Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Společné turné? Příležitost, jak být posluchačům blíž

Praha /ROZHOVOR/ – Zpěvačku Ewu Farnou a skupiny Support Lesbiens a Nebe svede dohromady koncertní šňůra s názvem On Stage Tour, která startuje už 25. března v České Lípě a celkem obsáhne deset vystoupení. O tom, jak bude vypadat, vyprávějí sami aktéři – vedle Ewy Farne je to Czenda Urbánek (zpěvák Support Lesbiens) a Petr Harazin (zpěvák Nebe).

10.3.2016
SDÍLEJ:

Petr Harazin, Ewa Farna a Czenda Urbánek.Foto: Deník/Martin Divíšek

Je to teď trošku taková móda, že se kapely spojují na turné. Jak jste se dali dohromady?

Petr Harazin: Se společným turné už zkušenost máme, velmi dobrou. Ověřili jsme si – i díky tomu, že se jezdíme po republice dívat na vystoupení českých kapel –, že tento model u fanoušků funguje. A tak jsme si jej chtěli zopakovat. Oslovili jsme pro tyto účely „naše" vydavatelství Universal Music, které přišlo s nápadem, že nás propojí se Support Lesbiens. Říkali jsme si, že je to super, protože Support Lesbiens byla pro nás jedna z oblíbených kapel a hráli jsme od nich i pár písní. A postupně se v našem společném plánu objevila i Ewa Farna. Myslím si, že naše trojka je docela silná. Všichni máme něco do sebe, takže se na koncerty hrozně těšíme.

Czenda Urbánek: I my jsme už společné turné absolvovali – s finskou kapelou Waltari. Dnes je to možná móda, ale myslím si, že i velká příležitost, jak být posluchačům blíž. Nabídka kapel je obrovská, takže je potřeba jim nabízet stále nové věci, snažit se je zaujmout.
Ewa Farna: Upřímně řečeno – já jsem o společném turné dost přemýšlela, protože jsem jej doposud nejela. Říkala jsem si, že to bude jedna velká party, že se toho bojím, navíc že tam budu sama holka. Zároveň mě ale lákala i představa, že by to mohla být sranda, takže jsem kývla. Za nabídku jsem nakonec moc ráda, protože to bude jak pro mě, tak pro posluchače příjemná změna. I když každý hrajeme něco nového, má to podobnou náladu. Myslím, že lidé by si měli všechny tři koncerty užít.

Záměr je jasný – řekněme, že někdo přijde vyloženě na Supporty, ale u té příležitosti si poslechne pro něj i něco nového. A třeba se nakonec stane fanouškem i Nebe či Ewy.

Czenda Urbánek: Přesně tak, posluchač, který přijde na nás, bude překvapen, protože by třeba býval nikdy nešel na koncert Ewy Farné nebo kluků z Nebe. A řekne si – vždyť jsou to super kapely, potažmo interpreti! A obráceně. Zase lidé, které „přitáhne" Ewa – samozřejmě fenomenální zpěvačka, o tom žádná –, by nečekali, že je můžou zaujmout Support Lesbiens či Nebe. Každý má své věrné fanoušky a my se je pokusíme získat i pro sebe.

Máte už jasnou představu, jak budou koncerty vypadat?

Petr Harazin: Za Nebe můžu říct, že už víc než měsíc pilujeme setlist. Počítáme s tím, že některé naše písničky předěláme do akustické, jiné do taneční verze. Navíc obnovíme saxofon. A máme takovou myšlenku, že by propojení našich kapel mělo vyústit ve společnou píseň, která by mohla přinést v rámci „šérování" publika ještě daleko větší efekt.

Termíny koncertů:25. 3. Česká Lípa
26. 3. Krnov
6. 4. Brno
15. 4. Havlíčkův Brod
16. 4. Karlovy Vary
22. 4. Most
23. 4. Velké Meziříčí
27. 4. Ostrava
30. 4. Hodonín
1. 5. Pardubice

Czenda Urbánek: Taky už máme jasné kontury, jak bude naše představení vypadat. K fúzi jsme svolní, jen budeme muset vymyslet, jak časově skloubit aspoň jednu společnou zkoušku. Kterou písničku si připravíme, máme zatím jen v hlavách. Nemá smysl to prozrazovat, protože si ji chceme nechat jako bonbónek pro příchozí.

Ewa Farna: Pokud ode mě lidé chtějí slyšet písničku Měls mě vůbec rád, která je už deset stará, určitě ji zazpívám. Já sama mám ráda, když na koncertech kapely zahrají pro lidi to, co mají nejraději nebo znají nejlépe. My tedy taky zahrajeme singly, zařadíme i úplně nový Na ostří nože, zazní i Boky jako skříň plus výběr z předchozích desek. Písničky, které prostě naživo fungují.

Na jednotlivá vystoupení se budete přesouvat hromadně?

Czenda Urbánek: V rámci snížení nákladů by se to nabízelo. A je fakt, že jsme plánovali společný autobus, kterým bychom z místa na místo přejížděli, ale je v tom jisté riziko, protože by se to mohlo zvrhnout už během prvního koncertu. Musím přiznat, že máme vždycky s kapelou takové divočejší začátky – když ale „přežijeme" první dva koncerty, pak už to vypadá dobře.

Ewa Farna: O autobusu jsem taky slyšela, ale asi ještě uvidíme. Občas někdo spěchá, přejíždí z jiných hraní, takhle budeme svázaní, což ale nemusí být špatně… Cestování je samozřejmě součástí nás všech, žijeme na cestách s kufry. V poslední době jsme s mojí skupinou jezdili opravdu velké vzdálenosti, třeba i deset hodin denně někam k moři do Polska. Takže si říkám, že když teď pojedeme například jenom do Brna, nestihneme si pořádně nic říct. Oproti velkým dálkám pro mě bude tohle turné příjemné v tom, že mezi jednotlivými koncerty budu mít možnost strávit hezký čas i doma.

