Cesta ze Spojených států byla příjemná? Jaká snášíte změnu časového pásma?

Špatně. V Americe jsme byli docela dlouho a chvíli potrvá, než si zvyknu na zdejší podmínky, takže z toho časového rozdílu jsem pořád trochu zmatená, spát chodím po třetí hodině v noci a vstávám po poledni. Jinak byla cesta v pohodě.

Získat Oscara ve dvaceti letech je obrovský úspěch. Jaké máte další ambice?

Zatím s Glenem plánujeme turné po světě, chceme natočit další album a určitě bych v budoucnu chtěla vydat i vlastní album.

Chystáte i nějaké písničky v češtině?

Zatím ne. Od té doby, co jsem začala psát písničky, píšu v angličtině. Asi proto, že od malička poslouchám například Cohena nebo Dylana, a tak mi přišlo přirozenější skládat v angličtině. Čeština je krásný jazyk, ale angličtina mi připadá taková volnější, muzikálnější, věta v ní může mít více významů a dokážu se v ní lépe vyjádřit.

Plánujete letos vystoupení v České republice?

Nejbližší měsíce strávíme v Americe, už v dubnu nám tam začíná turné, a pak se do Spojených států vracíme na nějaké letní festivaly. Co se týká Česka, určitě bychom v létě chtěli přijet a koncertovat i tady. Snad to vyjde.

Hodláte se díky jménu, které jste získala, angažovat například v charitativní oblasti nebo v ekologii?

Nad tím jsem zatím vůbec nepřemýšlela. Těžko ale říct, co se stane v budoucnosti. Nyní budu brát věci tak, jak přijdou a zaměřím se hlavně na hudbu.

Není vám líto, že prezident Václav Klaus, jenž často přijímá lidi, kteří proslavili Českou republiku, vám ani nepogratuloval?

Nepogratuloval, ale určitě si nepřipadám nějak ublížená. Pan prezident je přece Čech a já si myslím, že každopádně musí být vnitřně hrdý, když se komukoliv podaří proslavit naši republiku. Ten pocit mi stačí.

A jaký pocit jste měla, když jste se po předání Oscara chystala promluvit a režie do éteru pustila znělku?

Já jsem si toho po pravdě ani nevšimla. Byla jsem tak šťastná a myšlenkami někde v oblacích, že mi ani nedošlo, že už hraje znělka. Původně jsem šla k mikrofonu, abych řekla jen slovo děkuji. Nic víc jsem neplánovala.

Popište své pocity, když John Travolta vyhlásil vaše a Glenovo jméno…

Záplava radosti, čisté štěstí. Když si kdykoliv na ten okamžik vzpomenu, ovládne mě velmi pozitivní emoce. Na tu chvíli budu vždycky ráda vzpomínat.

Jak Oscar změnil váš život?

Ví o nás více lidí, takže máme větší publikum. Ona ale žádná sláva netrvá věčně a i ten lesk se jednou ošoupe a příští rok dostanou Oscary zase jiní lidé. My si teď chceme tohle období prožít naplno, ale neočekáváme, že ta sláva zůstane v takové intenzitě napořád.

Necítíte se z toho hemžení už unavená?

Je toho hodně a únava se určitě objeví. Beru to tak, že je čas pracovat, ale i čas odpočívat. Pokud by byl člověk příliš unavený, nemohl by rozdávat energii druhým a byl by jen protivný. Je třeba najít ten správný balanc.

Jaký máte vztah k Valašsku? Nevyblednul trochu, když jste pořád ve světě?

S Valašskem jsem úzce spojená už proto, že jsem se tady narodila, mám tady rodinu. To, že člověk někde vyrostl, ale podle mě není dostatečný důvod, aby tam musel i zůstat.

Cítíte se více doma v Irsku než v Česku?

Na to se tak těžko odpovídá. V Irsku je mi moc dobře, cítím se tam jako doma a chci tam teď žít. Ale tady na Valašsku budu mít domov a už navždycky, to nejde vzít ani změnit.

Oslovila vás irská hudba?

Ta se mi strašně líbí a vůbec irská kultura jako taková. Tradiční irská hudba je inspirující, magická a mnohdy až vašnivá. V minulém životě jsem snad byla Kelt. (smích)