„Rozhodli jsme se zhruba před rokem, že vydáme desku letos na podzim, i když jsme ji původně chtěli vydat až v roce 2016. Po tom, co jsme před deseti lety připravili naši třetí řadovku, nám došlo, že už máme splněnou smlouvu s vydavatelem a nechceme, aby nám někdo diktoval termíny dokončení alba z komerčních důvodů. A tak jsme jako by s nadhledem začali prohlašovat, že čtvrtou desku vydáme až za dvanáct let. A ejhle, přicházíme s ní vlastně o dva roky dřív," komentoval frontman skupiny Jiří Macháček vydání novinky nazvané Album. Její křest se uskuteční 30. září v pražské Galerii DOX.

Na počátku cesty k novému albu byla prý myšlenka vydávat jen samostatné písničky doprovázené například klipem. „Takhle vznikaly písně Venkovan kluk, Na zotavenou, Máma se vrací nebo Mávej, které se nakonec na naší novince také objeví, i když je už několik let hrajeme na koncertech," uvedl Macháček.

Debut v roce 2001

Animovaný klip k „venkovanovi" si například před lety natočili sami. A klip k písni Diskobůh vzniká v součinnosti s lidmi, kteří mají chuť natočit vlastní videopříspěvek a poslat jim ho. „Je to taková píseň o starý smažce, dýdžejovi, který už je schopen pouštět hudbu, jen když dostane ránu elektrickým proudem," vysvětlil Macháček, který je autorem textů. Hudbu složil Tomáš Polák.

Kapela Mig 21 debutovala v roce 2001 albem Snadné je žít, o rok později natočila desku Udělalo se nám jasno. Zatím poslední řadové album Pop Pop Pop jí vyšlo v roce 2004. V roce 2009 pak „migové" vydali nové album Naživo, které bylo záznamem hudebního experimentu dvou odlišných hudebních těles, popové skupiny a třicetičlenného dechového souboru Lelek Orchestra.