Oficiálně ji pokřtí 31. října v pražském Paláci Akropolis, kde si některé písně z alba zároveň odbydou i svoji koncertní premiéru. Hudebně se na něm podílela celá kapela, jmenovitě Czenda Urbánek (zpěv), Hynek Toman (kytara), Filip Fendrych (baskytara) a Radek Tomášek (bicí), anglické i české texty napsal první zmíněný.

Pánové, do jaké míry jste měli materiál před vstupem do studia připravený?

Czenda Urbánek: Něco připravené nebo rozpracované bylo, ale spousta věcí vznikla, potažmo dostala finální podobu až těsně před vstupem do studia, či přímo tam. Role producenta se zhostil Armin Effenberger, jemuž jsme dali velký prostor, takže deska má logicky jiný zvuk. Upřímně řečeno, bylo to náročné, už z toho důvodu, že jsme poměrně nároční lidé, muzikanti, takže jsme si na sebe nakladli vysoké cíle.

Ale myslím, že jsme je zvládli s bravurou.

Hynek Toman: Armin prostě dostal „kopyta", ze kterých mohl s naší součinností nějak tvořit. A o to byla práce pestřejší. Jakýsi tlak, i když to není úplně správný termín, jsme samozřejmě cítili, ale ten je na druhé straně zdravý. Kdybychom totiž desku vydávali sami, měli na ni třeba rok a ne tři měsíce jako v tomto případě, bůhví, co by z ní nakonec vylezlo…

To je právě na hudbě hezké a zajímavé sledovat, jak se výsledek vyvíjí a buď se vám líbí, nebo s ním nejste úplně spokojená. V našem případě je to naštěstí tak, že jsme s ním moc spokojení. Nebudeme říkat klišé, že jsme natočili nejlepší desku, a tak dále.

Ale posun oproti té minulé na ní stoprocentně je. Celá je jinak vyráběná, máme z ní radost.

Jak ve vašem případě vypadá kolektivní tvorba?

Czenda Urbánek: Je to náročnější než u kapel, které mají svého gurua a ten zkrátka řekne takto ta písnička bude vypadat, vyjádřete se k ní, ale stejně se už její forma měnit nebude. Prostě se s tím smiřte… Tak tomu v našem případě není, my se snažíme vzájemně ovlivňovat, obohacovat a tím pádem růst, protože každý z nás umí něco jiného, každý máme nějaké kvality. Nikdo nemá patent na rozum, na skvělou píseň či tvorbu. Takže z toho důvodu jsme se vlastně rozhodli pro producenta, nezúčastněného člověka, který přinese zase jiný pohled na věc. Je to samozřejmě i o empatii, o tom, jak mezi vámi zafunguje chemie, ale to dopředu člověk nikdy nemůže vědět.

Hynek Toman: Arminovo pH bylo trošku kyselejší, ale sedli jsme si… O tom to celé je finální produkt je symbióza několika lidí, několika pohledů na věc, navíc v už zmíněné dané době tří měsíců, kdy se na něm intenzivně pracovalo.

Došlo někdy i k třecím plochám?

Hynek Toman: Někdy jsme se hádali jak sviňa… To je jasné, bez toho nic nemůže fungovat. Když jsou všichni v pohodě, výsledek většinou dopadne špatně.

Pojďme k textům, jsou hloubavější, opěvujete v nich přírodu…

Czenda Urbánek: Spíš jsou to takové obrazy. Třeba píseň Řeka, v níž jsem se pokusil zpracovat jeden depresivní příběh. Ta je moje nejniternější, nějak ze mě přirozeně vyplula jindy totiž texty bývají celkem dřina. Je to pro mě zároveň jedna z nejoblíbenějších písniček a strašně rád bych k ní udělal klip. Je mi ale jasné, že by byl pekelně drahý, pokud by měl vypadat tak, jak bych si ho představoval.

Zdá se, že jste si s touto písničkou nejvíc pohráli. Nazpíval jste ji v angličtině i v češtině, navíc jste udělali i remixovou verzi.

