Hvězdami v noci z pátku na sobotu byli členové indicko-pákistánské skupiny The Dhol Foundation. Kapela při festivalu natáčela filmové záběry pro chystané koncertního DVD. Orientální bubeníci v Trutnově vystoupili již potřetí a vstřícnost zdejšího publika proto dobře znají.

Dnes večer na rockovou přehlídku dorazil bývalý prezident Václav Havel. Trutnovští fanoušci ho přivítali dlouhým potleskem. Havel si krátce vyslechl konec vystoupení sboru Bambini di Praga. Při festivalu také podepsal petici na podporu stavby amerického radaru v Česku.

Jubilejní ročník festivalu pořadatelé věnovali právě "náčelníkovi" Václavu Havlovi. Bývalý prezident má nedaleko festivalového areálu chalupu a patří k jeho pravidelným návštěvníkům. V roce 1987 stál se Františkem „Čuňasem“ Stárkem a Martinem Věchetem u zrodu festivalu. Akci tehdy rozehnala Státní bezpečnost.

Hlavní program letošní přehlídky začal v pátek odpoledne koncertem dětského pěveckého sboru Bambini di Praga. Původně měl se sborem vystoupit také bývalý sbormistr Bohumil Kulínský, obviněný ze zneužívání nezletilých sboristek z Bambini di Praga. Kulínský ale nepřišel, zřejmě kvůli obavám, že by soud jeho účast mohl kvalifikovat jako porušení podmínky jeho propuštění z vazby. Původně přitom pořadatelé slíbili, že „vše zařídí tak, aby se sbormistr nedostal do problémů“.

Festivalový areál obsadilo zhruba osm tisíc lidí již ve čtvrtek. Letos se totiž poprvé organizátoři rozhodli na neoficiální otvírání pozvat Monkey Business a zahraniční hvězdy Billa Goulda (zakladatele Faith No More) a americkou kapelu New York Ska Jazz Ensemble. „Vzhledem k tomu, kolik tu bylo lidí, si myslím, že kdo chtěl, tak si k nám cestu pod hory našel i ve čtvrtek,“ dodal Martin Věchet. V pátek už podle odhadů večerná koncerty sledovalo přes patnáct tisíc lidí.



Havel v Trutnově podepsal petici pro radar a pozdravil diváky

Bývalý prezident republiky Václav Havel dnes navštívil hudební festival v Trutnově. Přehlídka letos slaví výročí 20 let od svého vzniku a pořadatelé jí věnovali právě "náčelníku" Havlovi. Zástupce iniciativy Pro základu využil přítomnosti exprezidenta a nabídl mu k podpisu petici za umístění amerického radaru v Česku, Havel si ji přečetl a podepsal. Podle zástupce iniciativy Davida Gaydečky je to zatím ten nejvzácnější z několika tisíc podpisů pod peticí. Petici, která je naopak namířena proti americké základně, už podepsalo více než 100 tisíc lidí.

Neobvyklý dar dnes dostal někdejší prezident od organizátorů festivalu, přímo na pódiu hlavní scény převzal indiánskou náčelnickou čelenku s velkými péry. "Děkuji vám za vaše vlídné přijetí, jsem velmi překvapen a dojat poctou, které se mi dostalo," řekl Havel a potom z papíru četl děkovací projev. V něm děkoval například své ženě, bratrovi, babičce, psovi Madle za věrnost i věznitelům, že ho nebili. "Rád bych poděkoval našemu parlamentu, že by mě znovu nezvolil," prohlásil. Jeho slova publikum přerušovalo hlasitým skandováním "Vašek Havel".

Již exprezidentův příjezd vzbudil ve festivalovém areálu velkou pozornost. Havla tentokrát nedoprovodila jeho manželka Dagmar, ale její dcera Nina. "Václave, jsem strašně rád, že tě vidím," vrhl se k Havlovi ihned po jeho příchodu do areálu jeden z fanoušků a potřásl si s ním nadšeně pravicí. Havla i jeho doprovod ihned obklopil shluk lidí, řadě z nich se podepsal na tričko či festivalový program.

Havel nejprve v zákulisním baru pro muzikanty vypil pivo, uvázal si kolem krku šálu a zamířil mezi diváky. Trutnovský kotel přivítal Havla vstoje dlouhotrvajícím potleskem.

"Jsem-li titulován jako 'náčelník', není to jen veselý žert lidí, kteří mají rádi indiány, ale je to výraz vědomosti o jedné z mých skutečných funkcí, které si obzvlášť cením," uvedl Havel v dopise návštěvníkům přehlídky uveřejněném ve "festivalovém samizdatu". V roce 1996 se totiž při oficiální návštěvě Brazílie zastavil u indiánského kmene v deštném pralese Amazonie. Jako dar dostal od náčelníka kmene Waimiry luk a dva šípy. Když měl ukázat své střelecké umění, trefil se do cíle, což před ním nedokázali ani někteří příslušníci kmene proslaveného loveckým uměním. Havel uvedl, že jej za to indiáni jmenovali svým náčelníkem.

"Pravda, byla to úplná náhoda, ale to nic nemění na vážnosti, kterou - v duchu svých tradic - dotyčný kmen dával této z jeho hlediska důležité změně ve svém vedení," míní Havel.

Podle organizátorů je další budoucnost nejstaršího českého open air festivalu v dosavadním areálu na okraji Trutnova ohrožena, v jeho části totiž podle územního plánu má stát supermarket. "Budu kupovat sirky, pomazánky a jiné věci jenom v blízkých supermarketech a nikoli v supermarketu, který by měl eventuálně stát zde Na Bojišti," slíbil Havel, který má chalupu nedaleko Trutnova. Apeloval také na posluchače, aby se zachovali obdobně. V zákulisí se poté setkal s řadou svých přátel a známých, například básníkem Ivanem Martinem Jirousem či zpěvačkou Martou Kubišovou, která na festivalu dnes účinkuje.

ČTK