V Zámku Troja je právě dnes zahájí proslulý francouzský soubor Stradivaria v čele s houslistou Danielem Cuillerem a tenoristou Jeffreym Thompsonem, v jejichž podání zazní sonáty a kantáty od Maraise, Couperina a Rameaua.

„Letošní program, kterému jsme dali podtitul Harmonie národů, je neobyčejně zajímavý. Pro mě je výjimečné především uvedení Molièrovy komedie Lékařem proti své vůli, kterou přiveze divadelní společnost La Fabrique à théâtre,“ uvedla dramaturgyně přehlídky Jana Semerádová. Členové souboru podle ní nastudovali tento barokní projekt pod vedením Jean-Denise Monorye, nejvýznamnějšího z režisérů, kteří se věnují divadlu v té podobě, v jaké mohlo ve své době – tedy v 17. století – vypadat. „Atraktivní je nejenom osvětlení svíčkami a barokní kostýmy, ale i barokní výslovnost, která od herců vyžaduje, aby se skutečně naučili řeč dvora a respektovali pravidla deklamace,“ doplnila Semerádová. Výsledkem je pak bohatý, přitom však čistý, od nánosů let oproštěný divadelní tvar, plný sugestivní síly.

Zážitek slibuje i originální francouzsko-český projekt Cestopis tanečního mistra, který se uskuteční 23. července ve svícemi osvětleném zámku Troja. Podle scénáře Bastiena Ossaria, který mimochodem hraje v již zmíněné Molièrově komedii, jej představí choreografka a tanečnice Gudrun Skamletz společně s domácím souborem Collegium Marianum. Diváci se tak budou moci pokochat pohledem na vídeňské balety, starodávnou polonézu, neapolskou tarantellu či madridské fandango. „Pro vznik našeho pořadu jsme použili existující partitury, v nichž jsou zachyceny taneční obrazy a kroky. Nikoliv to, jakým způsobem se má tanečník pohybovat horní částí těla. To je ponecháno na jeho dobrém vkusu,“ podotkla Skamletz.

Festival letos příchozí seznámí i s méně známými nástroji, jakým je například chalumeau (barokní klarinet), na který bude hrát 28. července v břevnovském klášteře fenomenální Christian Leitherer v doprovodu německého Crescendo Barock-Ensemble.

Rozezní se zvonohra Lorety

Lahůdkou bude jistě i vystoupení nizozemského carillonisty – hráče na zvony – Boudewijna Zwarta. Pověstmi opředenou hradčanskou Loretu naplní 21. července v 17 hodin Sweelinckovou a Steenwickovou varhanní hudbou a poté vlastní improvizací na zvonohru v barokním stylu. O dvě hodiny později předvede v premiéře na Strahovském nádvoří svoji mobilní zvonkohru, s níž posléze zamíří i mimo Prahu.

V kaleidoskopu evropské harmonie národů nebude chybět hudba Mozarta či Haydna v podání rakouského ansámblu moderntimes_1800, skladby raně barokních mistrů nabídne Vlámský vánek souboru Oltremontano s tenoristou Charlesem Danielem, španělskou hudbu přivezou Armoniosi Concerti v čele s kytaristou, vihuelistou a teorbistou Juanem Carlosem Riverou a sopranistkou Maríí Espadou. Maďarský ansámbl Musica Hungarica pozve posluchače svojí duchovní hudbou na dvůr krále Matyáše Korvína, dojde i na polský folklor v Telemannových a Vivaldiho skladbách.

Závěr festivalu bude patřit významnému skladateli českého baroka Janu Dismasi Zelenkovi. „V jeho lamentacích a áriích zazáří 17. srpna ve Smetanově síni Obecního domu jeden z neslavnějších současných kontratenoristů, Francouz Philippe Jaroussky, jehož bravurní technika a lyrický soprán fascinuje široké vrstvy posluchačů bez rozdílu věku. Doprovodí jej orchestr Musica Flora s Markem Štrynclem,“ dodala ředitelka festivalu Markéta Semerádová.

Program:
Cantates françaises 17. 7. ve 20 hodin: Zámek Troja
Mezi Amphionem a Aeolem 20. 7. v 17 hodin: Zámek Dobříš
Carillon 21. 7. – 1. část Loreta Hradčany v 17 hodin, 2. část Strahovské nádvoří v 19 hodin
Cestopis tanečního mistra 23. 7. ve 20.30: Zámek Troja
Vlámský vánek 27. 7. v 19.30: Kostel sv.
Havla Triumf klarinetu 28. 7. ve 20 hodin: Břevnovský klášter
Zarambeques 31. 7. v 19.30: Letohrádek Hvězda
Molière – Lékařem proti své vůli 6. 8. v 19.30: Státní opera Praha
Alla Polacca 8. 8. ve 20 hodin: Letní refektář Strahovského kláštera
Musica Hungarica 13. 8. v 19.30: Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě
Maestro di Boemia 17. 8. v 19.30: Obecní dům