůza v rozhovoru pro Deník.

Mám víc svobody

Co pro vás znamená mít v kapele tak skvělé a flexibilní muzikanty? Dává vám to větší svobodu, je to větší odvaz, nebo na ně naopak musíte při tvorbě a vymýšlení pódiové podoby písniček víc myslet?
Dává mi to mnohem větší svobodu. Hoši mají velmi inspirující nápady a za tu dobu, co s nimi hraji, mám dojem, že jsem se od nich hodně naučila. Navíc jsou všichni moc fajn, takže jsem s nimi ráda i mimo jeviště. Měla jsem zkrátka štěstí (úsměv).

Radůzo, řekněte, jak vás napadlo natočit album k 70. výročí konce 2. světové války?
Na ten nápad mne přivedl Josef Urban (Habermannův mlýn, Sedm dní hříchu…). Připravuje film o osudech českého horolezce Josefa Smítka, kterého zastřelili dva měsíce před koncem války v Terezíně. Do filmu „Tenkrát v ráji" píši písničky a hudbu. Právě tento film by měl být natočen k sedmdesátému výročí konce druhé světové války. Spolupráce s Josefem Urbanem mě inspirovala natolik, že jsem se do válečné tematiky ponořila i já. CD bych vydala tak jako tak, ale vyšlo to právě na toto výročí.

Co zažil pradědeček

Inspirovaly vás smutné osudy padlých a jejich blízkých? Soudím, že by to mohla být i hodně osobní, až rodinná záležitost…
Ano, k jedné písničce jsem našla inspiraci ve vyprávění mého pradědečka, je to písnička o bitvě u Verdunu. Já pocházím z vojenské rodiny, oba moji rodiče sloužili v armádě a i já měla pokračovat v jejich šlépějích, čemuž jsem se jak vidno poněkud vzepřela, takže nechuť řešit konflikty násilnou formou ve mně sedí už velmi dlouhou dobu.

Pro výborný celovečerní dokument Století Miroslava Zikmunda (mrzelo mě, že nedostal Českého lva. Ale letos byla velká konkurence…) jste napsala tesknou píseň. Zaujal vás smutný osud dvou báječných českých světoběžníků? Nebo jste se spíše vcítila do pocitů dvou mužů v cizině daleko od domova?
Ta písnička je obecně spíše vyjádřením touhy po domově, kterou cítí snad každý, kdo domov ztratil, nebo je od něj nedobrovolně na dlouhou dobu vzdálen. Na koncertě ji hrajeme a máme ji moc rádi.

Objeví se vaše další písnička i ve filmu, píšete také pro divadlo?
Vlastně mi včera přišla další nabídka na písničky do filmu, ale vše je ještě na začátku, takže jisté to není ani trochu. Pro kladenské divadlo Lampion jsem na původní námět napsala veršovanou hru s písněmi pro děti. Na hudbu k představení mi žádné nabídky nechodí už dlouhou dobu, ale i to se může změnit. Anebo taky ne (pousmání).

Klip možná bude

Máte už k nové desce vymyšlený i videoklip? Nebo by to pro vás byly jen vyhozené peníze, jak dnes mnozí tvrdí?
Ano, něco v hlavě mám, ale jestli to realizujeme bude záležet hodně na penězích, které budeme moci investovat.