Dušan Vančura se narodil v roce 1937 v Užhorodě, dětství prožil v Dačicích a v Pelhřimově. Ještě v Dačicích začal chodit na hodiny klavíru a pokračoval i v Pelhřimově.  S folkovou hudební skupinou Spirituál kvintet, založenou v roce 1960 Jiřím Tichotou, spolupracoval od roku 1964. Jejím stálým členem se stal v roce 1969 a koncertoval s ní až do své smrti. Krátce také působil ve skupině Brontosauři, jejímž frontmany byli další zpěváci Spirituál kvintentu Jan a František Nedvědovi.

Připomeňte si rozhovor s Dušanem Vančurou:

Dušan Vančura.
Dušan Vančura: Vím, že povinnost je životodárná síla

„Je to velmi zlá zpráva, a to nejen profesně, ale i lidsky. My se s Dušanem známe od mládí, i když do skupiny přišel devět let po zahájení její činnosti, tak souběžně skoro od počátku zkoušel dělat něco podobného. Bylo velkým štěstím pro Spirituál kvintet, že jsme se nakonec sešli v jedné kapele. A myslím, že to, co Spirituál kvintet celou tu dobu znamenal, je spojeno s Dušanem, který se na všem podílel jako výborný autor,“ řekl Tichota.

Šedesát let Spirituál kvintetu

Skupina Spirituál kvintet proslula českými verzemi amerických spirituálů, v jejichž volání po svobodě mnozí posluchači spatřovali jinotaj na situaci lidí u nás. "Byli jsme tehdy trošku nerozvážní, zahrávali si s vlastním osudem a bavilo nás to. Stačí si představit, že zpíváte člověku něco do očí, ten jen zírá a nechápe, že je to proti němu. To je moc komická situace," řekl před dvěma lety v rozhovoru s Deníkem Dušan Vančura.

Roku 1998 se natrvalo usadil v Mirochově, kde žil s manželkou Zuzanou a dvěma syny. 

Milena Jelínková (vlevo) s Martinou Formanovou a scenáristou Petrem Jarchovským
Zemřela scenáristka Zapomenutého světla Milena Jelínková

Spirituál kvintet se shodou okolností právě letos rozhodl ukončit řadou 10 posledních koncertů svou šedesátiletou přítomnost na české hudební scéně. Nejbližší koncert se měl konat 20. dubna v pražské Lucerně, byl ale přeložen kvůli koronavirové nákaze.