Hudbu flétnového souboru, který díky neobvyklé kombinaci nástrojů dokáže pokaždé navodit sváteční atmosféru, tentokrát zpestří recitace básní Jana Skácela, Jaroslava Seiferta a dalších autorů včetně vánočně laděné poezie.

Program koncertu bude tentokrát velmi pestrý, protože s pištci vystoupí i Kolegium rozhlasových symfoniků se sólistkou na hoboj Jaroslavou Tajanovskou. „V podobném složení jsme hráli letos v červnu na festivalu Okolo Třeboně. Nedělní mše, kde Jaruška hrála a zpívala, se stala pro mnohé posluchače nezapomenutelným zážitkem. Slyšel jsem pak tolik krásných reakcí, že jsme se rozhodli vrátit se do Třeboně i před Vánoci a potěšit publikum něčím mimořádným,“ vysvětlil organizátor Pavel Barnáš, který pořádá festival Okolo Třeboně a další koncerty s ním spjaté. Hraje na violoncello v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu v Praze a právě tam potkal před časem i Jaroslavu Tajanovskou, která pochází z Vimperka. Vystudovala hru na hoboj na českobudějovické konzervatoři, poté JAMU v Brně a hudbu studovala také v německém Stuttgartu. Je také hobojistkou Pražské komorní filharmonie a členkou dua Spinea, hostuje též v kapele Condurango Báry Hrzánové.

Tradiční vánoční koncert Třeboňských pištců, kteří zahrají 20. prosince v Divadle J. K. Tyla v Třeboni, bude letos bohatší o účast Kolegia rozhlasových symfoniků a herce Jana Šťastného.Třeboňští pištci, kde Barnáš začínal, existují už více než 40 let a jejich věhlas přesáhl hranice kraje. Soubor založili v roce 1974 učitelé Milena a Václav Šimečkovi, kteří jej dodnes vedou. Má široký repertoár zapojující všechny druhy zobcových fléten takže na jejich koncertech zní česká a evropská renesanční a barokní hudba, evergreeny, hudba z filmů a samozřejmě i vánoční písně a koledy. Souborem za dobu jeho trvání prošlo více než 200 flétnistů a jeho koncerty už jsou velkou vzácností, protože základní sestavu tvoří lidé bydlící v mnoha různých městech a krajích.

„Je to zázrak, že stále fungujeme, ale pištci hrají tak krásně, že mi bylo líto koncert neudělat. Stárnu a naše setkání jsou čím dál vzácnější, takže se vždy moc těšíme, že se zase můžeme potkat. Je to poklad mého života,“ shrnul vedoucí souboru Václav Šimeček. Hrdý je na to, že Třeboňští pištci se stali prvním českým amatérským souborem, který hrál ve Vatikánu při generální audienci u papeže. Vystoupili tam v říjnu 2011 u příležitosti Roku růže a v Římě odehráli i svůj samostatný koncert v bazilice sv. Praxedy. Na této cestě je provázelo mnoho Jihočechů, kteří budou mít jejich hudbu už navždy spojenou s tímto životním zážitkem.

Pavel Barnáš letos pištcům domluvil také 19. prosince koncert na zámku v Dobříši, který už je vyprodaný, a ještě dvě vystoupení v Praze. Kromě toho chystá další akce v Třeboni: 12. února tam vystoupí v divadle Aneta Langerová a pokřtí své nové CD. Už nyní si na www.okolotrebone.cz mohou lidé jako vánoční dárek kupovat vstupenky na další ročník festivalu, který se odehraje 26. a 27. června, a také posílat své tipy do soutěže začínajících kapel Houpací kůň. (bin)