Zakládající člen Status Quo Francis Rossi a saxofonista Supertramp John Helliwell budou hlavními hvězdami koncertu Rock Meets Classic, který se uskuteční 21. dubna ve vysočanské O2 areně. Zazní největší hity kapel Status Quo, The Hooters, Saga, Supertramp a Gotthard.

„Ještě to není přesně určené, ale budeme nejspíš hrát v různých skladbách všech hostů navzájem. Až přijedeme do Prahy, budeme už stoprocentně vědět, kdo s kým bude hrát. Třeba už jsme s Eri kem probírali jeho roli v písničce Supertramp,“ prozradil saxofonista John Helliwell, který kromě svojí domovské kapely účinkuje s dalšími tělesy. Ze Supertramp se turné zúčastní ještě syn bubeníka Boba Siebenberga Jessie, který bude zpívat většinu písní kapely svého otce.

Vztah k Bachovi

„Celkem to bude asi třicet písní. Bude to směs hostů. Celkem je do projektu zapojeno asi devadesát lidí, na pódiu zhruba šedesát. Budou přicházet a odcházet a hlavní hvězdy budou hrát svoje největší hity. Půjde o jiné verze, než znáte z alb, protože bude přítomný orchestr,“ popsal koncert hlavní organizátor Mat Sinner, který akci Rock Meets Classic pořádá už deset let. Jeho kapela Matt Sinner Band, ve které je deset členů, vznikla za účelem, aby hrála v tomto projektu. Za tu dobu se uskutečnilo devět turné, jejichž součástí byli například muzikanti z Deep Purple, Toto, Europe nebo Alice Cooper a Paul Rogers.

Hudebníci, kteří se takové show zúčastní, musí mít vztah k vážné muzice. „V poslední době ji poslouchám docela často a jsem posedlý Bachem a jeho hudbou. Učím se ho hrát na mandolínu. V mém autě mi poslední tři a půl roku hraje jenom Mozart a Bach,“ prozradil John Helliwell.

Evanescence a Smokie

Tito rockoví velikáni ale nejsou jediní, kdo vyráží na turné se symfonickým orchestrem. Tento typ vystoupení je oblíbený u tuzemských i zahraničních interpretů. Letos si fanoušci užijí podobnou show kapely Evanescence, která vystoupí 17. března v Kongresovém centru v Praze. Turné se symfonickým orchestrem připravují také Smokie, kteří vystoupí během prosince na šesti místech v Česku: v Brně, Zlíně, Ostravě, Plzni, Pardubicích a Praze. Z tuzemských umělců chystá takové turné v sobotu 10. března Pražský výběr.

Oblíbené jsou v poslední době také projekce kultovních snímků, ke kterým hraje živě orchestr. Vysočanská O2 arena chystá na 28. března druhý díl dokumentárního snímku Zázračná planeta II., za zvuku hudby Hanse Zimmera a dalších skladatelů. Fanoušci Her o trůny se zase dočkají 16. května projekce s živou hudbou. Skladatel Ramin Djawadi povede orchestr a sbor. Zazní hudba ze všech sedmi řad seriálu.

Koncerty se symfonickým orchestrem

Pražský výběr Symphony, 10. 3. Rudolfinum, Praha
Evanescence, 17. 3. Kongresové centrum, Praha
Rock Meets Classic, 21. 4. O2 arena, Praha
Francis Rossi (Status Quo)Leo Leoni a Nic Maeder (Gotthard)
John Helliwell a Jesse Siebenberg (Supertramp)
Eric Bazilian (The Hooters)
Michael Sadler (Saga)
Smokie The Symphony Tour 1. 12. DRFG Arena, Brno
2. 12. ZS L.Čajky, Zlín
3. 12. Ostravar Arena, Ostrava
6. 12. HM Arena, Plzeň
7. 12. Tipsport Arena, Pardubice
8. 12. Tipsport Arena, Praha