Prázdninové měsíce většinou patří k těm, kdy mnoho nových desek nevychází. Kapely jsou na festivalových turné a novou hudbu se snaží vydat buďto na jaře nebo až v září. Letošní rok není výjimkou, přesto se několik zajímavých očekávaných nahrávek na pulty prodejců hudebních nosičů dostane právě ve volných dnech.

A některé z nich nás budou zajímat obzvlášť, jejich autoři totiž vystoupí i na českých festivalech.

ZLÁ ČARODĚJNICE I GORILLAZ

To platí především pro album Bad Witch, což je letošní novinka clevelandských industriálních rockerů Nine Inch Nails. Ti se představí na festivalu Aerodrome v Panenském Týnci v sobotu 30. června, tedy přesně týden a den poté, co jejich novinka vyjde.

Ve stejný den jako Bad Witch si premiéru odbude také novinka jazzmana Kamasiho Washingtona nazvaná Heaven and Earth. Washington, který patří k nejuznávanějším muzikantům současnosti a jenž se podílel na poslední nahrávce Davida Bowieho Blackstar, se v Česku objevil před pár dny v Divadle Archa v rámci prologu Respect Festivalu.

V červnu pak vyjde ještě novinka virtuální kapely Gorillaz The Now Now. Damon Albarn a spol. sice v Česku letos nevystoupí, ale loni na podzim předvedli parádní show v pražské O2 areně.

DRSNÉ PRÁZDNINY

Také červenec a srpen přinesou několik nahrávek, na které stojí za to si počkat. Největší očekávání se pojí s novinkou metalistů ze San Franciska Deafheaven, kteří se loni představili v pražském Lucerna Music Baru. Nejlépe hodnocená metalová kapela posledních let nabídne 13. července desku Ordinary Corrupt Human Love a všichni fanoušci kvalitní muziky čekají, zda se jim podaří překonat geniální nahrávky Sunbather a New Bermuda. Zklidnění pak nabídne David Longstreth a jeho úspěšná skupina Dirty Projectors.

Ta si drží velmi vysokou kvalitativní laťku, všechny její dosavadní desky mají skvělá hodnocení. Novinka ponese název Lamp Lit Prose a vyjde také 13. července.

Z mladších interpretů se o místo na výsluní přihlásí japonsko-americká písničkářka Mitski. Ta hudební kritiku oslnila již v roce 2012 albem Lush, její předloňská deska Puberty 2 patřila k nejlepším albům toho roku v řadě rekapitulujících žebříčků. Loni ji pak mohli naživo slyšet návštěvníci pražské MeetFactory. Její novinka Be the Cowboy dle slov zpěvačky na Puberty 2 naváže. Zda se to skutečně povede, zjistíme 17. srpna.

NÁVRATY VELIKÁNŮ

V nejbližších měsících také vyjde hned několik zajímavých reedic slavných desek minulosti. Těšit se mohou především fanoušci rockových velikánů. Rolling Stones chystají obří box s většinou svých řadových desek.

„Kolekce obsahuje každé album v rozmezí let 1971 až 2016, nahrávky pocházejí z originálních nahrávacích pásek, remastering byl prováděn v prestižních Abbey Road Studios a obaly desek jsou vytvořeny v nejvyšší kvalitě s důrazem na detail. Celková bilance je 15 alb na 20 vinylových deskách,“ přiblížila box Štěpánka Batíková z Universal Music.

Neméně exkluzivní nabídku přichystala také česká kapela Lucie, které nyní vychází box se všemi projekty i na vinylových deskách.

Lahůdku pak připravili Guns N'Roses. Její klíčové album Appetite for Destruction s hity Welcome to the Jungle či Sweet Child O' Mine vyjde v obří Locked N’ Loaded edici.

Ta nabídne pětadvacet dosud nevydaných demo nahrávek, dva nevydané tracky Shadow Of Your Love a Move To The City a nahrávací session ze Sound City z roku 1986.