Jaký program chystá do konce letošního roku jablonecké Eurocentrum prozradil v rozhovoru dramaturg Jan Ocilka.

Koncertní sezóna začíná? Jaké je největší lákadlo v Eurocentru do konce roku?

Každého asi zaujme něco jiného: legendární bubeník Terry Bozzio, charismatický kanadský kytarista Ewan Dobson, americké bluegrassové ikony Dale Ann Bradley & Steve Gulley nebo hudebníci jako jsou Tata Bojs, Krucipüsk, Tři sestry, Radůza či Eva Pilarová.

Milan Cais, TataBojs.Čím zahájíte podzim? Slavnostmi? Kdo je hlavní kapelou a jaké další skupiny vystoupí?

Jablonecké podzimní slavnosti mají ve zdejším kulturním programu pevné místo. Letos budou probíhat od pátku 25. září do soboty 26. září. Letos na nich jako hlavní skupina vystoupí Sto zvířat. Doporučit mohu ale i další účinkující, kterými jsou brazilský zpěvák a kytarista Adriano Trindade, americká bluesová zpěvačka Marilyn Oliver, skupiny Sarah & The Adams, The Vintage Band a Nautica, divadelníci Studio Damůza, Toy Machine, Vojta Vrtek a Spolek loutkářů Vozichet, folklórní soubory Beskyd, Šafrán a Furiant, taneční soubory Xtream, Taneční studio Image a Orientální studio Tasmina a mažoretky Jablonecká jablíčka.

Léto bylo v Eurocentru poměrně rušné, který koncert byl nejúspěšnější?

Událostí, kterou se Jablonec rozhodně vyznamenal je česká premiéra Rhondy Vincent, americké bluegrassové zpěvačky, skladatelky a multiinstrumentalistky, která patří k absolutní špičce žánru na světě. Pro velký zájem jsme ke koncertu od 20 hodin přidávali ještě představení od 17 hodin. Koncerty navštívilo téměř 700 lidí, z nichž nezanedbatelnou část tvořili i sousedé ze Slovenska a z Polska.

Jaké další akce se u vás konaly?

Písničkářka Radůza.

 Jabloneckého kulturního léta, kde v rámci sedmi samostatných koncertů vystoupili anglická goticfolková zpěvačka Gemma Ray, portugalsko-holandská skupina LuzAzul, americký písničkář Christopher Paul Stelling, perkusionistka Liron Meyuhas a violoncellistka Carmiella Bernstain z Izraele, americká bluesová zpěvačka Juwana Jenskins se svou českou kapelou, společný projekt senegalského griotského zpěváka a hráče na koru Moussy Cissokha, izraelského perkusionisty Ormiho Hasona a švýcarského saxofonisty Jana Galegy Brönnimanna a holandsko-palestinsko-súdánská kapela No Blues.

Na letní scéně se ale nekonaly jen koncerty…

Na začátku srpna již tradičně Svaz výrobců bižuterie v našem areálu uspořádal čtyřdenní akci zvanou Křehká krása, prodejní výstavu bižuterie s doprovodným programem ve formě tvůrčích dílen, módních přehlídek a hudebních vystoupení.

Velký ohlas získal i druhý ročník cyklu nedělních promenádních koncertů v Tyršových sadech, který jsme realizovali v rámci místního projektu Město plné tónů. Zde vystoupil izraelský jazzový zpěvák a kontrabasista Adam Ben Ezra, kultovní Jazz Fiddlers, plzeňský a capella projekt Hlasoplet a další české především jazzové a swingové skupiny.

Poslední pátek v srpnu patřil festivalu Rock na konci léta a regionálním souborům. Pro mnohé návštěvníky zde byla příjemným překvapením elektropopová skupina My Name Is Ann!, která zde zakončila své evropské turné.

Sobotní Hornické slavnosti v Karviné. Hlavní hvězdou byla česká legenda Tři sestry.Podzim je u vás ve znamení kapel, které k vám jezdí pravidelně. Skoro každý rok nebo alespoň ob? Tři sestry, Wohnout, Vypsaná fiXa, Krucipüsk. To je návštěvnost tak hojná, že je zvete pravidelně?

Některé skupiny si oblíbily naše prostory natolik, že nás považují na turné za stabilní destinaci. Ke koncertu kapely Krucipüsk je nutno dodat, že v sobotu 19. prosince v Jablonci představí nové album a zároveň s místní fanouškovskou základnou oslaví 25 let existence. To Tři sestry jsou letos na turné k 30 letům souboru a na našem pódiu vystoupí již o měsíc dříve, v pátek 13. listopadu. Wohnout a Vypsaná fiXa se již podruhé vydávají na společné turné. Dle jejich slov půjde o takový „best of" obou kapel, obohacený dalšími překvapeními. Všechny tyto skupiny jsou schopny sál bez potíží zaplnit.

TataBojs hrají spíše v menších sálech, tentokrát půjde o velkou party s novou deskou.

Nové řadové album se jmenuje A/B. Náš hlavní sál je pro takovou příležitost prostor s optimální velikostí i technickým zajištěním. Tata Bojs navíc mají zdejší fanoušky rádi natolik, že si naplánovali odstartovat turné u ná

s, a to v pátek 30. října.

Nové album vydává i písničkářka Radůza. Bude tu hrát prvně?

Radůza není ani v Jablonci v Eurocentru žádným nováčkem. Tentokrát přijede s kompletní kapelou a novým konceptuálním albem Maraton příběh běžce. Jablonec navštíví 21. října.

Do zimy se dočkáme i zahraničních jmen, o jaké interprety půjde?

Naším asi největším „úlovkem" je legendární bubeník Terry Bozzio, známý především díky spolupráci s Frankem Zappou, Jeffem Backem a dalšími věhlasnými hudebníky. 23. 10. odehraje jediné české vystoupení v rámci svého aktuálního evropského sólového turné. Zajímavostí akce je, že svůj koncert odehraje na největší laděnou bicí soustavu na světě.

Dalším zajímavým interpretem je vynikající kanadský klasický kytarista Ewan Dobson, vystupující se svým originálním autorským repertoárem, čerpajícím mimo jiné i z tak vzdálených stylů jako je heavy metal či techno. Tento umělec se stal senzací kanálu Youtube. Jeho skladba Time se může pochlubit více než 19 miliony shlédnutími. Dobsonův koncert se uskuteční 27. října.

Důležité určitě je zmínit i vystoupení Dale Ann Bradleyové & Steva Gulleye, kteří se 7. listopadu objeví jako hosté 31. ročníku bluegrassového festivalu Posvícení v modrém.

EVA PILAROVÁ. Zpěvačka a herečka rozjížděla svou uměleckou dráhu v 60. letech.

Na své si přijdou i starší ročníky. Přijede například Eva Pilarová. Jde o jubilejní turné, co zpěvačka slaví?

Zpěvačka letos slaví 55 let na scéně. K výročí vydává i takzvaný Box 55, ve kterém bude 55 písní, mezi kterými budou skladby nové, ale i staré, nově nazpívané, a dále 55 jejích oblíbených receptů a 55 fotografií. Koncert v Jablonci odehraje v pátek 11. prosince.

Začátkem podzimu navštíví Eurocentrum také Duo Jamaha, spjaté s teleshopingovou televizí Šlágr. Dá se to vůbec považovat za hudbu a na jaké diváky s takovou akcí cílíte?

Proč se koncert uskuteční právě zde a pro jakou skupinu návštěvníků je plánován, vám asi lépe odpoví Marie Kucerová, která si pro tento účel zapůjčila naše prostory a akci pořádá. Nejde tedy o akci naší dramaturgie.