Na posledním rozloučení, které se stalo zároveň koncertem, dorazily tisíce lidí. Reverend Al Sharpton v baptistickém kostele New Bethel, kde se téměř sedmihodinový obřad konal, přečetl dopis od bývalého amerického prezidenta Baracka Obama, pro něhož dříve pracoval jako poradce. Letitý fanoušek královny soulu vyzdvihl odkaz jejího dědictví a její přínos pro celé Spojené státy.

Nancy Sinatrová, první manželka Franka Sinatry, zemřela ve věku 101 let.
Zemřela první žena legendárního zpěváka Franka Sinatry. Bylo jí 101 let

„Jako příklad umělce i občana, Aretha ztělesňovala ty nejvíce uctívané cnosti odpuštění a smíření,“ vzkázal Obama.

„Zatímco její hudba dokázala zachytit naše nejhlubší lidské pocity a touhy skrze její skutečný hlas, Aretha byla naší posilou, dodávala nám sílu a inspiraci,“ pokračoval Obamův dopis. 

Poté vystoupil se svou řečí Clinton. „Tato žena nás sem všechny přivedla nejen proto, že mě tak dech beroucí talent, ale protože žila s odvahou beze strachu a s vírou,“ řekl mimo jiné Clinton.

Zdroj: Youtube

Její rodina si vysloužila aplaus od všech přítomných. „Tato rodina sdílela příběh své matky, jejich babičky, tety, sestřenice s celým světem,“ vyzval přítomné kněz Charles H. Ellis, který obřad vedl.  „Nechte nás povstat a poděkovat jim za to, že nám jí dali,“ dodal.

Její pozlacenou rakev do kostela doprovodila stovka růžovýcho cadillaců, o nichž Aretha zpívala v písni z roku 1985 Freeway of Love.

Ze slavných hudebníků se pohřbu zúčastnili například Ariana Grande, country zpěvačka Faith Hill či sesty Clarkovy a další, kteří s Franklinovou dříve vystupovali. Není ale důležité, kdo ze zúčastněných je, či není slavný, píše server CNN. Zásadní je, že všichni přišli vzdát hold a naposledy se rozloučit se zpěvačkou, která tak zásadním způsobem ovlivnila světovou hudbu.

Promluvil také starosta Detroit Mike Duggan.  

The Plastic People of the Universe
"Plastici" oslaví koncertem 50 let, chtěli by pozvat Martu Kubišovou

Aretha Franklinová se narodila 25. března 1942 v Memphisu ve státě Tennessee v rodině baptistického pastora a od dětství inklinovala ke gospelu. Svou první nahrávku vydala již ve svých 14 letech a na hudební scéně se pohybovala více než půl století.

Známé i v češtině

Její nejslavnější érou byl přelom 60. a 70. let. Na vrcholu své kariéry v letech 1967 až 1975 měla více než dvě desítky písní v žebříčku TOP 40 a získala si přízvisko „královna soulu“. Dařilo se jí však i v dalších desetiletí, kdy soul ustupuje do pozadí a s 18 cenami Grammy včetně ceny za celoživotní dílo (v roce 1994) a 44 nominacemi se stala druhou nejúspěšnější držitelkou v historii této soutěže.

V roce 1987 pak byla Aretha Franklinová jako první žena v historii uvedena do rock-and-rollové síně slávy. Její písně se dočkaly stovek cover verzí po celém světě. Některé byly nazpívány i v češtině. 

Joe Jackson
V 89 letech zemřel otec popových hvězd Michaela a Janet Jacksonových
Zdroj: Youtube