Virtuos, známý svým moderním stylem, totiž zahraje s orchestrem, který bude znít jako v 18. století.

„Poprvé si zahraji s barokním orchestrem. S ansámblem, který hraje v takzvané dobové interpretaci. To je samo o sobě zajímavé. Pro mě je to o to těžší, že budu muset své housle naladit jinak než jsem zvyklý. V baroku se hrálo o půl tónu níž,“ řekl houslový mistr Šporcl.

Jen těžko by se v repertoáru klasické hudby hledal obehranější kus. Čtvero ročních dob bylo ale ve své době revoluční dílo.

Vivaldi v něm uplatnil, ve čtvrtině osmnáctého století, originální aranžmá sólových houslí, smyčcového kvarteta a takzvaného bassa continua. Jeho skladby věnované jaru, létu, podzimu a zimě tak pomohly vytvořit novou formu koncertů.

„Hudba je překrásná. Naše společná interpretace bude zajímavá a rozhodně bude stát za to,“ řekl Šporcl, který nedávno vydal moderní nahrávku slavného Vivaldiho díla.

„Sám se snažím hrát v rámci možností barokně. Na druhou stranu si budu stále držet svůj interpretační styl. Budeme se snažit, aby to bylo přesvědčivé, byť ne třeba stoprocentně autentické,“ dodal Šporcl.

Koncert, který patří k perlám festivalu, budou moci návštěvníci přehlídky slyšet na Znojemsku hned třikrát.

Pavel Šporcl Na housle začal hrát v pěti letech. Vystudoval Pražskou konzervatoř a Hudební fakultu AMU. V letech 1991–96 studoval v USA na prestižních školách a univerzitách pod vedením vynikajících pedagogů (Dorothy DeLay, Itzhak Perlman, Dr. Eduard Schmieder). Ve své dosavadní kariéře spolupracoval s mnoha významnými orchestry a dirigenty. V roce 2005 vydal CD se Dvořákovými skladbami pro housle a klavír, které bylo oceněno, jedním z nejprestižnějších světových klasicko-hudebních časopisů The Strad, jako CD měsíce.