„Reggae je intelektuální, socio-politická, smysluplná a spirituální hudba, která pronikla do všech koutů světa“ uvedlo UNESCO.

„Jsem potěšen touto úžasnou novinkou. Miluji tuto hudbu od chvíle, kdy jsem ji jako teenager poprvé uslyšel,“ uvedl zasloužilý redaktor a dj rádia BBC 1Xtra Dave Rodigan. „Vždy jsem říkal, že promlouvá k těm neprivilegovaným. Promlouvá proti sociální nespravedlnosti. Je to originální rebelská hudba. Je nesmrtelná díky Bobu Marleymu a jeho skupině Wailers," dodal.

Video: My Boy Lollipop od Millie Small

Reggae vzniklo v 60. letech minulého století na Jamajce. Mísí mnoho hudebních vlivů. Jsou v něm původní jamajské i karibské a latinské styly. Patrné jsou neoafrické styly, tedy soul a R&B ze Severní Ameriky. 

Z reggae se jeho zrychlením vyvinul styl ska. Jedním z prvních předělávek reggae hitů do ska byla píseň My Boy Lollipop od Millie Small v roce 1964, která se dočkala i české verze. Ve Spojených státech se reggae začalo záhy těšit popularitě, především díky jamajským imigrantům. Cestu do Evropy si vydobylo ale až později.

Ikona Bob Marley

Houpavé rytmy po celém světě proslavil bezesporu právě Bob Marley. Ve svých písních zpíval o příbězích z chudé Jamajky a touze po spravedlivějším světě. Spolu s hudbou zpopularizoval i náboženské hnutí – rastafariánství, pro které je typické nošení dredů a pozitivní vztah k marihuaně. Proslavil jej i jamajský film The Harder They Come z roku 1972.

O připojení na seznam UNESCO požádala samotná Jamajka tento rok. „Reggae je unikátně jamajské. Je to hudba, kterou jsme vytvořili. Pronikla do všech koutů světa,“ uvedla jamajská ministryně kultury Olivia Grangová. "Reggae se zde pouze neposlouchá, ale i žije," dodala.

„Tato hudba přispěla k mezinárodnímu diskurzu o nespravedlnosti, odporu, lásce, humanitě i spiritualismu,“ uvedlo UNESCO. „Základní funkce hudby – jako prostředku pro sociální komunikaci a cestu k Bohu se nezměnily. Hudba pokračuje jako hlas nás všech,“ dodalo.

V českých zemích jako jedna z prvních kapela začala tento styl hrát skupina Babalet v čele s „prvním českým rastamanem“ Alešem Drvotou, či Švihadlo, které stále vystupuje. Populární jsou i reggae festivaly.

Video: Babalet - Zelená 1992

Video: Bob Marley & The Wailers No Woman No Cry Live