V době, kdy se hovoří o možném návratu Led Zeppelin, Faces, nebo třeba i New Kids On The Block, není zpráva o reunionu další kapely zdánlivě nijak výjimečná. V případě současných aktivit zpěváka, kytaristy a skladatele Toma Pettyho se však jedná o trochu jiný comeback. Klasik amerického folkrocku, který už přes 30 let zastává roli leadera jedné z nejoblíbenějších světových skupin, The Heartbreakers, se totiž rozhodl vzkřísit dávno zaniklou formaci Mudcrutch, s níž hrál ještě před založením svých „Srdcerváčů“ a která byla i ve své době známá jen úzkému okruhu fanoušků.

„Neměla vůbec žádný úspěch,“ shrnuje Petty jednou větou velikost jejího významu. To ovšem naprosto vysvětluje, proč nyní Mudcrutch natočili svou první regulérní desku a vyrazili na turné. Dát se dohromady jako „Zeppelini“, to přece není žádné umění. Ale přivést k životu to, co nikdy pořádně nefungovalo – to už je úkol hodný mistra!

„Jako by do mě udeřil blesk,“ mudruje osmapadesátiletý písničkář. „Před pár lety se mi po těch klucích prostě začalo stýskat.“ Celá pravda je taková, že v něm především začaly hlodat otázky novinářů, kteří se ho v létě roku 2006 v souvislosti s vydáním alba Highway Companion opakovaně vyptávali na jeho původní kapelu, založenou v roce 1970 a usilující o propojení countryové tradice s tehdejší rockovou přítomností. Ještě nedávno neměl Petty chuť do živého hraní ani do nahrávání. Byl vysílený devadesátými léty, kdy řešil bolest z rozvodu se svou první ženou poustevničením v divoké přírodě a braním heroinu. Unavoval ho dlouhý a marný boj s vydavatelskými firmami, prodávajícími jeho nahrávky za trojnásobek reálné hodnoty, a pořadateli koncertních šnůr, kteří zvyšovali ceny vstupenek na neúnosnou míru. Štvalo ho, že za každým uměním stojí nějaká korporace a že skutečnou muziku válcuje popová velkovýroba. Nápad s Mudcrutch pro něj tedy musel znamenat doušek živé vody, novou mízu, které se dočkal doslova na poslední chvíli.

Kočka na pláži

„Nabídl jsem televiznímu kanálu VH1 svůj videoklip. Nechtěli ho vysílat, protože v něm bylo vidět jen muzikanty, jak hrají písničku. Asi chtěli, aby tam chodila nějaká kočka po pláži, nebo co.“ S Mudcrutch se Tom Petty vůbec nemusí tímto typem propagace zatěžovat, protože si ho hudební kanály nevšimnou, ani kdyby se stavěl na hlavu. Koho by zajímala jakási country-rocková parta, kterou nikdo neposlouchal, když byla na vrcholu, a v jejíž hudbě straší duchové hipíků, i když zbytek planety vstoupil do třetího tisíciletí? Co na tom, že Mudcrutch definoval zvuk kalifornských folk-country-rockových kapel o rok dříve než Eagles, kteří jsou považováni za průkopníky tohoto soundu? (Mimochodem, na kytaru zde hraje Tom Leadon, mladší bratr bývalého kytaristy Eagles Bernieho Leadona).

Na svém eponymním albu, jež vychází právě v těchto dnech, si Pettyho staronová formace užívá staleté lidovky (Shady Grove), rockabillyové standardy (6 Days On The Road) i vlastní dílka v kovbojském stylu (Queen Of The Go- Go Girls). Je to trochu jiná jízda než s Heartbreakers, i když jádro (Pettyho zpěv a baskytara, kytara Mikea Campbella a klávesy Benmonta Tenche) je stejné. Tyto dvě děti jednoho duchovního otce se ovšem liší hlavně v autorském a aranžérském přístupu.

„Členové Mudcrutch se vždycky nejdřív naučili bluegrassové písně na akustické nástroje a pak je zahráli na nástroje elektrické. Vždycky jsem si myslel, že takový sound se jen tak někde neslyší,“ vysvětluje zarostlý blondýn, proč cítil potřebu znovu oživit zapomenutou historii. Kamarádská nálada ve studiu (všichni zúčastnění spolu vyrůstali) pak rezignované hvězdě vrátila sílu k dalším činům, takže se můžeme těšit na nové kapitoly jak v příběhu skupiny Mudcrutch, tak v hvězdné kariéře prozatím odpočívajících Heartbreakers.