Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Richard Müller: Pravdu a nic než pravdu

Praha - Jeden z nejlepších slovenských zpěváků se pomalu, ale jistě vrací k nahrávání, koncertování a možná i skládání nových písní.

7.10.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Že se zpěvák Richard Müller po dvouleté pauze dává lidsky i umělecky znovu dohromady, ví díky bulváru každý. Málokdo ale čekal, že se dokáže vybičovat k tak skvělému výkonu, jaký podal na právě dokončeném albu Müller spieva Lasicu, Lasica spieva Müllera, Lasica a Müller spievajú Filipa.

Písničky svého zesnulého přítele, slovenského skladatele Jara Filipa, si zde rozdělil s hercem a stále osobitějším šansoniérem Milanem Lasicou. Volba to nebyla náhodná, vždyť právě Lasica byl kromě něj Filipovým dvorním textařem. Ve spolupráci s aranžérem a producentem Oskarem Rózsou tak vznikla nahrávka, která patří k tomu nejlepšímu, co Richard Müller v posledním desetiletí vytvořil.

Podle jakého klíče jste si písničky na desku vybírali?
Přiznám se, že asi až na jeden případ jsem písně vybíral já sám. Volil jsem ty, které se mi líbily, pro které jsem zahořel, když jsem poslouchal alba trojice Lasica–Satinský–Filip. Písničky pro pana Lasicu jsem vybíral tak, abychom se dostali do polohy, kterou utáhneme. Myslím, že nakonec se to podařilo, a osobně z toho mám obrovskou radost, protože udělat album s panem Lasicou je pro mě ještě stále něco mimořádného. Já jsem ze staré školy, víte?

Deska je velmi působivá, až krásná, ale zároveň z ní na mě padá smutek. Chtěli jste, aby tak vyzněla?
Vůbec jsme to nechtěli. Album začíná písničkou Vyletěl vták, která se v zásadě ani nedá charakterizovat jako pomalá nebo smutná. Ale pak jsou tam tři písničky pro pana Lasicu, které ten dojem navozují. Upřímně se vám přiznám, že třeba s textem písničky Život mám dodnes problém se vyrovnat. Také když jsme ji natáčeli, producent Oskar Rózsa se mě zeptal: „Jak jsi mohl napsat takový text?“

Mě zasáhla písnička, která je hned za Životem – Godot nepríde. Těžko k vám totiž nevztáhnout verše: „Spomeň si na to, čím si bol, v živote vždy všechno príde nečekane…“ Zpíval jste v tu chvíli o sobě?
Ne. Já jsem neměl nejmenší zájem nějakým způsobem souznít s původními souvislostmi.

Jaká písnička Jara Filipa je vám nejbližší?
Nejbližší mi je Milovanie v daždi.

Bylo pro vás těžké pustit se po té dlouhé pauze znovu do natáčení?
Ani ne. Dnes už je taková situace, že ti, co umějí zpívat, v podstatě odumírají. Pracujeme ve všelijakých studiích, kde nás narovnají a zdvihnou, zpomalí a rozdělí. Takže my to nedělali úplně přirozeným způsobem, jak by někdo očekával. Možná by stálo za to, mít jen dva mikrofony, jeden pro pana Lasicu, druhý pro mě. Samozřejmě, že by to bylo působivější. Ale na druhé straně si uvědomte, že on tam se mnou žádný duet nezpívá.

Možná že ta melancholická nálada se dostavuje díky aranžím, které jsou dost temné. Mluvil jste do toho, jak budou vypadat?
Vůbec ne. Nemůže být nic horšího, než když člověk, který se v tom nevyzná, začne něco vykládat znalci. Musím ale říct, že s některými aranžmá se dejme tomu neztotožňuji. Teď vám to neumím konkretizovat, musel bych si to poslechnout, ale jsou tam. A potom jsou i taková, kde cítíte, že ten člověk má na víc. Oskar Rózsa je totiž velký frajer, ne nějaký chlapec vyběhnuvší ze základní lidové školy.

Kdyby producent neudělal ten zásadní krok, že vám přinesl hotové hudební základy, vy sám byste byl schopen tento více než dvouletý projekt v tak krátké době dokončit?
V této podobě určitě nikoli, ale byl bych schopný zařídit, aby byl dokončen. To se vám nakonec vždycky podaří, protože kolem jsou velmi šikovní lidé, dokonce jsou lidé, kteří jsou ještě šikovnější. A proto je třeba vždycky počítat s tím, že nikdy není konec.

