Smlouva navazuje na předchozí dohodu na dobu určitou, podle níž Národní divadlo karlínskému divadlu za užívání prostor od 15. srpna 2016 do letošního 30. června za 210 dní využívání zaplatilo 25 milionů korun, stojí v materiálu pro členy vlády.

Rekonstrukce operního domu začala loni, podle vedení Národního divadla stále platí, že by se objekt měl otevřít koncem roku 2019. Cena rekonstrukce by měla být kolem miliardy korun. Rekonstrukce opery je první rekonstrukcí velkého divadla v majetku státu od roku 1989.

Poslední větší rekonstrukce Státní opery byla v 70. letech 20. století. V nejhorším stavu byly podle vedení divadla rozvody - zejména elektroinstalace, voda, topení a odpady. Hlediště dostane vedle nové točny nové sedačky, úpravám se nevyhne ani půltunový lustr. Zrestaurovány již jsou fresky v hledišti, na přilehlé provozní budově, která je součástí někdejšího Federálního shromáždění, byly osazeny nové travertinové desky a skleněná fasáda.

Karlínská scéna vyhovuje

Prostory karlínského divadla zřizovaného městem jsou podle Národního divadla pro inscenace Státní opery technicky nejvhodnější a zároveň je HDK časově flexibilní pro potřeby ND. Kapacita sálu je 917 míst, a přibližuje se tak kapacitě sálu Státní opery, Národnímu divadlu karlínská scéna vyhovuje i esteticky a poskytuje dostatečné zázemí pro orchestr a sbor, který čítá na jednom představení více než 100 členů.

"Výše úplaty za přenechání prostor byla stanovena dohodou mezi ND a HDK ve stejné výši jako je u stávajícího smluvního vztahu a činí 119 tisíc korun bez DPH za každý den, v němž bude provedeno dílo Národního divadla," uvádí materiál, který projedná vláda. Částečné přenechání prostor HDK pro ND schválila v červenci Rada hlavního města Prahy.