Jaké máte další nové zprávy?

Czenda Ubránek: Možná je to taková příjemná náhoda, že v tomto termínu vydáváme všichni tři singl. My jdeme ven se třetím singlem z alba K.I.D., které vyšlo na podzim, a to s druhou česky nazpívanou skladbu Země. Ta písnička se co do tématu vztahuje k aktuální sociální bouři po celém světě, má pro mě zvláštní sílu.

Petr Harazin: My jsme náš nový singl Zkus na chvíli mi lhát vydali před několika dny. Natočili jsme k němu i videoklip „z vesmíru", z něhož máme obrovskou radost, je určitě doposud náš nejhezčí (vznikl stejně jako zmíněný klip Support Lesbiens K.I.D. v produkci společnosti ManaWorld). Myšlenka, že natočíme zrovna vesmír, vznikla před rokem, kdy jsme ještě písničku neměli hotovou, ale námět na videoklip už ano. A mezitím, než jsme ji dokončili, přišli Chinaski s klipem ve skafandrech. Takže jsme si řekli – jéje, to zase od kritiků schytáme, že kopírujeme. Zvažovali jsme, zda do toho vůbec jít. Ten motiv nám ale přišel tak dobrý, že jsme si řekli, že to zkusíme. No a dále pracujeme na přípravě třetí desky, kterou bychom chtěli vydat letos. Materiálu je hodně, máme asi dvacet písní, na albu jich chceme deset, tudíž si pořád ještě sondujeme – jak u lidí z vydavatelské firmy, tak i u těch, jejichž názor bereme jako důležitý –, které upřednostnit.

Ewa Farna: Já mám letos taky vydat desku, ale zatím na ni nemám zcela hotový repertoár. Mám singl a pár hudebních nápadů. Takže písničky, které vám, Petře, neprojdou, mi pošli…

To vás musí stresovat, ne?

Ewa Farna: Trošku ano, jsem na to ale zvyklá, že vždycky všechno dělám na poslední chvíli… Můj singl vyšel napřed v polštině, teď jsme ho přetextovali do češtiny, jmenuje se, jak už zaznělo, Na ostří nože – je to taková letní popová písnička. A ještě k tomu kopírování, mám s tím totiž strašné problémy. Nedávno jsem vymyslela tři písničky, které mi přišly hrozně dobré. Pak jsem ale zjistila, že už existují. Producent mi říkal: „Vykašli se na to, protože všechno už opravdu na světě je. Když tě něco napadne a není to vědomé kopírování, tak to prostě udělej!" Docela dlouho, asi tři roky, zažívám stagnující období. Letos navíc slavím desetiletí svého zpívání a nemůžu ze sebe nic kloudného dostat. Je to asi tím, že jsem začala být vnímaná víc coby celebrita než jako zpěvačka, a to mě hodně utlačilo.

Fanoušci i odborná kritika jsou vám ale nakloněni – jste nominovaná na ceny Žebřík i Anděl (za G2 Acoustic Stage), takže obavy stranou.

Ewa Farna: Ano, v obou případech jde o nominace v kategorii zpěvačka. Mám z toho samozřejmě velkou radost.

O cenu Žebřík i Anděl ale zabojují i Support Lesbiens.

Czenda Urbánek: Nás se nominace v Žebříku týká jen zčásti, protože jsme ji dostali za klip k písničce K.I.D. Uvidíme, jestli z naší spolupráce s kluky z ManaWorld zacinká nějaká medaile… A nominace v žánrových cenách Anděl v kategorii Rock & pop za album K.I.D. nás samozřejmě nesmírně potěšila.

Autor: Gabriela Kováříková

10.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Gazdík.
11 5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
34 9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Grémium ČSSD naplánovalo mimořádný sjezd. Bude v dubnu

Mimořádný sjezd ČSSD by se měl konat v Hradci Králové 7. dubna, řekl po dnešním večerním jednání užšího vedení strany novinářům úřadující šéf sociální demokracie Milan Chovanec. V tento den ČSSD slaví 140. výročí založení. Šéfové ČSSD se ze sídla strany odebrali do Sněmovny na jednání s představiteli hnutí ANO. Podle Chovance grémium řešilo technické věci, ale také taktiku pro jednání.

AKTUALIZOVÁNO

FOTOGALERIE: Při smrtelné nehodě se vážně zranili další tři lidé

Smrtelná dopravní nehoda zablokovala v neděli dopoledne silnici mezi Javornou a Železnou Rudou. U odbočky na Zhůří se čelně srazila dvě osobní auta, muž německé národnosti nehodu nepřežil.

Diktátor Mugabe nebude velvyslancem dobré vůle, šéf WHO po kritice obrátil

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) podlehl bouři nevole, kterou rozdmýchalo přidělení titulu Velvyslanec dobré vůle dlouholetému prezidentovi Zimbabwe Robertu Mugabemu. Přestárlý jihoafrický dikátátor se tak zdravotnickým embasadorem nestane.

Extraliga po 16. kole: Zlín slavil v mocném finiši. Vondrka odbrzdil Piráty

/FOTOGALERIE/ Že na vítězství stačí necelé tři poslední minuty zápasu doma ukázali hokejisté Zlína v mocném finiši. Zlínští hostili Liberec, který v samém závěru pohodlně vedl 2:0. Jenže Zlín v 58. minutě snížil Robertsem Bukartsem a v čase 59:44 vyrovnal Freibergs. Obě branky dali domácí při hře bez brankáře. V následném prodloužení vystřelil Beranům dva body Honejsek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení