Dnes jedna z nejvlivnějších nahrávek, celým názvem Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, slaví padesát let od svého vydání v domovské zemi Beatles, Velké Británii. Na špičce britského žebříčku se jí podařilo udržet 27 týdnů. Roku 1968 ji nominovali na sedm cen Grammy, z nichž proměnila čtyři, včetně Alba roku, což bylo poprvé v historii, kdy toto ocenění získala deska rockové skupiny.

S deskou nepřestřelili
Dodnes se celosvětově prodalo 32 milionů kopií, což je dostatečná odpověď na Lennonovu otázku, jestli Brouci nepřestřelili. Stala se nejprodávanějším albem 60. let a dvacátým všech dob. Obsahuje 13 skladeb a nahrávání trvalo pět měsíců, na rozdíl od debutového alba Please Please Me, které stihla čtveřice z Liverpoolu nahrát za pouhých jedenáct hodin.

| Video: Youtube

S osmou řadovou deskou se Beatles zavřeli do Abbey Road a bez ustání pracovali, používali i méně obvyklé nástroje a snažili se využít všech možností nahrávacího studia. Vůdčí osobností byl Paul McCartney.

Beatles chtěli zavřít dveře za svou minulostí kloučků. Paula proto napadlo, že by pro skupinu mohl vytvořit novou identitu. Myslel, že by tak mohli získat nový přístup ke své hudbě.

Místo koncertů

Rozhodli se nejezdit na koncertní turné. Album Sgt. Pepper chtěli Paulovými slovy poslat na turné místo sebe samých. Během tvorby projektu si nechali narůst delší vlasy a vousy a oblékli se do pestrobarevných uniforem, které měly zdůraznit koncept Sgt. Peppera. Soudí se, že album překročilo hranice popu směrem k umění. Způsobil to jeho obal a hlavně fakt, že je Beatles propagovali jako koncepční desku. Historicky poprvé se také na přebalu LP objevily texty. K padesátému výročí vydání vychází deska s novými mixy legendárních písní a s řadou bonusů.

Zajímavosti o nejúspěšnějším albu Beatles

• Autorsky desku táhl především McCartney. Lennon se utápěl v nejistotě ze svého nefunkčního manželství a kvůli závislosti na drogách byl navíc dost letargický.

• Přesto ale kresba, kterou nalezli v jeho domě, dokazuje, že se podílel i na tvorbě obalu.

• Ve stejnou dobu, kdy Beatles pracovali na Sgt. Pepperovi, nahrávali Pink Floyd ve vedlejším studiu v Abbey Road své debutové album. Ti se dokonce odvážili nakouknout k Beatles do „kuchyně".

• Ringo Starr suše podotkl, že se během nahrávání hlavně naučil hrát šachy. Když natočil své bicí a nastalo vrstvení stop a nekonečné dohrávky dalších nástrojů, neměl co na práci a nudil se.

• Nudu při nahrávání pociťoval i George Harrison, který byl duchem v Indii. Jeho jediný příspěvek na albu je proto čistě indický.

• Mezi hrdiny, kteří se měli objevit na obalu, byl na Johnův návrh i Gándhí. Společnost EMI se ale obávala, že z Indie, kde měla rozsáhlý trh, by mohly přijít negativní reakce.

• Z mnohem zřejmějších důvodů se na přebal nedostal další z Lennonem navrhovaných – Adolf Hitler.

• Na albu měly být původně i písně Strawberry Fields Forever a Penny Lane. EMI ovšem potřebovala vydat singl a producent George Martin tedy s těžkým srdcem poskytl tyto dvě písně. Později to označil jako největší chybu svého života.

• Podle Beatles je jedinou zaručeně pravou deskou její monofonní verze. I proto se účastnili její mixáže, která trvala tři týdny. O stereo nejevili zájem. Přesto v roce 1987 vyšlo CD ve stereo verzi. McCartney prohlásil, že takto desku nepoznává.

Fotogalerie: The Beatles

Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

Strana jedna

1. Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

2. With a Little Help from My Friends

3. Lucy in the Sky with Diamonds

4. Getting Better

5. Fixing a Hole

6. She's Leaving Home

7. Being for the Benefit of Mr. Kite!

Strana dva

1. Within You Without You

2. When I'm Sixty-Four

3. Lovely Rita

4. Good Morning Good Morning

5. Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (Reprise)

6. A Day in the Life