Good Golly, Miss Molly, Long Tall Sally, Lucille, Ready Teddy, Lawdy Miss Clawdy, Rip It Up, Tutti Frutti. To je jen stručný výčet hitů Little Richarda, které změnily historii.

| Video: Youtube

Na webu této extravagantní hvězdy jsme se mohli dočíst, že je „architektem, stvořitelem, emancipátorem, vynálezcem, králem a původcem rock’n’rollu a také krasavcem (který ještě pořád ví, jak na to), broskvičkou z Georgie, lidskou atomovkou, mezinárodním pokladem a věčným ohněm…“

| Video: Youtube

Šílený prorok

Tu broskvičku si tam Richard Wayne Penniman alias Little Richard přidal, aby naštval puritány. Ke své homosexua-litě se otevřeně hlásil už v padesátých letech, kdy mu za podobné řeči hrozil kriminál. A dráždit hada bosou nohou nepřestal ani v další dekádě, kdy prolnul image bláznivého showmana s úlohou vysvěceného kazatele.

„Když může Bůh spasit takovýho starýho teplouše, jako jsem já, může spasit každýho,“ prohlašoval hrdě. Tvrdil, že je „král i královna rock’n’rollu“, a neohroženě vystavoval na odiv jak výrazné oční linky, tak náušnice a impozantní trvalou.

Abychom si to ale ujasnili, šílený prorok Little Richard tu byl pro každého o čemž svědčí fakt, že mu při vystoupení v newyorské Madison Square Garden přistály na pódiu stovky dámských kalhotek.

Když se tuto sobotu nemožné stalo skutkem a onen věčný oheň vyhasl, na internetu se objevily kondolence od nejrůznějších kapel R.E.M. a Kiss počínaje a E Street Bandem Bruce Springsteena konče.

Little Richard je ovlivnil všechny. Speciální místo v jeho životopise však zaujímají britští Beatles a zejména Paul McCartney, který patřil od počátku k jeho velkým fandům. S liverpoolskými „Brouky“, ještě než si tak začali říkat, hrával většinu jeho písniček.

Když pak John, Paul, George a Ringo vešli ve známost, jejich idol jim to v rozhovoru pro časopis Mersey Beat oplatil. Reportérovi řekl: „Člověče, ti Beatles jsou úžasní. Kdybych je neviděl, ani ve snu by mě nenapadlo, že jsou bílí. Znějí fakt jako černoši.“

Mezi nebem a peklem

Je také dobré připomenout, že v Richardově doprovodné skupině začínal Jimi Hendrix. Nahrávky, které se z té éry za-chovaly, nejsou příliš známé, ale přímo srší energií. V šedesátých letech podnikl vyhlášený křikloun veleúspěšné turné s kapelou Rolling Stones a zpěvák „Stounů“ Mick Jagger od něj při té příležitosti leccos odkoukal. Vždy ho považoval za svůj vzor ostatně totéž říkal i David Bowie.

Novodobým rockerům určitě imponovala i Richardova pověst. Po vydání svých prvních dvou alb svedl tenhle průkopník „ďábelské muziky“ tvrdý boj se závislostmi na kokainu, heroinu a alkoholu.

Přestál několik mravnostních deliktů třeba když ho načapali s milencem na pánských záchodcích u kterési zastávky autobusu. Což byl mimochodem důvod, proč se s ním rozvedla jeho žena Ernestine.

Zápas mezi nebem a pek-lem měl nezkrotný bouřlivák v krvi. Jeho táta, kněz církve Adventistů sedmého dne, provozoval zároveň hospodu Tip In Inn a podobně jako otec Jerryho Lee Lewise prodával pašovanou whisky.

Skandální byl i začátek Richardovy kariéry v roce 1955, kdy vznikl jeho první a největší šlágr Tutti Frutti. Sexuál-ní podtext písně byl na tehdejší dobu natolik nepřijatelný, že ho zvukař schválně pře-hlušil kytarou a bicími. Jak známo, byla to marná snaha…