Sešel se tam docela slušný kotel lidí.

Přišlo asi dva a půl tisíce lidí, byl to krásný zážitek… Plzeň je pro nás něco jako druhé domovské město, protože v prvních letech nás zastupovala tamní agentura, odehráli jsme tam spoustu super koncertů. Dnes se o nás stará taky agentura z Plzeňska, takže toto město má pro nás opravdu zvláštní význam. Proto jsme tam taky předpremiérové narozeninové vystoupení uskutečnili.

Nikdo z vás přitom z Plzně nepochází.

Ne, dva jsme z Prahy, další dva kluci jsou z Mnichova Hradiště a zpěvák Tomáš Hrbáček je od Domažlic, takže ten má k té Plzni nejblíž.

O čem vaše jubilejní turné bude?

Předně jsme se ho snažili naplánovat tak, abychom mohli navštívit co možná největší počet míst po celých Čechách a Moravě, protože jím chceme poděkovat fanouškům, že nám po celou tu dobu zachovávají přízeň. Během více než dvouhodinového programu zahrajeme snad každý významný hit, po letech zazní i Toník a Vládík ve vyšperkované formě a v originálním pěveckém obsazení. Nebude chybět ani set písní, které normálně na koncertech často nezazní a některé dostanou akustický kabát. Na každém z patnácti koncertů vystoupí jako host v pár písničkách Vláďa Šafránek.

Co Praha, bude něčím výjimečná?

Lucernu se hodláme přizdobit o jména dalších spřízněných hudebních hostů, takže koncert tam bude ještě delší. Chceme tam taky natočit DVD, aby nám na naše narozeniny zůstala vzpomínka.

Má Lucerna pro muzikanty stále nějaké kouzlo?

Určitě. Je to sál, který má neopakovatelnou atmosféru, asi každý muzikant si v něm chce zahrát. Do Lucerny jsem chodíval odmala, na Petru Janů, na kapelu Olympic, na Václava Neckáře a na mnohé další… S Harlejem jsme si tam už taky zahráli, ale ne na samostatném koncertu. O ten půjde až teď, takže v tomto smyslu nás čeká premiéra.

Jakých těch dvacet let Harleje z vašeho pohledu bylo?

Kapelou prošlo celkem dost lidí, já jsem v ní vlastně poslední zakládající člen. První písničky, které jsme dávali dohromady s Vláďou Šafránkem, běhaly asi rok a půl mezi našimi známými na demosnímku. Byl na něm vlastně základ, tři čtvrtiny první desky Harleje, kterou jsme chvíli nato, co jsme dostali nabídku, s kamarády natočili. To bylo v roce 1995. Už v průběhu toho nahrávání jsme si říkali, že bychom mohli zkusit hrát naživo. Věci najednou začínaly nabírat na obrátkách, protože mezi lidmi se celkem chytil klip k písni Toník a Vládík, který natočil tehdy ještě student FAMU a pozdější režisér Snowboarďáků či Rafťáků Karel Janák. Následovala druhá deska a rok po ní jsme dostali možnost předskakovat Kabátům na turné Čert na koze jel. Díky němu jsme zjistili, že Harlej je známý v místech, kde jsme to absolutně netušili. Tenkrát se všechno začalo lámat, chodilo na nás víc a víc lidí. A pokračovali jsme další deskou Zastavte tu vodu s písničkami Svařák, Pověste ho vejš nebo Zrzi, zrzi, které měly u fanoušků ohlas.

Zároveň došlo k první rošádě.

Ano, protože jsem v Harleji zůstal akorát sám s Vláďou Šafránkem, museli jsme najít nové spoluhráče. S nimi jsme pak nahráli další desky, všechno klapalo. Jenže – po deseti letech přišlo další zemětřesení, když odešel i Vláďa a na jeho místo nastoupil Tomáš Hrbáček. Znamenalo to pro nás po určitou dobu bojovat dál o přízeň fanoušků, protože výměna zpěváka není v kapele nikdy nic jednoduchého. Ale myslím si, že hned první deskou, kterou jsme s Tomášem natočili celkem záhy, jsme dali jasně najevo, kam směřujeme, a taky že kapela je vždycky o kapele. Dnes jsem přesvědčený o tom, že Harlej je ve svém nejlepším a nejpříjemnějším období, kdy všechno funguje, lidé chodí na koncerty a baví se, my koneckonců taky. A navíc připravujeme jedno z největších turné, které jsme kdy udělali.

Jaké máte další výhledy?

Na příští rok plánujeme nové CD, letos jsme se chtěli soustředit opravdu jen na naše výročí. Vymýšlet a točit písničky, to má samozřejmě každý muzikant rád, nejlepší je ale stejně živě hrát a přitom se koukat, jestli se to lidem líbí. Možná díky koncertu na dvě tři hodiny zapomenou na své problémy, přijdou se prostě pobavit, což je pro nás strašně příjemný pocit. A ani my sami nemusíme být pokaždé v pohodě, důležité je, že se vzájemně nakopáváme energií, je to fajn.

A proměňují se vaši fanoušci?

Publikum, které chodilo na Harlej před deseti patnácti lety, už dnes nemá tolik času nebo nálady jako dřív, protože se stará o rodiny a tak dále… Takže se postupně proměňuje, vyvíjí a omlazuje, což je dobré, jsme za to moc rádi. Někde lidé reagují klidněji, někde bouřlivěji, to je různé. Pokaždé nám jde ale o to, aby si všichni přišli na své, čemuž se snažíme dostát i naší oslavou dvacetin.

Zastávky turné:
6. 11. Herálec KD
7. 11. Kovářov KD
13. 11. Prostějov KD
14. 11. Ostrava KD Akord
16. 11. Klatovy KD Družba
19. 11. Brno Semilasso
20. 11. Jindřichův Hradec C Jitka
21. 11. Prachatice Park Hotel
27. 11. Pardubice KD ABC
28. 11. Březolupy Sportovní hala
4. 12. Pěnčín KD
5. 12. Praha Velký sál Lucerna
11. 12. Stříbro KD
25. 12. Holýšov
26. 12. Strakonice Sokolovna