Svůj první koncert odehrála jedna z nejslavnějších kapel všech dob v Marquee Club v londýnském West Endu. Hudební klub, který otevřel v roce 1958 a ve kterém zahájilo svou kariéru několik kapel, se v roce 1964 změnil na banku. Svá nejslavnější léta zažil až v letech 1964–1988 na nové adrese na Wardour Street v Soho.

Trojice Jagger, Richards a Jones se poprvé setkala na jamu v Ealing Jazz Clubu 7. dubna 1962. Mick a Keith už spolu hráli v kapele. Blonďatý Brian Jones je zaujal hlavně schopností hrát na více nástrojů, a samozřejmě si rozuměli díky společné lásce k blues.

Necelé tři měsíce od tohoto osudového setkání se uskutečnil 12. července 1962 jejich úplně první koncert v ještě ne moc známém klubu Marquee. Říkali si tehdy The Rollin’ Stones.

| Video: Youtube

Stones tehdy svého stálého bubeníka neměli. Hrál s nimi Mick Avory (později v The Kinks) a toho osudného dne Tony Chapman. U klavíru seděl Ian Stewart, druhým kytaristou se vedle Keitha Richardse stal Brian Jones, který v roce 1969 tragicky zahynul. Na baskytaru hrál Dick Taylor, jenž je více spjatý s kapelou The Pretty Things, kteří nedávno v Česku vystupovali na Prague Metronome Festivalu. Při této příležitosti s baskytaristou a kytaristou Dickem Taylorem vznikl rozhovor. Jeho kapela znovu vystoupí 19. září v Rock Café v Praze.

Nelituje odchodů ze Stounů?

Na otázku, jestli nelituje, že něco v životě udělal nebo neudělal, Dick Taylor v rozhovoru pro Deník odpověděl: „Je to narážka na to, že jsem byl jedním ze za kládajících členů Rolling Stones? Moje standardní odpověď na tuhle otázku je, že jsem velice šťastný tam, kam mě život dovedl, rozhodně necítím žádnou lítost.“ Taylora ve Stones po jeho odchodu nahradil na dlouhých třicet let Bill Wyman.

Keith Richards v rozhovoru pro americký hudební magazín Rolling Stone řekl, že sami Stones za zrod kapely považují až rok 1963, kdy s nimi začal bubnovat Charlie Watts. Rok 1962, kdy se uskutečnil onen první koncert, je pro ně rokem početí skupiny.

Není tajemstvím, že Stones hráli ve svých začátcích pouze převzaté kusy. Na jejich prvním vystoupení nezazněla ani jedna autorská věc. Publiku servírovali rock’n’rolly od Chucka Berryho a bluesové písně Jimmyho Reeda, Elmora Jamese, Wilberta Harrisona a dalších.

Sestava: Brian Jones (kytara), Mick Jagger (zpěv), Keith Richards (kytara), Ian Stewart (klavír), Dick Taylor (baskytara), Tony Chapman (bicí)

Pravděpodobný setlist:
Kansas City (Jerry Leiber/Mike Stoller)
Honey What’s Wrong (Willie Dixon)
Confessin’ The Blues (Walter Brown/Jay McShann)
Bright Lights, Big City (Jimmy Reed/Mary Lee Reed)
Dust My Blues (Elmore James)
Down The Road Apiece (Don Raye)
I’m A Love You (Jimmy Reed)
Bad Boy (Eddie Taylor)
I Ain’t Got You (Billy Boy Arnold)
Hush Hush (Jimmy Reed)
Ride ‘Em On Down (Eddie Taylor)
Back In The USA (Chuck Berry)
I Feel A Kind Of Lonesome (Jimmy Reed)
Blues Before Sunrise (Elmore James)
Big Boss Man (Luther Dixon/Al Smith)
Don’t Stay Out All Night (Billy Boy Arnold)
Tell Me That You Love Me (Jimmy Reed)
Happy Home (Elmore James)