"Václave, jsem strašně rád, že tě vidím," vrhl se k Havlovi ihned po jeho příchodu do areálu jeden z anonymních fanoušků a potřásl si s ním nadšeně pravicí.

Festivalového "náčelníka" tentokrát nedoprovodila jeho manželka Dagmar, ale její dcera Nina. Havla i jeho doprovod ihned obklopil shluk fanoušků. Havel nejprve zamířil do zákulisí. Od pořadatelů dostal darem festivalové tričko, poté si s nimi v baru pro muzikanty vypil pivo, uvázal si kolem krku šálu a zamířil mezi diváky. Ještě předtím však podepsal petici na podporu stavby amerického radaru v Česku, kterou mu předložil jeden z diváků. Trutnovský kotel přivítal Havla vstoje dlouhotrvajícím potleskem. Havel si vyslechl závěr druhého festivalového vystoupení sboru Bambini di Praga.

"Jsem-li titulován jako 'náčelník', není to jen veselý žert lidí, kteří mají rádi indiány, ale je to výraz vědomosti o jedné z mých skutečných funkcí, které si obzvlášť cením," uvedl Havel v dopise návštěvníkům přehlídky uveřejněném ve "festivalovém samizdatu". Havel se totiž v roce 1996 při své oficiální návštěvě Brazílie jako vůbec první hlava cizího státu zastavil u indiánského kmene v deštném pralese Amazonie. Jako dar dostal od náčelníka kmene Waimiry luk a dva šípy. Když měl ukázat své střelecké umění, trefil se do cíle, což před ním nedokázali ani někteří příslušníci kmene proslaveného loveckým uměním. Havel uvedl, že jej za to indiáni jmenovali svým náčelníkem.

"Pravda, byla to úplná náhoda, ale to nic nemění na vážnosti, kterou - v duchu svých tradic - dotyčný kmen dával této z jeho hlediska důležité změně ve svém vedení," dodal Havel.