Povzbudily vás vaše nedávné koncerty?
Velmi mě potěšil jak festival v Berouně, tak ten slovenský. Všichni jsme měli hroznou radost a kdyby to bylo možné, což samozřejmě není, tak bychom normálně vyjeli na krátké turné. Pocit z těch kytar je totiž strašně dobrý a strašně jiný. Dokonce chci poprosit svého kytaristu, aby mě do toho nějakým způsobem implantoval, protože pak bychom mohli mít v kapele tři kytary. Taková představa se mi opravdu líbí. Ale neříkám, že k tomu dojde.

Dá se toto období nazvat vaším návratem?
No víte, ono je to tak, že já jsem nikdy neodešel.

Ale prohlásil jste, že s hudbou končíte…
To je pravda, ale … Víte, člověk si jednou šlápne do huby a pak už se s tím nedá nic dělat. A pokud si nechceme pokazit rozhovor, myslím, že není ideální to rozebírat. Mohl bych to vysvětlovat různými způsoby, říkat banality, ale to za mě stejně udělají v bulváru.

Jen jsem chtěl vědět, jestli vás hraní zase začalo bavit.
Ano, já se vám přiznám, že konkrétně mí dva kytaristé a foukací harmonikář mě tak neuvěřitelně potěšili, že kdyby mi teď někdo řekl, ať vyrazím na pět šest dní na šňůru, nezaváhám a jdu do toho.

A co se týče vlastní tvorby, pořád jste přesvědčený, že už nenahrajete žádné nové písně?
Nevím. Musely by se vyrovnat těm, co jsem natočil teď. Až se něco objeví, uvidíme. Já bych za to dal tři tečky.

Kdybyste se přece jen zase pustil do skládání, o čem byste chtěl zpívat?
Víte co, toho já se bojím. Takové to přiznání barev… Chápete, nemá to význam, nikoho neoslovíte. Ten, koho jste urazili, se na vás bude zlobit dál. Ti, kteří si mysleli, že jste frajer a umíte kromě hovadin udělat i nějakou správnou věc, si to dozajista budou myslet pořád. To znamená: koho tu máme překračovat?

Nejde o svěřování. Spíš mě zajímalo, jestli se vám rodí v hlavě nějaký nápad.
Řeknu vám to tak, že – i když bych to radši neměl prozrazovat – se budu pokoušet o práci s kytarou, na kterou zatím umím čtyři akordy, a chci vyzkoušet nějaký subtilnější tvar, anebo naopak něco, co by bylo jen o elektrice a automatech. Zajímá mě, co z toho vznikne, protože už by měl zase vyjít jeden opravdu pořádný Müller. Aby si lidi řekli: Aha, ještě je schopný života.

Který autor je vám kromě Jara Filipa blízký natolik, že byste byl schopen zpívat jeho věci?
No vidíte. A jsme v situaci, kdy na konci velmi příjemného rozhovoru přichází otázka, ze které se tázaný, pokud má za cíl mluvit pravdu a nic než pravdu, prostě nemůže vykroutit. Proto vám musím zcela upřímně odpovědět, že kdybych ještě někdy dělal normální popové album, tedy ne experimenty, jaké jsem čas od času zkoušel, chtěl bych, aby mi tam několika melodiemi určitě přispěl Michal David.

To myslíte vážně?
Přesně jsem věděl, že to řeknete. Ano. Poslechněte si od něj tři čtyři věci, jakým způsobem zpívá a skládá. Ale já nevím, my tady ubližujeme neuvěřitelně šikovnému člověku. Radši mi řekněte, jaký byl koncert Leonarda Cohena…

Autor: Michal Bystrov

7.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 960 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci SPECIALISTA DÁVEK SSP A DÁVEK PĚSTOUNSKÉ PÉČE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 17960 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: SPECIALISTA DÁVEK SSP A DÁVEK PĚSTOUNSKÉ PÉČE, HLAVNÍ NÁPLŇ ČINNOSTI:, - zajišťování agendy při poskytování dávek státní sociální podpory a dávek pěstounské péče, - poskytování poradenství v oblasti dávek státní sociální podpory a dávek pěstounské péče, - zpracování žádostí v aplikaci, vyhodnocování nároku na dávky a plnění úkolů a povinností vyplývající ze zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře a ze zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí, KVALIFIKAČNÍ A DALŠÍ POŽADAVKY:, - dobrá uživatelská znalost MS Office (Word, Excel), - práce s lidmi, komunikační dovednosti, odolnost vůči stresu, - svéprávnost, výpis z RT, zdravotní způsobilost, PRACOVNÍ PODMÍNKY:, - platové zařazení v 9. platové třídě v souladu s platnými právními předpisy, - pracovní poměr na dobu určitou, po dobu dočasně nepřítomné státní zaměstnankyně, (zástup za dlouhodobou pracovní neschopnost, následně za mateřskou a rodičovskou dovolenou, nejdéle však na dobu 3 let), HLÁSIT SE: Jiroušková Magda, e-mail: magda.jirouskova@uradprace.cz, na uvedený e-mail zasílat motivační dopis s uvedením názvu pozice a pracoviště, doplněný o strukturovaný životopis, nepozději do 25.června 2018.. Pracoviště: Úřad práce české republiky, krajská pobočka ústí nad labem, kontaktní pracoviště most, tř. Budovatelů, č.p. 1989, 434 01 Most 1. Informace: Magda Jiroušková, .

