Z těchto speciálních koncertů se jeden uskuteční 28. listopadu v pražském Divadle Hybernia. Zatímco jeho první polovina bude čistě rocková zaznějí v ní největší hity včetně těch vzešlých ze spolupráce Petry Janů s Otou Petřinou i z loňské novinky Blázni, druhá se ponese v duchu Vánoc.

„Deskou Blázni jsem se vrátila ke své rockové podstatě. Její vznik iniciovala skupina Amsterdam, lépe řečeno Roman Štefl, který se mě jednou po telefonu zeptal, zda bych to s nimi nechtěla zkusit. Řekla jsem, ať se naučí nějaké moje písničky a ukážou, jak si to představují. Když mi je zahráli, věděla jsem, že to je to, co potřebuju,“ říká Janů.

V tu chvíli jí ale bylo jasné, že musí učinit nepopulární krok, oznámit muzikantům z kapely Golem, jež ji dlouhodobě koncertně doprovázela, že s nimi končí. „Ano, bylo to pro mnohé určitě bolestivé, ale věřím, že čas všechno zhojí. Mohla jsem s Golemem pohodlně jezdit s mými hity, což by mi ale žádnou radost nepřinášelo. S Amsterdamem jako bych znovu ožila.“

Minulost s Petřinou

„Petru jsme v kapele když jsme se po dlouhé době sešli a shodli se, že bychom měli zase chuť hrát moc chtěli. Nejen, že je to poctivý člověk a muzikant, navíc jsme si uvědomili, že je v této republice jednou z nejkvalitnějších zpěvaček vůbec. Ke všemu nám imponovala její rocková minulost po boku s Otou Petřinou,“ navazuje Roman Štefl (baskytara), vedle něhož tvoří skupinu Amsterdam, která v 90. letech doprovázela Ilonu Csákovou, Pavel Lochman (klávesy, zpěv), Tomáš Marek (bicí) a Miloš Švec (elektrická kytara).

„Každý z nás je z jiného koutu republiky, takže na naše koncerty jezdíme asi jedenácti auty, ale bereme to spíš jako takovou humornou záležitost,“ sděluje Štefl, jenž bude se zpěvačkou a Amsterdamem brázdit česká a moravská pódia do 21. prosince.

S filharmoniky

Některé z Petřinových hitů ožijí i v podání už zmíněné Smíchovské komorní filharmonie řízené Josefem Vondráčkem, která doprovázela Čechomor při jeho turné Proměny po dvaceti letech. „Pepa pro orchestr zaranžoval songy Jámy nebo Už nejsem volná, podstatná část vystoupení se Smíchovskou komorní filharmonií je ale na turné složena z vánočních písní a koled. Bonbónkem je Pepou zaranžovaný Den přeslavný, který se moc nehraje. Právě koledy jsou pro mě jediný způsob, jak přežít Vánoce. Jinak je ráda nemám, protože je mi smutno,“ vypráví Janů, podle níž zahrnuje vánoční set i Píseň o poutnících z aktuální desky Blázni, skladby Memory či S láskou má svět naději.

„Přála bych si, aby byly koncerty především o pocitu, o tom, že i když se kolem třeba dějí šílenosti, tak si se mnou lidé zazpívají koledu, prožijí ji a ucítí klid.“

Zpěvačka hodlá ve spolupráci s uvedenou filharmonií pokračovat. Na jaře vyjedou na turné, na němž zazní ještě víc rockových klenotů z Petřinovy dílny. „Nejsem samožer, nijak se neprožívám, ale protože jsem potřebovala vybrat ještě další Petřinovy věci, které chceme na jarní šňůře představit v nových aranžích, zaposlouchala jsem se do nich. Po nějakém čase to bylo zase jinými ušima, takže jsem si uvědomila, jak jsou jeho muzika i texty nadčasové. Měla jsem štěstí, že jsem pracovala s geniálními lidmi.“

Koncerty Petry Janů16. 11. Jablonec nad Nisou, 27. 11. Zliv, 28. 11. Praha, 30. 11. Mariánské Lázně, 3. 12. Sušice, 4. 12. Blovice, 6. 12. Jičín, 9. 12. Plzeň, 11. 12. Hodonín, 13. 12. Kralovice, 14. 12. Dolní Benešov, 18. 12. Přerov, 21. 12. Brno.