Nešlo o velké umění, ale o atmosféru

Často se vyskytují názory, že muzika Michala Davida je kýč a že kazí hudební vkus našeho národa. I to, že ČILICHILI.cz a blog Hudební masakry podle jeho příjmení pojmenovaly antisoutěž Zlatý David, která oceňuje největší hudební paskvily, jež se objevily na českém internetu do roku 2011, vypovídá o tom, že má mnoho odpůrců. Na druhou stranu: na čí koncert přijde tolik lidí? Myslím, že to vypovídá více o vkusu Čechů, než o čemkoliv jiném.

Koncert jsem pojala spíše jako recesi a zajímavou podívanou než jako velký hudební zážitek. Nakonec jsem se i já dočkala svých oblíbených hitů, které mám zažité spíše z dětství a potěšily mě. Přišla jsem se pobavit a načerpat atmosféru z obrovské hudební události, která zaujala tolik lidí v Liberci a okolí. Hlavní poslání davidovské hudby je určitě zábava. Vždyť, kdo z nás se někdy neopil a ve dvě ráno si zběsile nezapařil na jeho Céčka, Discopříběh či Děti ráje.

O doprovodného DJ moc zájem nebyl

Koncert opět způsobil dopravní kalamitu, takže se začínalo až o půl hodiny déle. Velkému mistrovi předvařil fanoušky jeho kolega DJ Martin Hájek, který zahrál největší hity z osmdesátek.

Publikum ho vypískalo, protože už si žádalo hlavní hvězdu večera. DJ se však nedal a deset minut jim ze svého počítače hitovky pouštěl. Pak už přispěchal Michal David oděný do černého saka ozdobeného kovovými cvočky, které trošku vybočovaly z Davidova stylu, a trička Hard Rock Café. Na nose měl tmavé sluneční brýle, které po několika písních odložil.

Společně s Davidem přišla na pódium i jeho doprovodná kapela: dva klávesáci, kteří se střídali, kytarista, basák, bubeník a dvě vokalistky. Sám David hrál v první polovině na velké klávesy. Koncert odstartovala jedna z jeho největších pecek Colu, pijeme colu. Překvapující bylo, že tato diskotéková písnička zněla na živo mírně rockově. Dokonce i kytarista byl slyšet. To byl ovšem jen první dojem, pak už jsem kytaristu zaslechla jen při sólech v ploužácích.

Bubnovat na disko koncertu je dřina

Docela jsem litovala bubeníka, který se během vystoupení dost zapotil. Simulovat „diskotékové duc tuc“ musí být opravdu makačka. Ostatní písničky už se nesly v diskotékovém duchu – hodně kláves a bicích.

Král českého popu svým příznivcům mezi prvními naservíroval hity My máme prima rodiče nebo Dívka na inzerát. Teprve po čtvrté písničce uvítal zaplněnou Tipsport arenu. „Je to nádhera vidět takhle naplněnou ČEZ arenu v Liberci,“ spletl si zpěvák místo, kde vystupoval. Podruhé šlápl vedle tím, když řekl: „Přivezli jsme vám sem dnes večer to nejlepší, co v České republice je,“ chvástal se hned na začátku a uvedl jeden ze svých prvních singlů z roku 1980, se kterým začínal. Líbezná.

Pokračoval v pomalém rytmu asi jeho nejkrásnější baladou Největší z nálezů a ztrát z filmu Láska z pasáže. Obří LEDková projekce promítala dojemné scény z tohoto filmu. Pak už zpěvák zase zrychlil a arena ožila s ním.

Dostal do varu všechny generace

Při rychlých písních Nonstop a To zas byl den dokázal David diváky vyhecovat k velmi hlasitému zpěvu, rozpohybovat je a dostat jejich ruce nahoru.

Pařili mladí i staří. Malé holčičky přede mnou vyskakovaly do výšky, moje mamka se pohupovala do rytmu a zpívala si hity, které znala ze svého mládí, chlapeček v kšiltovce si vyskočil na lavičku, podupával si a tleskal do rytmu, skupinka slečen kolem dvaceti let to na tribuně taky slušně rozjížděla a i nespočetně mužů se přišlo bavit. Prostě celá obří hala žila.

„Zapařila jsem si, zatleskala, zapískala a zazpívala jeho hity, co zná každý. A o tom to je. Vypnout a uvolnit se. Jestli někdy Michal David lobboval za socany, což mi dnes vyčetl můj kamarád, vůbec neřeším. Koncert splnil účel výborně se pobavit,“ zhodnotila koncert Dagmar Kubištová z Jablonce.

Po přestávce následoval křest desky Čas vítězství, u které nechyběl ani Jiří Pomeje. Michal David pak hodil desku do publika a vyzval toho, kdo ji chytil, aby přišel za ním na pódium. Přišla mladá slečna se svým bratrem a každý dostal pět tisíc korun. Šlo prý o sázku.

Na Discopříběh zpěvák zapomněl

Poté už koncert pokračoval v zajetých kolejích, David sázel hit za hitem. Jen se převlékl. Sako s kovovými ozdobami vyměnil za sportovnější oblečení – červenou košili a kšiltovku. Kolem krku mu visely jeho jedinečné klávesy, které má snad jen on. Otázkou večera zůstává, zda na ně opravdu hrál nebo je to jen vizuální rekvizita?!

Dostalo se na Decibely lásky, Děti ráje i Poupata. Jen na filmový hit Discopříběh už asi nevyšel čas. David se začal loučit dojemnější věcí Pár přátel stačí mít, při které objal všechny muzikanty na pódiu. Jako přídavek pak přidal zremixovaný hit Celebration od Kool and the Gang a rozloučil se alespoň písní Máma ze jmenovaného filmu, kterou dal a cappella.

Michal David je bezesporu kontroverzní osobností na naší hudební scéně. Již třicet let je takřka na výsluní, jeho hity se pořád hrají a dokáže vyprodat obří haly. Má mnoho odpůrců i mnoho fanoušků. Každému se jeho hudba líbit nemusí, ale nelze mu upřít to, že má úspěch a poslouchají ho všechny generace. Prostě to s publikem umí a jeho hity asi jen tak ze světa nezmizí.

Videa

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube