Instalaci točny budou předcházet zemní práce, protože se prostor pod celým jevištěm, které má rozměry 17 krát 21 metrů, musí vyhloubit o pět metrů. Státní opera se podle mluvčího s novou točnou stane z technického hlediska nejmodernější divadelní scénou v Česku a obstojí i ve světovém měřítku.

Stavební část rekonstrukce Státní opery má na starosti společnost Hochtief CZ. Vedoucí projektového týmu firmy Jan Křístek serveru e15.cz řekl, že stavební část jeviště bude jen menší položkou v celkovém rozpočtu.

Celá rekonstrukce bude stát miliardu

"Jedná se o zhruba dvacet milionů. Hlavní náklady půjdou na novou točnu a technologie," uvedl. Práce na novém jevišti podle něj pro zhotovitele znamenají několikaměsíční práci na hloubení a zabezpečení jámy pod jevištěm, betonáž a montáž nové točny.

Rekonstrukce operního domu začala loni, podle mluvčího stále platí, že by se objekt měl otevřít koncem roku 2019. Včetně dalšího výdaje na novou jevištní techniku by cena rekonstrukce měla být kolem miliardy korun.

V historické budově jsou podle Staňka zrestaurovány fresky v hledišti, na přilehlé provozní budově, která je součástí někdejšího Federálního shromáždění, byly osazeny nové travertinové desky a skleněná fasáda.

Rekonstrukce opery je první rekonstrukcí velkého divadla v majetku státu od roku 1989. Poslední větší rekonstrukce Státní opery byla v 70. letech 20. století. V nejhorším stavu byly podle vedení divadla rozvody - zejména elektroinstalace, voda, topení a odpady. Hlediště dostane vedle točny nové sedačky, úpravám se nevyhne ani půltunový lustr.

Po rekonstrukci se mimo jiné zkrátí cesta kulis na jeviště, které se tak budou méně ničit, a zlepší se akustika, kterou narušovalo pronikání hluku z magistrály. V historické budově se odstranily příčky, za nimiž se někdy objevily i prostory, o kterých se nevědělo. Novou podobu dostanou zkušebny i nahrávací studio.