Jako první německy zpívající interpret dosáhl prvního místa v americké Billboard Charts. Během jeho krátkého života se prodalo přibližně 60 milionů nosičů s jeho nahrávkami. Jako první v němčině kombinoval rap s chytlavými refrény.

Čtěte také: 2016: Kdo odešel do kulturního nebe?

Nešťastné dětství

Co formovalo vůbec nejslavnějšího rakouského zpěváka, který se narodil jako Johann Hölzel?

Rodinné poměry, do kterých se narodil, byly nuzné. Z trojčat přežil jen on. I možná to ovlivnilo jeho povahu, která se měnila každým okamžikem.

Už v raném věku si rodiče všimli jeho závratného hudebního talentu a zakoupili mu klavír.

Zanedlouho poté ho profesor vídeňské akademie nazval „malým Mozartem".

Zdroj: Youtube

Jeho vzory však zářily v jiném žánru, například: David Bowie, Cliff Richard, Elvis Presley nebo Beatles.

Poté, co rodinu opustil otec, vychovával Hanse trojlístek žen: matka, babička a sousedka „Schlintzi".

V 16 letech opustil školu a naučil se ve výkonu vojenské služby hrát na basovou kytaru. Na tu později doprovázel kapelu Umspannwerk.

Po stopách Bowieho

Někdy kolem roku 1977 se vydal do západního Berlína po vzoru svého idolu Davida Bowieho. Během jednoho roku si tu zahrál s několika rockovými kapelami.

Po návratu do Rakouska se věnoval „rockovému divadlu" ve skupině Hallucination Company.

Právě v této době vzdal hold východoněmeckému skokanovi na lyžích Falkovi Weisspflogovi. Sportovce zahlédl v pořadu Turné čtyř můstků Vier-Chancen-Tournée. Vytvořil si podle něj svůj umělecký pseudonym. Změnil i vizáž.

Sám se však honosil pseudonymem Falco. Písmeno „k" změnil ve jméně na „c", protože mu připadalo světově přístupnější a atraktivnější, což se mu později vyplatilo.

Falcův umělecký přínos se nedá měřit pouze hitparádovým umístěním. Jeho hudba byla nadčasová. Objevil rap v německém jazyce, kombinoval jej s melodicky chytlavými a jednoduchými refrény. Tento trend dnes s úspěchem využívá celá řada umělců. Objevil se ale již v 80. letech.

První světový boom zaznamenal s hitem Der Kommissar.

Zdroj: Youtube

Neustálá nejistota

Jako autor i interpret trpěl neustálou nejistotou, že svůj současný úspěch již nepřekoná. A právem. Povětšinou prorazil se singlem, ale album už zase tak úspěšné nebylo. I proto se utápěl v drogách a alkoholu.

Později zaujal svět dalšími velkými hity: Rock Me Amadeus, Vienna Calling, Mutter, der Mann mit dem Koks ist da nebo Out Of The Dark, ta uspěla hlavně proto, že vyšla posmrtně.

Zdroj: Youtube

Asi nejsilněji se mu podařilo šokovat hitem Jeanny v roce 1985. Radiostanice i televizní kanály ji bojkotovaly kvůli propagaci násilí na ženách. V Německu se dokonce stala největším skandálem, avšak také největším hitem roku 1986.

Zdroj: Youtube

Bohužel ani jeho osobní život nebyl příliš idylický. Později se ukázalo, že mu manželka porodila dítě, které nebylo jeho, ač tvrdila, že ano.

V roce 2008 natočil režisér Thomas Roth podle vlastního scénáře životopisné drama s názvem Falco Verdammt, wir leben noch!, jež mělo úspěch u fanoušků a poměrně i u kritiky.

Alkohol a drogy

Falcův osud nebyl šťastný. Dá se dokonce tvrdit, že ho světová sláva, peníze, alkohol, drogy a bohémství stály život. Samozřejmě nebyl první hvězdou, již semlel showbyznys, ale jeho kariéra byla velmi krátká.

V současné době je k mání limitovaná edice čtyř LP Falca i box se dvěma CD s největšími hity.

Čtěte také: Hudební chameleon dal světu extravaganci a styl