Ani současné sestavě kapely nechybí chuť a nasazení. Vpředu svým neopakovatelným stylem přednáší Doktor Krajíček, celou kapelu ženou kupředu dívčí bicí Páji Táboříkové s dynamitovou úderností. V posledních letech nastalo podle členů kapely na koncertech vítané vyvážení, kdy většina příznivců už neřeší, z kterého století ta která píseň je.

Kapelník Schodiště Vráťa Horčík říká: „Část fanoušků stále bouřlivě reaguje na starší hitovky, zatímco ta druhá, početnější, už skáče především do rytmu festivalovek Nebudu a Stařena, nebo se vlní na Strašáka v podání bubenice Páji Táboříkové, jejíž hlas lze také slyšet v nejedné písni."

Čtyři ze současných sedmi členů pamatují zlatou éru Nahoru po schodišti dolů bandu, na níž se zásadně podíleli jak interpretačně, tak autorsky, ale činí se i mladá sekce. ¨V pěti letech společného hraní a několika soustředění se sedmičlenná skupina skutečně semkla a pravidelně koncertuje převážně v klubech a na festivalech po celé republice, za třicet let existence odehrála přes tisíc koncertů. Nejprve na chvostě nové vlny osmdesátých let jako předzvěst dnešního ska, po sametové pauze pak absorbující další a další vlivy, krok za krokem k pozici jedné z vyhledávaných tuzemských klubových kapel.

Jejich Live DVD Chcete rokenrooool??!, které bylo nominované na DVD roku v anketě Žebřík, a především nejnovější řadové cd Roztoky (2011) dokazují, že sil a chuti je v kapele víc než kdy dřív. Potvrzuje to i mladé publikum v předních liniích hledišť, které si s pamětníky s chutí zatančí na novinky (Nebudu, Stařena) i na prověřené jistoty jako Beze vší poezie, Ve čtyři ráno nebo Pytlíky ČSA.

Skupina si bere z hudebních stylů vše, co jí přijde pod ruku, aby se nakonec vždy vrátila k písničce, ovšem oděné do pestrého kabátku. A především opatřené originálními texty, jež Schodiště staví na roveň hudební složce.

Kapelník Vráťa Horčík: Bude to setkání, to se taky nedá nijak moc naplánovat

Kapelník Schodiště Vráťa Horčík zpívá, hraje na baskytaru a cello. V kapele je sice o tři roky služebně mladší než zakládající člen Martin Doktor Krajíček, ale stal se motorem, který Schodiště žene dál.

Bude koncert ke třicetinám kromě pódia něčím výjimečný?

Bude výjimečný tím, že vůbec bude. Jako ostatně každý koncert. A pak tím, jak ho chceme pojmout, sami nevíme, jak to celé dopadne. Napevno máme vymyšlené, co budeme hrát, ale to ostatní záleží na tom, kdo z pozvaných hostů a jakou měrou se do tohoto „večírku" vloží. Prostě to bude setkání, to se taky nedá nijak moc naplánovat. Sami jsme na to zvědaví a těšíme se, co se z toho vyklube.

Je na obzoru další album?

Další album je určitě na obzoru, ale na vzdáleném obzoru, v mlze. Ještě ho nevidíme, takže nevíme, kdy se k němu dostaneme. No vlastně víme, až bude dostatek nových písniček, ale nevíme, kdy to bude, necháváme tomu volný průběh, nic nás netlačí. Občas boty nebo stolice, ale to na vznik nové desky vliv nemá. Tedy jenom někdy.

Jak se vám hraje s mladými posilami Ondřejem Fenclem a Pájou Táboříkovou?

S oběma se nám hraje výborně, zapadli do sestavy okamžitě hudebně i lidsky. Kvůli nim je současná sestava už víc jak pět let ta nejpohodovější. Naučili jsme se spoustu nových sprostých slov, nějaké nové akordy a zajímavé rytmy.

Dají se nějak charakterizovat fanoušci kapely Schodiště?

Naši fanoušci, ti skalní, jsou převážně ti, kteří se chtějí bavit a poslouchat muziku, která není úplně masová, mainstreamová, a nás si „našli". Další část fanoušků jsou ti, kteří aktivně nehledají, ale mají rádi muziku a k nám se dostali třebas náhodou. Věkově nebo jinak se naši posluchači charakterizovat myslím nedají. Před pódiem vidíme jak mladý holky, tak starý bigbeatový máničky, a to je dobře. Dobře je taky, že ty holky jsou spíš vepředu, a ty máničky vzadu, že každý ví, kam patří a my je nemusíme při hraní nijak organizovat.

Čím si členové kapely drží svou dynamičnost?

Já tedy nevím jak ostatní, ale já si ráno dávám studenou sprchu, to člověka hezky dynamicky nakopne. Ale nejvíc nás všechny nakopává samotná muzika, živé hraní. Základ je tedy samozřejmě v našich písničkách, a když se k tomu podaří publikum, je to ta největší adrenalinová nálož. To se to pak hezky přelévá z pódia do lidí a zpátky z lidí zase na pódium. To nás drží a baví.

Kolikáté výročí byste rádi společně ještě jednou oslavili?

No to je otázka… My prosím nevíme. My si žádné dlouhodobé cíle nedáváme, rádi oslavujeme to, co je teď a jsme rádi, že to je. Tím co přijde se necháváme překvapit. Ale tu stovku bych jako rád jednou oslavil…

Současná sestava Schodiště

ZpěvákMartin Doktor Krajíček(od roku 1983) tvář kapely, frontman, zakládající člen Nahoru po schodišti dolů bandu. SaxofonistaVladimír Cihelka(od roku 1985), baskytaristaVráťa Horčík(od roku 1986), harmonikářMiroslav Klíma(od roku 1987) tvůrčí jádro od počátků NPSDB. KlarinetistaJaromír Linhart(od roku 2005) staronová posila ze spřízněného Rudovousu. KytaristaOndřej Fencl(od roku 2007) a bubenicePája Táboříková(od roku 2008) mladá krev.

(sab)