Pokud kapela zářila v šedesátých či sedmdesátých letech, je malá pravděpodobnost, že se muzikanti sejdou v původním složení.

Někteří onemocněli, jiní zemřeli nebo se rozhádali. Snad kromě Rolling Stones hrají na aktuálních turné jeden či dva zakládající členové s doprovodnou kapelou. Ovšem pod původním slavným názvem.

Poslední řadová deska

U Beach Boys jde o stejný případ. O to větší škoda je, že sem plážoví kluci nezavítali v roce 2012, kdy vydali k 50. výročí povedenou a oceňovanou desku That's Why God Made The Radio.

Kapela Beach Boys. Ilustrační foto.
Mistři vícehlasu Beach Boys v červnu zapějí v Česku

Tehdy se při nahrávání sešlo více původních členů: vedle Mikea Lovea také Al Jardine a Brian Wilson i David Marks, který se do kapely opakovaně vracel. Prvně s ní hrál v letech 1962 a 1963. Nechyběl samozřejmě ani současný klávesista a zpěvák Bruce Johnston.

Pokud chceme hodnotit výkony hudebníků, je důležité si zásadní změny v obsazení připomenout.

Naštěstí se Mick Love obklopil výtečnými muzikanty, z nichž někteří jsou i dobří zpěváci, hlavně Jeff Foskett, který bez mrknutí oka zastoupil i v těžších partech Carla Wilsona. Pochvalu si zaslouží i energický bubeník John Cowsill.

Vokály, jež jsou pro tuto kapelu zásadní, zněly bezchybně a podíleli se na nich všichni. Až se divákovi nechtělo věřit, že je vše živě. To ovšem potvrzovaly nádechy pěvců i výchylky od originálu.

Jedinou píseň God Only Knows nechali pietně zazpívat ze záznamu zesnulého Carla Wilsona.

Přes čtyřicet hitů

Navzdory svým vrstevníkům a někdy i mladším kolegům, kteří v Praze koncertují, odehráli dvě a půl hodiny dlouhý koncert, který rozdělila dvacetiminutová pauza. Celkem zaznělo 41 skladeb.

První polovinu tvořily více než dvacet, vyjma dvou předělávek, původní hity. Tento set ke konci zněl lehce monotónně. K nejsilnějším kusům patřily Darlin', Don't Worry Baby a I Get Around.

Zdroj: Deník/Hana Langrová

Naproti tomu druhá půlka byla na témata mnohem bohatší a možná to zařídila i přítomnost několika cover verzí, například od Mamas & Papas, The Four Freshmen, Bobbyho Freemana nebo Chucka Berryho. Zazněla i I Can Hear Music od The Ronettes, kterou nazpíval v roce 1973 Freddie Mercury pod pseudonymem Larry Lurex.

Mike Love vzpomínal na svoje první auto, rozpovídal se o charitativní činnosti a neopomenul vzpomínku na první návštěvu Československa v roce 1969.

Bratři Hare Krišna

Píseň Pisces Brothers napsal jediný původní člen Georgi Harrisonovi, se kterým ho pojila víra v hnutí Hare Krišna i ekologické smýšlení. Kompletní Beatles se na plátně rovněž objevili.

Kapela Beach Boys. Ilustrační foto.
Pětice zásadních hitů Beach Boys zazní v Praze

The Beach Boys se v Praze podařilo zavzpomínat na zlatou éru šedesátých let. V té době patřili ke špičkám a jejich album Pet Sounds se v žebříčku Rolling Stonu umístilo hned na druhé příčce nejlepších desek všech dob. Za Beatles, se kterými se dlouho předháněli a ovlivňovali. Tohle špičkování jim pomohlo vymezit se a definovat svůj vlastní styl, tzv. surf rock. Jejich melodický pop a vybroušené vícehlasy budou bavit ještě desítky let.

Rozloučili se trojicí vypalovaček Wild Honey, Barbara Ann a Fun, Fun, Fun.

Zdroj: Deník/Hana Langrová