Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

United Islands lákají na nadějnou Britku Ellu Eyre i českou klubovou špičku

Praha – Dvacetiletý britský objev se soulovým projevem, popovým feelingem a kouzelně kudrnatými vlasy. To je britská zpěvačka Ella Eyre. Nebo Richie Riftone, DJ, jehož umění spojit za gramofony motivy z naprosto nesouvisejících skladeb (třeba Star Wars se současným drum´n´basse) mu vynesly aktuální titul World DMC Battle Championship. Či nová vlna shoegazeové scény, kapela, která potěší fanoušky třeba legendárních The Stone Roses, londýnská parta Childhood. Na tyto a mnoho dalších zahraničních objevů s tradičně tím nejlepším z české alternativní scény – kapelami jako Ohm Square, Ille nebo Nylon Jail – láká letošní, už jedenáctý ročník festivalu United Islands.

14.4.2014 AKTUALIZOVÁNO 14.4.2014
SDÍLEJ:

Ella Eyre.Foto: United Islands

Dvoudenní akce pod širým nebem  se koná 20. a 21. června na osmi pódiích v centru Prahy. A předchází jí tradiční Klubová noc ve čtvrtek 19. června s koncerty desítek dalších kapel, které rozezní zavedené pražské kluby a také např. nově ožívající památkově chráněný funkcionalistický prostor Nákladového nádraží Žižkov.

United Islands se za dobu svého fungování staly s přehledem největším hudebním festivalem v Praze. Poslední ročník podle pořadatelů navštívilo přes 60 tisíc fanoušků.

Festival přiváží jména, která sice zatím většinou nejsou tak známá, ale umělecky mají co nabídnout. O tom svědčí jak letošní zahraniční headliner Ella Eyre, která byla nominována na BRIT Critics´ Choice Award a BBC ji zařadilo do výběru Sound Of 2014 nebo pražská kapela Ille nominovaná letos hned na tři ceny Anděl v kategoriích skupina, objev a skladba roku.

Vstup na všechna festivalová místa United Islands je navíc zdarma, takže akce může posloužit i jako dobrý tip na víkendovou návštěvu Prahy: koncerty se totiž konají ve veřejných a turisticky zajímavých prostorech jako je Kinského zahrada, Petřín, Kampa či Střelecký ostrov.

Do centra Prahy se akce koná po loňské „odbočce" na Ladronku, kam se musel festival na poslední chvíli přesunout kvůli povodním.

Svých pár minut slávy (nebo možná začátek budoucí hudební kariéry?) si na festivalu může prožít i každý návštěvník: stačí, když se přihlásí o vlastní vystoupení v rámci stage Open Mike na Újezdu. V rámci United Islands tato scéna bude fungovat už posedmé a opět představí řadu nových tváří, ať již jednotlivců, či souborů. Moderátor a producent projektu Czech Mike se nechal v 80. letech inspirovat dnes již legendárním klubem Folk City v newyorské čtvrti Greenwich Village, kde kdysi začínal třeba Bob Dylan.

Kde bude hlavní scéna United Islands? Rozhodne veřejnost

Jedna zásadní věc zůstává v programu letošních United Islands otevřená: a sice, kde bude umístěna hlavní scéna. Rozhodnou o ni lidé prostřednictvím sbírky HitHit.

„Po deseti letech chceme festival posunout někam dál," vysvětluje odvážný krok producent festivalu David Gaydečka. Prostřednictvím sbírky chtějí vybrat rekordní částku, o jakou se kdy kdo v Česku v rámci crowdfundingových sbírek pokusil: 1,6 milionu korun.

„Dlouho jsme přemýšleli, pevně se rozhodli a věříme, že to dobře dopadne. Předem děkujeme všem, kteří se zapojí. Jednou z inspirací pro další rozšíření a zlepšení festivalu pro nás byl projekt Pono Music Neila Younga na Kickstarteru. Nemůžeme se s ní srovnávat ani v řádech, ani ve významu, ale základní princip, pro který se Young rozhodl, je pro nás fascinující. Být nezávislý na jednotlivých investorech, ale získat důvěru širšího okruhu lidí, díky které je možné realizovat projekt v takové kvalitě a rozsahu, o jakém jsme přesvědčení," uvádí Gaydečka.

Pokud bude sbírka úspěšná, přesune se hlavní festivalová stage ze Střeleckého ostrova do Kinského zahrady. „Považujeme ji za nádherné místo, ideální pro tento účel," vysvětluje dramaturg.

