Ne všechny spory o hudební autorství končí u soudu, tento ovšem ano. Zpěvačka uvedla, že se skladbou kapely Radiohead v žádném případně neinspirovala, přesto ale skupina v čele s Thomem Yorkem nabídla kompenzaci v podobě 40 % z tantiém, což o něčem svědčí. Skupina to ale razantně odmítla a trvá na svém, že chce 100 % ze všech zisků.

Led Zeppelin vs. Spirit

Jak vše dopadne, není jisté. Podobné případy se dějí častěji, než byste si mysleli. V roce 2016 probíhal velmi sledovaný soud o autorství písně Stairway to Heaven. Robert Plant a Jimmy Page čelili nařčení, že motiv své nejslavnější písně ukradli skupině Spirit, která ho použila v instrumentální skladbě Taurus. Page tvrdí, že ji až do soudu neslyšel. Podoba je ovšem nesporná. Obě kapely prý v letech 1968 a 1969 jely společné turné po Spojených státech. S hudebníky z Led Zeppelin se soudil zmocněnec zesnulého kytaristy skupiny Spirit Randyho Wolfa.

Instrumentální skladba Taurus se nachází na desce, kterou má Jimmy Page doma ve své velké sbírce alb. Netuší ovšem, kdy si ji pořídil a zdali ji někdy slyšel. Dokonce podotkl, že si ani nepamatuje společné turné s touto kapelou a nikdy ji neslyšel hrát naživo.

Page a Plant svorně tvrdili, že sled akordů, kterými nejslavnější skladba Led Zeppelin začíná, je prý velmi obvyklý. Stairway to Heaven do nedávna vydělala v přepočtu 12 miliard korun. Naštěstí kapela soud vyhrála, takže nikoho odškodnit nemusela.

Madonna vs. Lady Gaga

Sledovaným se stal také souboj dvou veličin ženského popu Madonny a Lady Gaga. Šlo o píseň Lady Gaga Born This Way z roku 2011, která prý vykrádá Madonnin song Express Yourself z roku 1989. Madonna prý nejprve zaslala své mladší konkurentce dopis, kde jí vyjádřila plnou podporu a že jí to nevadí.

Později si to asi rozmyslela, protože v několika rozhovorech zmínila, že se jí Lady Gaga inspiruje až příliš často. Na turné pak dokonce do písničky Express Yourself zakomponovala kus údajného plagiátu.

Vtip tkví v tom, že ani Madonnina skladba nebyla čistý originál, ale slavná zpěvačka úspěšný motiv „zaslechla“ v písni Respect Yourself od skupiny The Staple Singers.

O Lady Gaga se často mluvilo jako o nové královně popu a novináři se jí na to často ptali. „Nechci její zas*aný trůn. Mám svůj vlastní,“ odpověděla v jednom z rozhovorů.

Queen vs. Vanilla Ice

Velkou pozornost si v devadesátých letech vysloužil konflikt o basovou linku z písně Queen a Davida Bowieho Under Pressure. Tu si bez dovolení půjčil bílý rapper Vanilla Ice do svého pilotního singlu Ice Ice Baby. „Je to uměle vytvořená kauza, nikdo mi nepřeje úspěch, protože jsem rapper bílé pleti,“ prohlašoval tehdy interpret a tvrdil, že do rifu přidal jeden svůj tón a tím ho úplně změnil.

Jeho obhajoba ale u soudu neprošla a musel autorům zaplatit za použití samplu a uvést je jako spoluautory. Právě tato basová linka je považovaná za jednu z nejlepších v historii. Uvedl to časopis Stylus.

Kdo opisoval od The Beatles
Nejslavnější kapela všech dob inspirovala celou řadu hudebníků, někteří se v její muzice zhlédli až příliš a hraničí to s krádeží hudebního nápadu.

OASIS
Kapela se nechala několikrát slyšet, že Beatles jsou jejich velkými vzory. Nicméně v jednom hitu to s inspirací od své modly přepískli. Dalo by se dokonce říct, že jejich velký hit je mash upem songu Johna Lennona Imagine a beatlesáckého Let It Be.

Don’t Look Back In Anger (1996) vs. Let it Be (1970), Imagine (1971)

THE OFFSPRING
Už více překvapivé je vykradení Beatles punk rockovou kapelou z Kalifornie, která s nimi nemá nic moc společného. Ve chvíli, kdy se začaly množit spekulace o podobnosti skladeb, řekli The Offspring, že je píseň poctou Broukům a poten-ciální právní spor byl zažehnán.

Why Don’t You Get a Job? (1998) vs. Ob-La-Di, Ob-La-Da (1968)

ONE REPUBLIC
Ranými Beatles se inspirovala i současná kapela ve svém hitu z roku 2016. Nikdo s ní sice soudní spor nevedl, ale podobnost písniček není náhodná.

Wherever I Go (2016) vs. From Me to You (1963)