Služby - Deratizátor, technik v oblasti DDD 30 000 Kč

Deratizátor Do našeho týmu hledáme šikovného deratizátora, technika v oblasti DDD. Práce Po a Pá v příjemném kolektivu rodinné firmy působící na trhu přes 20 let. Požadujeme: zkušenosti s výkonem DDD, spolehlivost, přirozené komunikační schopnosti, řidičský průkaz skupiny B, trestní bezúhonnost, selský rozum, pracovní nasazení a ochotu pracovat. Nabízíme 25 až 30.000 Kč čistého, služební vozidlo, služební telefon pro soukromé účely a další výhody po zkušební době (pravidelné firemní akce).

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník pro chráněnou dílnu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: zpracování a evidence příslušné dokumentace, organizační zajištění chodu svěřeného úseku, běžná uživatelská obsluha PC, komunikace s odděleními napříč firmou vč. účasti na jednáních, další administrativní úkoly na základě požadavků nadřízeného, POŽADAVKY: SŠ vzdělání, základní znalost AJ nebo NJ, řidičské oprávnění sk."B", obsluha PC (EXCEL, WORD), organizační schopnosti, samostatnost, zodpovědnost, komunikativnost, NABÍZÍME: stabilní zázemí české spol.v oboru automotive, pružná pracovní doba, možnost kariérního růstu, interní a externí školení, 5 týdnů dovolené, dot.záv.stravování, cafeterie atd.. Pracoviště: Atek s.r.o., Svitavská, č.p. 1599, 571 01 Moravská Třebová 1. Informace: Jitka Kocianová, +420 702 186 405.

Informační technologie - Informační technologie Programátor 25 000 Kč

Vývojáři webu a multimédií Web developer. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Kroměříž, - Požadujeme: SŠ vzdělání, znalost HTML, CSS a Javascriptu, znalost AJ, výhodou znalost pokročilých technologií (SASS/LESS, Angular, React, Jira), schopnost samostudia a ochotu se stále zdokonalovat, - Nabízíme: částečný home office, možnost profesního růstu, příspěvek na důchod, sicks day, - své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: jan.haderka@magnolia-cms.com. Pracoviště: Magnolia software & services cz s.r.o., Chobot, č.p. 1578, 767 01 Kroměříž 1. Informace: Jan Haderka, +420 571 118 715.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Migranti na trase přes Středozemní moře, ilustrační foto
6 4

Vezměte si migranty, vzkazují Italové Maltě. Sami přístavy otevřít nechtějí

Philippe Coutinho slaví první branku do sítě Kostariky.
AKTUALIZUJEME

Srbové oloupeni Shaqirim, Nigérie porazila Island. Brazilce spasil Coutinho

Ostrava investuje do hromadné dopravy miliardy, ve hře jsou i čínské tramvaje

Dopravní podnik Ostrava chce v příštích letech utratit až čtyři miliardy korun za nové dopravní prostředky. Velkou modernizací projde hlavně tramvajový vozový park.

Manželství pro homosexuály, noví ministři a vyšší kvóty pro Srby: Vteřiny dne

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Chceme mít jasno, říkají Airbus či BMW k brexitu. Vláda: Není, proč se bát

Pokud jednání o důsledcích brexitu v nejbližších měsících nepokročí, budeme muset sáhnout k opatřením. Britské vládě to vzkazují firmy jako Airbus či BMW. Bojí se, že odchod z Evropské unie výrazně naruší jejich byznys. Politici nicméně ujišťují, že se v tomto ohledu není čeho bát.

AKTUALIZOVÁNO

Zeman nechce Pocheho kvůli migraci a korupci. Zahraničí by mohl vést Hamáček

Prezident Miloš Zeman dnes přijal v Lánech kandidáta ČSSD na ministra zahraniční Miroslava Pocheho, k jehož nominaci má od první chvíle výhrady. Na společném setkání mu hlava státu vysvětlila svá kritéria a požádala ho, aby na funkci neaspiroval. A to kvůli tomu, že je nařknut z korupce a má odlišný názor na migranci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT