Oceňuji, že se v dokumentu nesnažíte hodnotit a shazovat, ale necháváte diváka, aby si názor udělal sám.

Zajímalo mě, proč někdo začne dělat revival. Z toho vyplývá, proč na to další lidé koukají. Přistupovali jsme k tomu jako k něčemu, čemu moc nerozumíme.

Vybral jste nejpočetnější vzorek. Revivalů Michala Davida je snad 15 a Kabátů dokonce ke třicítce v Česku i na Slovensku.

Pro nás bylo důležité zachytit žánrovou pestrost. Nejvíce revivalů je ve tvrdých kapelách. Nejenom Kabáti. Nejvíce funguje tvrdá muzika jako AC/DC, Ozzy Osbourne… Nechtěl jsem, aby to byl dokument, ve kterém zní jen tvrdá hudba.

Revivaly jsou věc, na kterou se spousta lidí dívá s nenávistí. Zajímalo mě, z čeho vlastně pramení?

Sledujte novinku na ČT art:13. 11. od 20.20
15. 11. od 00.35
17. 11. od 23.40

Rovnou navážu svou úvahou. Mně se zdá, že veřejnosti vadí, že napodobování vytěsňuje autorskou muziku. Souhlasíte?

Já si myslím, že to tak není. Napodobování je taky samotná disciplína umění. Kolik asi najdete Elvisů v Las Vegas? Existují celosvětové soutěže Beatles, ve které se tribute bandy předhánějí, kdo má lepší autentické nástroje, kostýmy a kdo se nejvíce přiblíží originálu.

close PEPA VOJTEK a Kabát jsou ke svým revivalům rezervovanější. Je pro ně klíčové, aby cover band měl úroveň a jejich hudbu neprznil. info Zdroj: Česká televize zoom_in

Připadá mi únosné, když vznikají revivaly již mrtvých, nehrajících kapel. Jenže v našem státě je velmi mnoho revivalů stále hrajících kapel, které koncertují i několikrát do roka. Nevidím důvod chodit na napodobeninu.

Tam je otázka, jak se k tomu staví původní interpreti. Michal David třeba kladně. Já ho vlastně chápu. Jsou kapely, které si myslí, že jim to kazí kšeft, a jdou proti svým revivalům. Na druhou stranu dostanou peníze z OSA, takže nějaké plusy to má při pro ně.

Co vás nejvíce překvapilo?

Připadalo mi zajímavé, že zpěvák z revivalu dělá trenéra boxu a hokeje. Nakonec ještě vyplynulo, že se s Michalem Davidem znají a funguje mezi nimi nějaký vztah. Šlo mi o to, aby ta použitá hudba byla pestrá a aby to nepůsobilo jako cirkus. Hlavní podmínka byla, aby aktéři byli vnitřně zajímaví a divák se bavil.

Turnovský Michal David Jan Bartoš dokonce vystoupil na koncertě Michala Davida v Liberci…

Tam jsme to zrovna točili. Vystupoval s ním už před pěti lety. Honza Bartoš v trénuje hokej, sám ho hraje. Když se otvírá hala, on tam vystoupí, zazpívá jednu pecku, ty lidi to baví, je to tam komunitní život. Všichni vědí, že Honzík Bartoš se zasluhuje o rozvoj tamního hokeje a trénuje děti. Tak je to vlastně jeho koníček. Dokonce v Chicagu hrál pro krajany…

close MICHAL DAVID se dokonce se svým napodobitelem Janem Bartošem přátelí a pozval ho, aby hostoval na jeho koncertu v Liberci. info Zdroj: Česká televize zoom_in

Zvláštní odnož je pořad Tvoje tvář má známý hlas.

To je podobná věc, akorát to lidé nedělají profesionálně. Některé revivaly to dělají tak dobře, to publikum mají. Ano, je to divné, že je u nás tolik revivalů již existujících kapel. Člověk by si měl říci, že půjde na koncert skutečné kapely.

Šimon ŠafránekRežisér, prozaik a publicista je autorem snímků o fanoušcích zpěváka Nicka Cavea (The Myth, 2004) a o technokultuře (Czechtekk Love, 2005); režíroval také několik videoklipů a krátkých filmů. Jeho poslední počin je dokument Země revivalů.

Takže dokážete si teď už odpovědět, proč je u nás taková obliba revivalů a dokonce i stále hrajících kapel?

Tlučou se tam dvě věci. Racionalita, zvyklost, že nevadí, když ty věci nejsou opravdové. Tím je nechci shazovat. Nemyslím si, že je to národní úchylka. Vzniklo to v době materiálního nedostatku, například v socialismu. Asi lidem nevadilo, že nemají špagety s parmazánem, ale s eidamem. Mám já je soudit? Tak jim to chutnalo. Já jsem tak zpovykaný, že bych si ty špagety ani neudělal. Italové nebo Francouzi by se asi hodně divili.

Lidé tu mají málo peněz na život a tím pádem i na kulturu. Třeba se na koncert podívají v televizi a když je na slavnostech v malém městě revival, tak proč by se na něj nešli podívat.

To je podle mého názoru další problém, že vedení měst místo, aby za veřejné peníze pozvalo kvalitní hudbu nebo podpořilo začínající kapely, podlehne strachu z malé návštěvnosti a spokojí se s revivalem, který podle jejich názoru přitáhne více lidí kvůli známému jménu.

Ano, jednak se bojí. A druhá věc je, představte si, jací lidé na těch radnicích sedí. Franta má rád Kabáty, Pepa AC/DC.

Mluvili jsme se starostkou jedné obce, která pozvala na slavnosti kapelu, která se jmenuje Pop Stars. Mají v repertoáru pět kapel: Abbu, Boney M., Beatles… točí jejich hity. Byly to 650. narozeniny obce. Nakonec se to do dokumentu nevešlo…

Já jsem se jí na to ptal. Ona s čistým srdcem řekne, že si myslí, že tato kapela má záběr pět oblíbených kapel, a Abbu miluje, tak proč by je nepozvala.

Chápu, lidé chtějí tančit na známé věci…

Strávili jsme na té akci celé odpoledne Opékaly se tam buřty a kuřata. Lidé z obce se sešli, povídali si. První kapela zahraje, druhá kapela nic. Na Abba revival tancují všichni.

Je to bizarní. Je to blbý? Neodvažuji se soudit. Vždycky mají i jinou možnost, třeba zůstat sedět u televize, okopávat zahrádku… Komunitně se jdou bavit.