Sedm let čekali čeští fanoušci Keane, než se konečně v roce 2012 britský fenomén zastavil v Praze. To už se jeho nejzářnější léta chýlila ke konci. V době největší slávy, hlavně kolem nejopěvovanějšího alba s názvem Hopes and Fears, naši republiku přehlíželi. Když potom kapela rok po pražském koncertě ohlásila pauzu, zdrtilo to posluchače po celém světě.

Z přestávky se nakonec vyklubal téměř jistý konec, i když kdo ví, jestli band za pár let neohlásí comeback.

Čtěte také: Zvučný hlas Keane opět zazpívá Praze. Tom Chaplin dorazí sám

Třetina od Keane

Nicméně, příznivci Keane si v pondělí přišli opět na své. Melodické písně s chytlavými refrény, pro které je typický dominantní klavír, zazněly v pondělí v pražském Roxy.

Přivezl je totiž v rámci svého sólového tour jejich frontman. Ač značně chyběl energický klávesista Tim Rice-Oxley, skladatelsky i hráčsky, sen se do jisté míry splnil.

Zpěvák s novou kapelou jich zařadil sedm z celkových dvaceti: Bend & Break, Silenced by the Night, Clear Skies, Bedshaped nebo Sovereign Light Café. Koncert gradoval a před přídavky ho dotáhl k dokonalosti velký hit Crystal Ball.

Bez dalších přídavků

Po velkém aplausu se pěvec navrátil, aby ještě odehrál tři kusy včetně legendární keanovské Everybody's Changing. Bohužel, pak se už na jevišti nezjevil, a ochudil tak Pražany o Somewhere Only We Know, které většinou ještě přidává ve druhé vlně.

Zvučný hlas Toma Chaplina těšil a stále překvapoval naplněný klub téměř dvě hodiny.

V jednom z nejhezčích pražských interiérů, který oplývá geniem loci, vládla komorní a přátelská atmosféra. Zpěvák s publikem neustále komunikoval. Dokonce oslovoval jednotlivé diváky s různými dotazy. Chtěl tip na pražské památky i naučit děkovat po česku, což se mu nakonec podařilo.

Čtěte také: RECENZE: Komorní Brian May hrál Elvise i Beatles. S charitou měl ubrat

Znali novou desku

I diváci reagovali velmi vřele a od prvních tónů si s Chaplinem zpívali nejenom refrény.

Dalo se očekávat, že písně Keane ocení publikum o něco více, ale bylo až překvapivé, jak kladně novou desku The Wave přijímalo. Na to, že vyšla v říjnu loňského roku, znali Chaplinovi fanoušci slovo od slova.

Návštěvník koncertu díky přátelské atmosféře nabyl pocitu, že se nenachází na koncertě hvězdy světového formátu, přesto výkon, který interpret na pódiu předvedl, světový byl.

Svou novou kapelu sice značně zastiňoval, ale nastalo i pár okamžiků, kde se hudebníci blýskli. Například ve skladbách, kde dominovaly housle. Hned v několika písničkách skupina jako celek překvapila vokály, například v eponymní skladbě The Wave nebo v závěrečné See It So Clear. Obě z debutové desky interpreta.

Pocta dceři i manželce

Z té dominuje hit Quicksand, kterou věnoval své dceři. Manželce zase napsal píseň Hold On To Our Love, kde jí děkuje za to, že s ním vydržela dvě drogové závislosti a léčení i další životní peripetie. Právě o svých černých zákoutích života mluvil otevřeně i na koncertě.

Na pódiu tento člověk působí velmi sebejistě a díky svému mimořádnému vokálu až andělsky. Divák ani nechce věřit, že dvakrát podlehl závislosti na kokainu.

Živému vystoupení lze vytknout pouze fakt, že zazněl velký počet nostalgických kusů. Jeho první deska je určitou zpovědí i pokáním, což jí dodává velkou dávku melancholie, až patosu, z čehož mohou být skalní fandové Keane lehce rozčarovaní. Hlavně ti, kteří byli zvyklí na rozjeté kusy, které dominovaly již zmiňovanému albu Hopes and Fears.

Coververze Queen

Na světě je jen málo zpěváků, kteří zní totožně na desce i živě. A Tom Chaplin k nim patří.

Vzpomeňme například na jeho verzi It's Hard Life, kterou zpíval s Keane, ale střihl si ji dokonce i se dvěma zbylými členy Queen – Rogerem Taylorem a Brianem Mayem. Nad jeho výkonem se pozastavil nejeden fanoušek královské legendy. Snad ještě o jeho dokonalém hlase hodně uslyšíme.

Čtěte také: REPORTÁŽ: Po stopách Beatles a Queen v Liverpoolu a Londýně