Kdo šel v pátek do klubu Doma na křest prvního alba Petra Lüftnera za zábavou, volil dobrý podnik. Vybral si fajn společnost, muziku i interprety, byla to radost.

NERVOZITA NA STARTU

Před koncertem byl Petr dost nervózní. Na křtu mu záleželo a aby ne, „Až se příště narodím" (Good Day Rec., jaro 2016) je jeho debutové CD a sál byl plný jeho fanynek a fanoušků. Nechyběla jeho rodina a další blízcí, také elegantní ústecká slečna v černých šatech.

Petra Lüftnera podcenil ten, kdo přišel do Doma na jedinou jeho písničku s tím, že „ty ostatní nějak přetrpí". Kdo se těšil jen na masový protest song „Ty jsi to Ústí", hit, jímž na festivalu Labské léto Petr bavil osm tisíc lidí poukazováním na problémy Ústí. A že prý „demolice nenesoucí žádnou ztrátu, bylo by odstřelení magistrátu".

Koho zajímá jen ten song, asi nezná celé první album skvělého textaře, autora fajn melodií, kluka se srdcem na správném místě. Ten hit šel na řadu kolem 22.00. To už Petrovi publikum leželo u nohou, bavil ho úspěch.

Nenatočit pěkné CD, nezpívat ty písně napříč Českem včetně dvou turné s Xindlem X, nepřišlo by na opožděný křest CD na 250 lidí. Petr nenechal nic náhodě, měl na křtu i sestru Elišku. Na CD má skladby „Písničkář" a „Vlasy šedivý" i Doma to tak bylo. A Eli byla večer okouzlující.

ON MÁ SKVĚLOU SESTRU

„Koncert mě nadchl, Petra Lüftnera jsem zatím slyšel jen z YouTube a moc mě tu bavil. Užíval jsem si od začátku do konce, jak je zábavnej, hlavně mě překvapil svou sestrou. Je půvabná, skvělá, úplně mi ho zastínila, když spolu zpívali. A když zpívala sólo, bylo to naprosto dokonalý. Nechápu, že máme v Ústí takovou zpěvačku a já o ní nevěděl," řekl Jiří Beneš z Hudebnin.

Petr Lüftner už překročil hranice regionu. Říká to písní „Severočeská" i supportem Xindla v Praze i na Slovensku. Že na něco člověk jen tak nezapomene, dokazují jeho sžíravé hity „Předskokan" a Nezaměstanej". Na CD mi chybí písně „Adéla" a „Kareta"¨, o níž zručný textař Xindl X řekl: „Mrzí mě, že jsem tu blbinu nevymyslel já." Ale zase už se mohu začít těšit na Petrovo druhé album.

Jistotou i lákadlem křtu byl Xindl X. To on Petrovo CD produkoval, hraje mu tu na pár nástrojů, ale nezpívá. S Petrem dal Doma „Chemii" a s báječnou slovenskou písničkářkou Mirkou Miškechovou „Cudzinku v tvojej zemi", též svůj hit. Mirča nám živě nabídla fajn písně se svou kytarou (Marry) i s Petrovou harmonikou (No Comment).

„Užila jsem si to tu. Som strašně rada, že mě sem Peter zavolal, ĺebo je to pre něj doležitá chvíĺa. To bolo také pekné, ak sa ĺudia s ním radovali. Som rada, že aj ja som sa s ním mohla tešiť a prajem mu, nech sa mu darí," řekla Miškechová.

DVA PARŤÁCI Z ÚSTÍ

Víc Petra doprovázel Emil Valach, bubeník od Xindla X, půl večera ho doprovázeli kontrabasista Martin Říhovský a kytarista Jiří Straněk, muzikanti z Ústí. Ale strategie show byla jasná. Hostitelem Doma i hvězdou večera byl on. A užíval si to.

„Bylo to příjemné, sešli se tři perfektní kluci. Petr má vtipný texty, s lehkostí si s nimi hraje. A vidět vedle něho vlastního syna je příjemné," prozradil Drahoš Straněk, dirigent orchestru ZUŠ Evy Randové.

„Určitě bych tohle trio angažoval na koncert, už jsem o tom uvažoval. Jejich texty jsou zase jiné, i harmonika báječná. CD se jim povedlo, ale koncert má své kouzlo," dodal.

NÁBOŽNÝ TICHO V SÁLE

„Bylo to dnes strašně vytrpěný. S Petrem jsem to prožívala, držela mu palce, jsem ráda, že to úžasně dopadlo. Obdivuju ho, že šel na pódium s klukama, já bych tam nešla. Ale dnes už mi spadl kámen ze srdce, vy jste ho neslyšel? Snažila jsem se dnes vnímat celou atmosféru, ty kluky, byla jsem u příprav a pak v davu a pozorovala výsledek. Když kluci hráli pomalé romanťárny, v sále bylo nábožný ticho, lidi poslouchali každý slovo. To bylo nádherný," byla nadšená Míša z Ústí.

A muzejník Martin Krsek dodal: „Jako ústecký patriot jsem rád, že Ústí nad Labem už má svého Jarka Nohavicu. Přišel jsem s manželkou a s dcerami, pro ně je Petr Lüftner idol. Mají ho naposlouchaného, zpívají jeho písničky, tancovaly tu a nadšeně zpívaly. Měl jsem co dělat, abych Amálii (4) a Žofii (6) dopravil do postele v nějakou policejní hodinu."