Vizitky – zahraniční hvězdy letošních United Islands:

Ella Eyre (UK)

Dvacetiletá britská zpěvačka Ella Eyre patří mezi největší hudební objevy britských ostrovů poslední doby a její sobotní koncert ozdobí také pražské Ostrovy. Londýnská rodačka s nezaměnitelným vokálem a stejně působivým účesem se nejprve prosadila díky spolupráci s elektronickým projektem Rudimental, s kterými díky singlu Waiting All Night dosáhla na špičku UK hitparády, v lednu tohoto roku Ella Eyre ohlásila skladbou All About You očekávaný sólový debut. Zpěvačka boduje nejen u britských hudebních fanoušků, ale stejně tak u kritiků: byla nominována na BRIT Critics´ Choice Award, BBC ji zařadilo do výběru Sound Of 2014, její jméno najdete také v obdobném žebříčku Brand New 2014 stanice MTV.

Oficiální web: http://ellaeyre.tumblr.com/

Bajofondo (Arg./Uruguay)

Osmičlenný „Kolektiv skladatelů, zpěváků a umělců", jak sami sebe tito jihoameričtí muzikanti nazývají, udivuje hudební svět svým moderním pojetím tanga a jeho mísením s dalšími hudebními vlivy. Původně Bajofondo Tango Club debutoval v roce 2002 eponymním albem mixujícím akustické tango s elektronikou, postupem let svůj hudební záběr rozšiřuje o další subžánry elektronické taneční hudby, na které roubují alternativní latinskou hudbu z domovské Argentiny a Uruguaye. Aktuální album Presente vyšlo v roce 2013. Vystoupení  na United Islands bude jejich prvním open air vystoupením v ČR.

Oficiální web: www.bajofondomusic.com

Richie Ruftone (UK)

V sobotu 21. 6. můžou návštěvníci osobně pogratulovat aktuálnímu šampionovi v oboru vysoce respektovaného World DMC Battle Championship. Na pódiu v Kinského zahradě a následně také na after party v klubu Lávka svá kouzla s gramofony totiž předvede DJ Ritchie Ruftone. Mistr scratchingu začínal v 90. letech mixováním drum´n´bassu a rave music na pirátských rádiových stanicích, postupem času ho standardní mixování desek přestávalo bavit a na vystoupeních čím dál více upřednostňoval experimentování. „Scratching je totiž sakra těžká věc a nemůže jí dělat kdejaký blbec typu Paris Hilton," vysvětluje. Ve finále britského DMC battle sbíral body za originální hrátky s motivy ze Star Wars (sám se veřejně hlásí k náboženství Jedi). Je pravděpodobné, že právě něco podobně lahůdkového naservíruje také návštěvníkům United Islands.

FCB: http://facebook.com/ritchiehodge

Childhood (UK)

Přijdou vám dodnes aktuální legendární alba The Stone Roses, Primal Scream nebo House of Love? Zní vám mile návrat shoegaze scény?  Očekáváte na kytarové scéně opravdu svěží vítr? Potom si nesmíte nechat ujít londýnské indie hrdiny Childhood. Britský tisk je zahrnuje superlativy a řadí je k nové vlně mladých kapel s potenciálem znovu pozvednout renomé indie scény. Stačilo jim vydat tři skladby, Blue Velvet, Bond Girls a Haltija, a z Childhood se stala jedna z nejsledovanějších nezávislých kapel Británie v roce 2014. Míří hodně vysoko a právě ve svém rozletu přistanou na festivalový koncertní set coby hlavní hvězdy pátečního programu v Kinského zahradě. Debutové album Childhood vyjde vzápětí během léta.

FCB: https://www.facebook.com/childhoodband

DENA (Bul.)

DENAPůvodem bulharská, v Berlíně žijící rapperka DENA je senzací neortodoxní evropské (nejen) hiphopové scény. Prudce vzhůru jí vystřelil chytlavý debutový singl Cash, Diamond Rings, Swimming Pools a v rodné zemi neznámá rapperka se rázem stala ikonou berlínských hipsterů. S tématem módního hipsterství si ostatně ve svých skladbách pohrává neustále a asi jen ona sama ví, kolik je v tom nadsázky a ironie. Dena ve své tvorbě a stylizaci využívá předchozích mediálních a audiovizuálních studií, skvěle pracuje s módními trendy a dokáže bavit: bude to právě ona, kdo vám na Ostrovech vysvětlí, co doopravdy obnáší být nefalšovaný hipster clubber! Do Prahy přiváží představit debutové album Flash. Úspěšnou skladbu Flashed Deně produkoval Erlend Øye známý z projektů Kings of Convenience a  The Whitest Boy Alive.

Tipy z domácí scény:
Ohm Square
Velký návrat plánují v rámci United Islands Of Prague legendy české elektronické hudby Ohm Square, kteří představí nový koncertní program postavený na právě dokončeném novém albu.

