Podzimní turné rockové legendy Citron sklidilo v loňském roce obrovské ovace ve všech desíti městech České republiky.

A naprostá většina koncertů byla beznadějně vyprodaná. A tak není divu, že vřelé reakce fanoušků a tento úspěch nemohly nechat klidnými ani členy skupiny Citron.

Ta se právě vydala na další velké jarní turné nazvané Rebelie rebelů Radegast Tour 2016.

Jarní turné Rebelie rebelůRadegast Tour 2016
1. dubna Krnov Kofola Music Club
2. dubna Tachov Lidový dům
8. dubna Znojmo sál hotelu Dukla
15. dubna Šlapanice KD Bedřichovice
16. dubna Březolupy Sportovní hala Březolupy
21. dubna Boskovice sokolovna Boskovice
22. dubna Dvůr Králové Zábavní centrum Zálabí
29. dubna Olomouc S-klub
30. dubna Písek KD Písek

Začalo už 26. března v Kadani a skončí 30. dubna v Písku, mezitím se ale ještě postupně zastaví v dalších osmi městech Krnově, Tachově, Znojmě, Šlapanicích, Březolupech, Boskovicích, Dvoře Králové a Olomouci.

Nová sestava

Kapela hraje nyní v obnovené sestavě. Její zakladatel a majitel ochranné známky na jméno Citron, bubeník a producent Radim Pařízek, přizval do skupiny zpěváka Ladislava Křížka, který už v minulosti v této hudební formaci účinkoval a zpíval na zásadním albu Radegast z roku 1998.

Ve skupině jsou nyní i kytaristé Djorde Erič, Pavel Hanus, baskytarista George Rain či zpěvačka Tanja.

„Agentuře Pragokoncert jsme slíbili, že na podzim loňského roku bude naše EP deska hotová. Jsem moc rád, že slib držíme, a nyní její předzvěst EP Rebelie Vol. 2 je na světě. Už naše dosavadní koncerty k tomuto projektu v loňském roce napříč Českou republikou byly vyprodané, potěšily mě nekonečné fronty při autogramiádách. A to máme jako kapela i pozitivní ohlasy na sociálních sítích. Takže pro mě je obrovskou satisfakcí, že projekt Rebelie rebelů se lidem líbí, a hlavně proto následuje naše jarní turné," uvedl Radim Pařízek.

Dvě zásadní desky Citronu

„Když jsem tak přemýšlel o dosavadní historii naší kapely, u jejíhož zrodu jsem stál, tak jsem si uvědomil, že Citron, to jsou v jeho dosavadní historii především dvě zásadní desky. Jednak album Plní energie se zpěvákem Stanislavem Hranickým, který ale už bohužel odešel do rockového nebe, a Radegast s Láďou Křížkem. A právě s Láďou jsme se domluvili na nové spolupráci. A zpěvačka Tanja je s Citronem provázána z minulosti. Do nové sestavy přišli ještě kytaristé Pavel Hanus a Djordje Erič a baskytarista George Rain. V projektu Rebelie rebelů jsem zúročil asi nejvíc svých nápadů ve spolupráci právě s Láďou Křížkem. Do budoucna se určitě zapojí i mladí, noví členové kapely," dodal Radim Pařízek.

Láďa Křížek: Realita předčila očekávání

„Když jsme se oba s Radimem společně spojili při vzniku nové desky, oba jsme věřili, že bude dobrá. Ale realita předčila má očekávání. Nevěřil jsem, že dosavadní koncerty budou až tak vyprodané, což mě samozřejmě nesmírně pohladilo po duši. Atmosféra jednotlivých vystoupení je neopakovatelná, těžko se popisuje, jsou to pořád obrovské emoce, a když slyšíte odezvu publika, je to báječné! A řekněme si na rovinu: bigbít zůstává bigbítem. Ale uvědomil jsem si, co se vlastně stalo od toho roku 1987 a 1989, kdy kapely Citron i Kreyson zářily. Asi především to, že fanoušci, kteří na nás chodili, už mají odrostlé děti. A najednou jsem v hledišti zahlédl rockera v mých letech se svým potomkem, a to bylo opravdu něco neskutečného."

Radim to táhne

„Samozřejmě že Radim Pařízek to táhne, Radim je Citron. Jistě, táhneme to spolu hlavně ve studiu, když vznikají nové opusy, ale je fantastické, že se umíme uvolnit jako zamlada na těch vystoupeních, což rozhodně není málo," svěřil se Láďa Křížek před jarním turné Rebelie rebelů Radegast Tour 2016. Podle jeho slov je ve skupině hudební omladina, která se snaží a už se zapojuje do některých písniček i autorsky.

„A jsem rád, že to v kapele klape, jsou zde dobré vztahy. Vždycky je potřeba, abychom měli dobrý pocit, že děláme něco, co nás baví, pod čím se můžeme svobodně podepsat. To je vždycky v takové hudební formaci asi to nejdůležitější. Ano, jestliže má někdo pocit, že by si svoji hudební cestu představoval trochu jinak, není nic jednoduššího, aby z toho vlaku vystoupil a seberealizoval se podle vlastních představ," poznamenal Láďa Křížek.

Pozorně jsem ho sledoval na několika koncertech. Je obdivuhodné, že ten bítový drajv ho ani po letech neopouští, což je určitě dobrá zpráva pro všechny fanoušky skupiny.

„Jistě, pokud alespoň několik fanoušků ucítí takovou vnitřní radost jako my na pódiu, pak je dobře, že jsme tady byli a pocítili určité souznění," řekl Láďa Křížek.

„Ano, když přijdu na jeviště, trochu se mi zatmí před očima, ale jsem rád, že mohu lidem posílat alespoň něco z toho, co mi Pánbůh nadělil, je to paráda," svěřil se Láďa Křížek.

Mladí se nechtějí nechat zahanbit

„Je to pro mě neuvěřitelná věc, hrát pro plné narvané sály a vidět, jak lidi zpívají s námi, usmívají se a marná sláva, je to pro mě pocta, hrát v této skupině. Jsem proto vděčný Láďovi Křížkovi, který mě sem dostal," soudí mladý baskytarista George Rain, který už nasbíral zkušenosti z jiných kapel a zažil i několik domácích a zahraničních festivalů.

„Je to paráda, hrát před plným sálem. Svoje první zkušenosti jsem získával spíše v jednom metalovém seskupení. Vystudoval jsem Janáčkovu konzervatoř a Gymnázium v Ostravě, což byla také výborná průprava, kde mě učili kytaroví pedagogové Tomáš Vávra a Martin Ládr," představil se v krátkém hudebním miniprofilu kytarista Pavel Hanus.

Půvabná Tanja

„Když před časem skupina Citron přemýšlela o tom, že když bude jezdit na turné, měla by mít na koncertech nějakého hosta. Takže přišli na mě, neboť jsem s kapelou z minula skutečně provázaná. A tak jsem s nimi absolvovala několik šňůr. A jakmile se vytvořila obnovená sestava, Radim mi napsal, že to bude super, vrátil se Láďa Křížek a jsem tomu moc ráda," vyznala se stále půvabná zpěvačka Tanja, která, jak jsem si před jedním vystoupením v šatně všiml, působí i tak trochu, zvláště pokud jde o nové členy skupiny, jako kostýmní poradkyně…

Jak se zdá, tahle hudební partička Citron má v sobě ještě dost vitaminů, aby úspěšně zvládla jarní turné, které začalo už před Velikonocemi. A to je velmi dobré znamení. Ještě o ní hodně v budoucnu uslyšíme, což je také moc dobře.