Czenda Urbánek: Když jsme vstupovali do studia, naznačili jsme Arminovi, co bychom s ní chtěli udělat u ní jsme měli dost jasnou vizi. On si ji nechal skoro až naposled ze všech písní, ke kterým začal přistupovat. A já jsem strašně rád, že na ni nakonec neměl moc času, takže skončila téměř tak, jak jsme ji vymysleli. Jeho zásah tam je, ale u jiných písniček se prostě vyřádil víc.

Už jsem to naznačila předchozí otázkou nové skladby jste rozdělili na dva disky, na jednom jsou zpívané v angličtině a na druhém v češtině. Proč vlastně?

Hynek Toman: Support Les-biens byli vždycky bráni jako anglicky zpívající kapela. Češtině se ale nikdy nebránila. No, a protože Czenda v předchozí skupině česky zpíval, logicky jsme teď k tomuto rozhodnutí dospěli.

Czenda Urbánek: Je to poměrně riskantní krok a samozřejmě jej nikdo zvnějšku nedocení, protože český národ je národem kritiků. Zvažovali jsme, jakou formu najít, abychom ona rizika minimalizovali a ze zpětného pohledu si myslím, že si můžeme vzájemně plácnout po ramenou, že jsme něco takového vůbec podstoupili. Nikdo to od nás nečekal, nemuseli jsme to dělat, jdeme s kůží na trh, hrdě s vypnutými ňadry. Nakonec jsme dali fanouškům na výběr na jednom CD mají Support Les-biens jako anglicky zpívající kapelu s deseti novými věcmi.

Na tom druhém, bonusovém, mají čtyři písničky v češtině, včetně Skořicové s hostující Ivou Pazderkovou plus zmíněný remix Řeky.

Na té angličtině jste zapracoval, co?

Czenda Urbánek: Jestli máte ten pocit, jsem rád. Obecně vzato, v Česku si každý myslí, jak perfektně umí anglicky. Sranda je, co jsem se o tom bavil s rodilými mluvčími, že to nikdo z nich neřeší, na rozdíl od nás. Speciálně Chris Sadler, který se postaral o remix Řeky, mi to potvrdil. Mimochodem, moc mu děkuju, že si našel čas a anglické texty mi opravil a navíc ještě Řeku přetextoval do angličtiny sám, protože tam jsem si netroufal, chtěl jsem, aby v ní to téma zůstalo přesně zachováno.

Když jsem do Support Lesbiens vstupoval, říkal jsem si, že anglicky snad trochu umím, že výslovnost nemám úplně blbou ve chvíli, kdy se pak člověk zpětně slyší, tak tam chyby samozřejmě najde. Teď byla ale spíš legrace, když jsem se po třech letech zpívání v angličtině vracel k češtině, že jsem najednou zjistil, že mám problém s ní! Jsou to totiž dvě naprosto odlišné disciplíny, každý jazyk má jiné zákonitosti. Docela jsem si naložil, ale zpětně jsem za to rád, je to výzva.

Hynek Toman: Ještě k té angličtině nejdřív byla Řeka nazpívaná v češtině, všichni jsme si na ni zvykli, a pak ji Czenda nazpíval v angličtině. Byl jsem zvědavý, co na ni Chris řekne. Ptal jsem se ho na rovinu, je to průser? A on, že s tím nemá žádný problém, naopak by prý vůbec nečekal, že by to Czenda takto zazpíval.

A co Skořicová? Ta vznikla z chvályhodných pohnutek…

Czenda Urbánek: Nějakou dobu jsme na přátelské úrovni debatovali s lidmi z Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM a přemýšleli jsme, co vymyslet na jejich podporu. No a Radek Tomášek přišel s podkladem songu, který se nám líbil. Iva Pazderková byla první, která nás napadla, že bychom s ní mohli nazpívat duet.

Hynek Toman: Loni na podzim jsme se s ní potkali na akustickém vystoupení z cyklu hudební televize Óčko, ze kterého vzešlo CD + DVD G2 Acoustic Stage. Už tam jsme koketovali s myšlenkou, že bychom mohli naplánovat společný akustický koncert. Zhruba v ten samý okamžik přišel nápad se Skořicovou, na což Iva ráda kývla. Bylo to jednoduché. Pozitivní ohlasy na tuto píseň nás vlastně také inspirovaly k napsání českých verzí nových skladeb.