Kruhové otáčivé pódium, dvě dlouhé vyvýšené rampy, projekce na téměř neviditelných plátnech, konfety, vznášející se obří drony, letadlo, prstencová projekce nad pódiem a velkolepá laserová show tvořily třetí koncert Muse v Česku. Kapela opět nabídla velkolepou podívanou i mimořádný hudební zážitek.

O MUSE se zaslouženě mluví jako o nejlepší koncertní kapele současnosti. Toto přízvisko v Praze potvrdili už potřetí. Britská trojice představila českému publiku koncepční protiválečné album Drones, která vyšlo před rokem.

Jedni z nejzručnějších muzikantů na planetě potvrdili formu a do třetice ukázali, že si zaslouží nálepku nejlepší živé kapely současnosti. Bohužel, jak už tomu v O2 areně bývá, v první polovině koncertu kazil celkový dojem zvuk. Zpěv byl utopený v nástrojích. V druhé polovině se ozvučení zlepšilo.

MÁLO ŘEČÍ, HODNĚ MUZIKY

Frontman Matt Bellamy za celý koncert promluvil asi dvakrát. V jednom rozhovoru poznamenal, že je placený za hraní a ne mluvení.

Kritici v zahraničí zpěvákovi vytýkali, že pokud hraje dva dny za sebou, je na něm znát únava a nedává výšky. Přestože Muse hráli den před Prahou v Berlíně, tyto vize se nepotvrdily.

První polovina koncertu patřila nové desce Drones, ze které kapela zahrála úvodní intro Drones a drsné písně Psycho, Reapers, Dead Inside a The Handler. V druhé polovině pak přibyly ještě dvě líbivější a melodičtější Revolt a Mercy a epochální The Globalist.

ROCKOVÝ SOUND

Přestože Muse často koketují s mnoha hudebními žánry a elektronikou, poslední nahrávka je syrově rocková a v tomto duchu se nesl i pražský koncert.

O MUSE se zaslouženě mluví jako o nejlepší koncertní kapele současnosti. Toto přízvisko v Praze potvrdili už potřetí. Průřez dvaadvacetiletou kariérou nabídl skladby ze zbylých šesti alb. Závěry některých písní se měnily v instrumentální improvizace.

Matt Bellamy vyniká nejenom svým vokálním rozsahem a čistými falzety, ale i neotřelou nekonvenční hrou na elektrickou kytaru, kterou sem tam odloží a hraje na klávesy či piáno, které se nacházelo na jednom z křídel středového pódia.

K nejsilnějším momentům koncertu patřily spíše starší kusy: rozjetá Plug In Baby, Supermassive Black Hole, Starlight nebo Time Is Running Out.

Kapela si příliš nepotrpí na vytleskávání a vypískávání před přídavky, takže v závěru bez čekání přidali ještě tři skladby. První Take a Bow přidávají pouze někde. Prahu ovšem ochudili o oblíbenou Undisclosed Desires.

Tohle trio patří k největším rockovým kapelám současnosti. Ne nadarmo se traduje, že jde o nejlepší živou skupinu, což Bellamy a spol. neustále potvrzují.

Jejich show je strhující a ucelená, avšak ne přeplácaná, nepřevyšuje muziku a obejde se bez patosu. Uvidíme, čím překvapí příště.

Z POHLEDU HANY LANGROVÉ

Z druhého koncertu jsem si přivezla suvenýr paličku

Redaktorka Deníku ukořistila paličku Dominica Howarda.Moje láska k Muse určitě nebyla na první pohled. Při prvotním poslechu jejich muziky mi až příliš připomínali Queen, což mě iritovalo. Ovšem později to byl právě důvod, proč jsem si tuto kapelu tolik zamilovala. Hlavně skladby Neutron Star Collision a Survival znějí přímo jako na objednávku: „Napište hitovku, která zní jako od Queenů!". Právě druhou zmiňovanou, která vznikla jako hit k olympijským hrám v Londýně, mě tato skupina úplně uhranula. Píseň je napsaná jako rhapsodie a má velmi silný emoční náboj. Sečteno podtrženo, dá se říci, že Muse jsou moderní pokračovatelé Queen, kteří do skladatelsky zajímavého art rocku vnesli vlastní invenci v podobě elektro muziky a moderních hudebních žánrů (dubstep, drum and bass). Jejich česká premiéra na Rock for People mi bohužel unikla, ovšem jejich první halovou show v roce 2012 jsem si nenechala ujít. Hned po ní jsem se stala jejich skalním příznivcem. Každá deska této kapely je úplně jiná. Ta poslední například hodně rocková, což kvituji. Bohužel ale musím podotknout, že playlist koncertu v roce 2012 se mi zamlouval o něco více. Přesto jsem si koncert velmi užila, tentokrát bezprostředně pod pódiem. Což se mi vyplatilo i po koncertu, když jsem chytila paličku bubeníka Dominica Howarda.