Voila!
Lehkost, vtip, vášeň i čistá radost z hudby - to vše obnáší koncerty nové hvězdy české a slovenské klubové scény Voila! s charismatickou zpěvačkou Zdenkou Trvalcovou.

Manon Meurt
Renesance shoegazu na české scéně je do značné míry zásluhou této mladé čtveřice z Rakovníka. Loni předskakovali slavným My Bloody Valentine a na jaře vydali okouzlující debutové minialbum.

Ille
Debut Ve tvý skříni zpěvačky Olgy Königové a jejího projektu ILLE je jednou z událostí české klubové scény posledního roku. Boduje nejen u posluchačů, ale také v nominacích odborných hudebních cen, od Apollo po Anděly.

Nylon Jail
Olomoučtí Nylon Jail jsou jedním z největších příslibů tuzemské scény. Albový debut My Heart Soars Like A Hawk je charismatickou nahrávkou na pomezí country, rocku a elektroniky a jejich koncerty svou energií a živelností překonají všechna vaše očekávání.

Kompletní přehled zatím potvrzených vystupujících:

123 ambient/jazz Turecko
Adrian T Bell alternative rock Anglie/CZ
Aid Kid elektronika/ambient CZ
Audiot elektronika CZ
Bajofondo electro tango Argentina
Betty Bears swing Izrael
Bitosti electro/jazz CZ
Brian Charette jazz USA/CZ
Deaths indie CZ
Dena hiphop/pop Bulharsko
Devla ethno Izrael
Dignity Dope ambient/elektronika CZ
Ella Eyre taneční pop Velká Británie
Fallgrapp alternative pop Slovensko
Garden City Movement elektronika Izrael
Hazmat Modine world/americana USA
Heymoonshaker blues/beatbox Velká Británie
Holy elektronika CZ
Houpací koně Alternative rock CZ
Hugo Kant electro jazz Francie
Childhood indie/shoegaze Velká Británie
Ille alternative pop CZ
Kamp! elektronika Polsko
Katarzia alternative folk Slovensko
Kewu elektronika CZ
Kieslowski alternative/acoustic CZ
Kittchen
Lanugo ambient/jazz CZ
LFNT Indie rock Izrael
Manon Meurt shoegaze CZ
Mayen neofolk CZ
MGDLN elektronika CZ
Modre Hory hiphop Slovensko
Mydy Rabycad electro swing CZ
Never Sol alternative pop CZ
Nylon Jail Indie rock/country CZ
Ohm Square Elektronika CZ
Oratnitza Word music Bulharsko
post-hudba post-elektronika CZ
Prodavač „šampon/peklo/kluk" CZ
Repetitor punk Srbsko
Ritchie Ruftone DMC battle champion Velká Británie
Susana Sawoff jazz Rakousko
The Dumplings electro pop Polsko
The Finally indie CZ
The Hearing alternative pop Finsko
The Unusual History of Ether indie Irsko/Dánsko
The Angelcy folk/world Izrael
Tigerhead elektronika CZ
Toi Let industrial/alternative Švédsko
Trains of Thoughts elektronika Rakousko
VeitB elektronika CZ
Velvet Two Stripes indie/alternative Švýcarsko
Vložte Kočku emo elektronika/folk CZ
Voila šanson/pop CZ
VR Nobody alternative pop CZ
When we are wild Indie pop Nizozemí

Autor: Ondřej Leinert

14.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Prezident Miloš Zeman s lídrem SPD Tomio Okamurou
2 4

Zeman se sbližuje s Okamurou. Našli společnou řeč o islámu a migraci

Jiří Milek.
2 12

Vládcem velkých, širých, rodných lánů bude „malý Babiš“ Jiří Milek

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

ANKETA: Kdo převezme vládu nad českým fotbalem?

Je to tady. Už zítra se veřejnost dozví jméno nového šéfa českého fotbalu. Na mimořádné valné hromadě v Nymburku si delegáti zvolí nástupce Miroslava Pelty.

Stop dalším bytům. Vesničané se začínají bouřit proti výstavbě, plánují i petici

Naše vesnice už není tak pěkná jako dřív, zlobí se obyvatelé Holubic na Vyškovsku. Někteří podle zjištění Deníku Rovnost dokonce mluví o tom, že sepíší petici požadující zastavení výstavby dalších bytových domů. Těch je v obci s dvanácti sty obyvateli šest a další se mají stavět. „Nelíbí se mi, že se u nás pořád staví nové byty,“ řekla například Františka Šobrová.

„Konečně přijelo áčko,“ užíval si Jakub Kohák zasněžený Špindl

/FOTO, VIDEO, ROZHOVOR/ Známý showman Jakub Kohák se objevil v sobotu ve Špindlerově Mlýně při slavnostním otevírání lyžařské sezony.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT