Smiřice u Hradce Králové se v roce 2003 staly místem konání 1. ročníku velikonočního hudebního festivalu Smiřické svátky hudby, u jehož zrodu stál královéhradecký rodák, houslista Jaroslav Svěcený, spolu se smiřickým starostou Lubošem Tuzarem. Rok předtím přivedl Jaroslava Svěceného do Smiřic tamní ředitel ZUŠ, který se hudbě učil u houslistova dědečka. Vešli do zámku a po otevření dveří do nádherné zámecké kaple Zjevení Páně bylo jasno – místo jako stvořené pro velikonoční hudební festival!

Celá plejáda českých a zahraničních interpretů všech generací a různých hudebních žánrů si v průběhu deseti let vychutnala zdejší nádherné barokní prostředí, umocněné výbornou akustikou.

Program

Letošní festival nabídne řadu zajímavých koncertů, projektů i interpretů.

„Na zahajovacím koncertě v sobotu 12. dubna vystoupí špičková anglická flétnistka Lisa Friend, která zahraje za doprovodu komorního orchestru Virtuosi Pragenses s renomovanou českou cembalistkou Jitkou Navrátilovou a devatenáctiletou houslistkou Julií Svěcenou. Ta se o tři dny později představí i na samostatném galakoncertu k Roku české hudby," říká k letošnímu programu festivalu jeho umělecký ředitel, houslista Jaroslav Svěcený. „V neděli 13. dubna vzdá festival hold světově proslulému houslařskému rodu Pilařů, jejichž královéhradecká dílna slaví 90 let existence. Tento večer však vedle houslí a viol zaznějí  také premiéry skladeb Eduarda Douši a Jiřího Pazoura."

Sváteční zakončení

Velikonoční neděle bude odpoledne patřit harfě Zbyňky Šolcové a flétně Žofie Vokálkové, večer pak excelentnímu českému varhaníkovi Jaroslavu Tůmovi a kytaristovi Lubomíru Brabcovi. Sváteční koncert na velikonoční pondělí  tradičně zakončí celý festival. Letos se této role ujmou mladá arménská sopranistka Varine Mkrtchyan, varhaník Josef Popelka, klavírista Václav Mácha a houslista Jaroslav Svěcený.

Součástí festivalu bude také výstava děl malíře a grafika Karla Demela.   (fri, op)