Předchozí
1 z 8
Další
Zdroj: Youtube

River Deep, Mountain High (1966)

Tina se prosadila v duu se svým maželem, kytaristou Ikem Turnerem, s nímž vystupovala od roku 1960. Ke spolupráci na písni River Deep, Mountain High ji oslovil slavný producent Phil Spector o šest let později. Pro natáčení songu Spector sestavil celý orchestr a sbor a Tina si tak mohla vyzkoušet úplně jiný způsob práce, než zažila do té doby s manželem.

„Byla jsem jen dívka z Tennessee, která se uchytila s Ikem a stala se zpěvačkou,“ napsala ve své autobiografii. Nahrávka se ve Velké Británii dostala na třetí místo v žebříčku popularity, ale v USA propadla. „Pro tamní rádia píseň nebyla dost ‚černá’ na to, aby to bylo rhythm and blues, ani dost ‚bílá‘, aby to byl pop,“ dodala.

Americká zpěvačka Tina Turner v roce 2009 vystoupila v pražské O2 Areně
Poslední roky života Tiny Turner: Čelila vážným nemocem, přišla o oba syny
Zdroj: Youtube

Proud Mary (1971)

Poté, co se tato píseň stala v roce 1969 hitem díky rockové skupině Creedence Clearwater Revival, Ike a Tina ji ve své interpretaci proměnili v epickou funkovou ódu na svobodu, která se prosadila až na čtvrté místo v žebříčku Billboard a získala cenu Grammy.

Když v roce 2005 vzdávala Beyonce Tině Turner hold na předávání vyznamenání Kennedyho centra za její celoživotní přínos americké kultuře, zazpívala právě Proud Mary. O tři roky později se tato dvojice spojila, aby píseň přednesla jako duet na slavnostním udílení cen Grammy.

Zdroj: Youtube

Let's Stay Together (1983)

Po rozpadu vztahu s Ikem musela Tina začít znovu budovat svou hudební kariéru jako sólová zpěvačka. Stěžejní okamžik v jejím comebacku přišel ve chvíli, kdy potkala dva členy anglické elektro-popové skupiny Heaven 17. Martyn Ware a Glenn Gregory hledali poslední zpěvačku na album coververzí pro svůj projekt British Electric Foundation a Tina zrovna neměla nic lepšího na práci.

Když pak vešla do studia Abbey Road, nebyli v něm žádní další hudebníci. „Kde je kapela?“ zeptala se a očekávala orchestr ve stylu Phila Spectora. Všechnu hudbu ale obstaraly syntezátory. Nahrávka Let's Stay Together se stala jejím prvním britským top 10 hitem za deset let.

Zdroj: Youtube

What's Love Got to Do With It (1984)

Touto písní si Tina upevnila postavení sólové hvězdy. Napsali ji Terry Britten a Graham Lyle a předtím ji marně nabízeli Cliffu Richardovi nebo Donně Summer. Tina si zpočátku myslela, že písnička je moc jednoduchá a popová, ale nakonec souhlasila, že ji natočí po svém. A fungovalo to – za své sexy vyzývavé ztvárnění, doprovázené videoklipem, v němž kráčí ulicemi New Yorku v džínové bundě a černých kožených šatech, vyhrála Grammy za píseň roku. V té době se také čtyřiačtyřicetiletá zpěvačka stala nejstarší ženou, která kdy ovládla americké hitparády.

Zdroj: Youtube

Private Dancer (1984)

Titulní skladbu z nejprodávanějšího alba Tiny Turner původně nahráli Dire Straits. Napsal ji frontman této kapely Mark Knopfler, ale nakonec usoudil, že text se nehodí k mužskému hlasu. Sama zpěvačka později v rozhovoru řekla, že si hned neuvědomila, že píseň je vlastně o sexuální pracovnici.

„Nikdy v životě jsem se k tomu nemusela snížit,“ napsala ve své autobiografii. „Ale myslím, že většina z nás byla v situacích, kdy jsme se museli tak či onak prodat,“ dodala. Přiznala, že i ona mlčela, aby se vyhnula hádce s bývalým manželem. Že s ním zůstávala, i když toužila odejít. „Myslela jsem na to, když jsem zpívala tuto píseň. Na smutek z toho, že děláš něco, co dělat nechceš,“ uvedla. V písni Private Dancer si na kytaru zahrál slavný Jeff Beck.

Zdroj: Youtube

We Don't Need Another Hero (1985)

Další skladba, kterou napsalo autorské duo Britten a Lyle. Píseň - i samotná Tina - se objevila ve filmu s Melem Gibsonem Šílený Max: Dóm hromů. V postapokalyptickém světě snímku zpěvačka ztvárnila despotickou tetu Entitu, se kterou prý ve skutečnosti souzněla, protože se jednalo o silnou a odolnou ženu. „Tolik ztratila a pak toho tolik prožila, aby přiměla muže v jejím světě, aby ji respektovali. Chápala jsem její problémy, protože jsem je prožila,“ řekla Turner. Píseň byla velkým hitem, dostala se na druhé místo v USA a získala nominaci na Grammy.

Zdroj: Youtube

The Best (1989)

Píseň byla původně napsána pro velšskou zpěvačku Bonnie Tyler. Pro ni to ale v roce 1988 nebyl dostatečně velký hit. V následujícím roce se jí chopila Tina a svou vokální silou z ní udělala hymnu desetiletí. Song je často mylně nazýván Simply The Best, což jsou slova z jeho slavného refrénu. Písnička se v průběhu let objevila v mnoha reklamách, včetně reklamy na Pepsi, v níž si zahrála i její interpretka. Byla také používána k propagaci ragby v Austrálii.

Zdroj: Youtube

Golden Eye (1995)

Titulní píseň k filmům o Jamesi Bondovi je milníkem pro každého umělce. Po úspěchu Tinina životopisného filmu What's Love Got to Do With It z roku 1993, který byl nominován na Oscara, ji producenti snímku Zlaté oko vyzvali, aby doprovodila debut Pierce Brosnana v roli agenta 007. Hit napsali Bono a The Edge ze skupiny U2.

V roce 2018 si zpěvačka BBC postěžovala, že před natáčením ve studiu nedostala k písni pořádné demo a že si musela melodii zpěvu dotvořit sama. „Musela jsem opravdu tvrdě pracovat. Ale tehdy už jsem věděla, že dokážu zazpívat cokoli, co mi předloží,“ řekla.

Americká zpěvačka Tina Turner v roce 2009 vystoupila v pražské O2 Areně
Poslední roky života Tiny Turner: Čelila vážným nemocem, přišla o oba syny