S patnáctiminutovým skluzem začal a nadšeným potleskem ve stoje vrcholil unikátní, až odvážný, vokální koncert zpěváka Richarda Müllera v Krušnohorském divadle v Teplicích. Stejná show s vokální sedmou Fragile (SR) bude bavit i v neděli 27. října Liberec…

Stoličky a stolice

Na scéně sedm pohodlných „barových stoliček" pro Fragile, ač celý večer pili pouze minerálky. A jedna stabilnější stolička pro Müllera, muže majestátné vizáže i podmanivého hlasu. Nad scénou oblak měnící díky světlům s každou písní barvu. Z něj visely „provazy deště". Milé prostředí k domácím, pro publikum už důvěrně známým Müllerovým písničkám.

„Ovšem v překvapivých aranžmá," sluší se dodat.

„Dobrý večer, Teplice," začal Richard. V osmi spustil prvý hit, „Nočná optika" o „malej nočnej búrke". Příjemná náladovka.

„Naposledy jsem v tomto krásném sále zpíval před deseti roky. Tehdy jsem měl těžké období a nikdo se mnou nechtěl hrát," vzpomínal. „Šli jsme s Vašo Patejdlem do divadla, před ním čekal dav, my se radovali, ale pak jsme zjistili, že je to nějaké volební setkání. Jenže když jsme začali, byl sál plný. Všichni z voleb přišli k nám," jen zářil.

„Vždy zpívám o lásce," tvrdil a dal „Naša láska letí". Před písní „Voňa" prozradil, že ji psal pro dceru, když byla malá. „Dnes už má 180 centimetrů a 20 let," usmíval se.

Hudební těhotenství

Dívky z Fragile zněly malebně, melodicky. Kluci hlasy spíš bubnovali, inu precizní beat box. Precizní aranžérská práce Braňo Kostky, šéfa Fragile. Však s(ou)bor s Rišem piloval repertoár asi devět měsíců. „Bylo to takové těhotenství," smál se Braňo.

Byť byly písně pěkné, milé, efektní, vypilované, stejně to chtělo oživení. A tak Rišo vyprávěl, jak mu kdosi tvrdil, že měl už za bolševiků odvážné texty, když v písni „Štěstí je krásná věc" zpíval „Pět kilo heráku". „Ale ne, to bylo uheráku," bránil se Müller. „To bylo v časech, kdy jsme odcházeli z obchodů s obušky nad hlavou," pozvedl ten salám do vzduchu a smál se. „Jaj, len saláma," byl zklamaný ten muž. A jistá mladá dívka prý zase Rišovi překřtila procítěnou píseň „Tlaková níž" na „Lakomá myš".

Sám nemám moc rád, když mi na koncertě vnucují desky, ač jsou zcela nové. Ale vtipkár Barňo Kostka, který se na CD „Hlasy" významně podílel i aranžérsky, tak činil mile. Tuze mu na tom záleželo.

Po hitu od Queen

První půlku ukončili sami Fragile excelentní verzí queenovského majstrštyku Bohemian Rhapsody. A Rišo zvolal: „Bravo!" Tak jdeme do foyeru omrknout nabídku. Müllerovi lidé tu nabízeli novinku i víc, tak dobrý merch jsem neviděl ani u zahraniční kapely. Ehm, pardon, ona ale zahraniční byla. Měli tam plakáty i trika „Hlasů", navrch minulou LP desku Riša na bílém vinylu, zapalovač „Cigaretka na dva ťahy" či deštník „Milovanie v daždi". Milé a nápadité to bylo, no nekupte to…

„Nejvíc mě bavila „Cigaretka". Müller s Fragile v ní naplno využili své vokální možnosti," tvrdil po koncertě Slávek Zachar z Ústí. Bavila i zpěvačka Fragile Jana Golisová, její trubka „na hubu" byla excelentní. I živě Bohemian Rhapsody nadchla. „Je psaná tak, aby v ní zajímavě vyzněly možnosti zpěváka i hlasů," tvrdil o pauze ve foyer muž ženě. A věděl, co říká.

„Jsme velmi rádi, že jste se vrátili," vítal nás v sále po pauze Braňo. Pro mě z druhé půle byl nejsilnější song „Čo s tým". „Poznáte tú lacnú tému, milovať svoju vlastnú ženu," znělo v ní. Fragile se odvázali v Gottově „Lady Carneval" a nadchli pánským humorně „pralesním" číslem „Everybody Said But Nobody Did" od skupiny Acapella.

A velké finále? Přídavek logický, očekávaný. Müllerova klasika „Po schodoch" jako humorná show: vděčná, zábavná, přirozená, odzbrojující, s ústní trubkou. Obláček při ní zrůžověl, aniž by to byla jakákoli narážka na čísi orientaci. Vrchol Schodů, to byla skoro new orleánská dechovka hraná na hubu. Radost!

Neuvěřitelný zážitek

„Koncert Müllera a Fragile byl neuvěřitelný zážitek. Písně dostaly nový náboj i neuvěřitelnou energii, Fragile ji uměli skvěle prodat. Viděla jsem Müllera i loni v Ústí, kde hrál s jazzmany. Ale vokální turné mne nadchlo víc snad i proto, že jsem roky zpívala ve sboru. Koupila jsem si CD „Hlasy", které mi už teď hraje v přehrávači," pochlubila se Pavla Vosáhlová z Ústí.

„Müllerův koncert byl civilní, přirozený, milý. Přestože zpěvák spíš už jen recituje, než zpívá, umí to dobře zakamuflovat; vypadá to přirozeně, jakože to tak chce. A ti zpěváci z Fragile byli úžasní! Nechápu, že nebylo vyprodáno! Lidi neví, oč přicházejí," dodal Tomáš Ondrášek z Mostu.