Na co se mohou návštěvníci opět těšit?

Návštěvníci se mohou těšit na skvělý mix hudebních objevů i tradičních jmen z domácí i zahraniční scény. Nádherné lokace Kampy, Střeleckého ostrova a Kinského zahrady, ke kterým letos přibyl nově Dětský ostrov. Hudební program má hned několik dramaturgických linek, a jednou z nejvýraznější je důraz na českou a slovenskou scénu, která se za poslední roky výrazně posunula a myslíme, že si zaslouží větší prostor v programu. Od nových interpretů jako Mydy Rabycad, Monikino Kino, Dalekko až po zavedená jména jako Monkey Business, PSH, Lenka Dusilová a Baromantika nebo Midi Lidi. Slovenskou scénu budou z velké části reprezentovat kapely, které vydávají na největší slovenském labelu Slnko records, jehož majitelé, kapela Longital, na festivalu oficiálně pokřtí své nové album. Za pozornost určitě stojí také slovenská písničkářka Katarzia, indie rocková kapela Bad Karma Boy nebo nu-jazzová formace Talent Transport. Ze zahraničních interpretů bych ráda upozornila na britského multiinstrumentalistu East India Youth, kteří se dostal do užšího výběru prestižní Mercury Price. Dále americko - dánská rapperka Alo Wala, kterou nedávno potvrdil do programu největší světový festival Glastonbury. Rockovou scénu budou reprezentovat Birth of Joy, kteří evokují psychadelický rock 70. let ale s aktuálním zvukem. A desítky další, které mohou diváky opravdu překvapit. Kromě hudebního programu se mohou návštěvníci těšit na tradiční doprovodný program, který zahrnuje jak sportovní aktivity, tak aktivity pro děti a rodiče a prezentaci neziskových organizací.

Jaké jsou novinky oproti předchozím ročníkům?

Novinkou je určitě lokalita Dětského ostrova, který se po letech stane opět součástí areálu festivalu spolu s Janáčkovým nábřežím, které přirozeně propojí lokalitu Kampy a Střeleckého ostrova s Dětským ostrovem a Kinského zahradou. Kinského zahrada zůstane centrem festivalu, kde bude umístěna hlavní hudební scéna s největšími jmény. Oproti loňskému roku však bude celý program a všechny scény festivalu zdarma.

Jak náročné jsou přípravy také velké akce? Kdy musí začít?

Přípravy na další ročník začínají již po létě, během kterého uzavíráme ročník aktuální. Od podzimu začínáme sestavovat program, vytipovávat nová jména, jezdíme na zahraniční konference a showcasy. Samozřejmě jednáme s partnery o jejich participaci. Příprava organizace festivalu s návštěvností desítek tisíc lidí je opravdu celoroční záležitostí.

Jak velký tým se na tom podílí?

Během roku máme uzký tým o sedmi lidech, kteří ale pracují nejen na festivalu, ale i na ostatních akcích, které během roku pořádáme. Na samostatném festivalu pak pracuje několik desítek až stovek lidí.

Dovedete z letošního ročníku vypíchnout jeden dva „zlaté hřeby"? Něco, co by si lidé rozhodně neměli nechat ujít?

Ze zahraničních jmen je to opravdu těžké, čtenářům bych doporučila rockovou kapelu Birth of Joy, kterou jsem viděla i naživo a můžu se zaručit za skvělý koncert nabitý nezkrotnou kytarovou energií. Druhou pozvánkou by byl koncert Monkey Business, kteří vystoupí na festivalu vůbec poprvé a rovnou u příležitosti 25 let na domácí scéně.

Podle jakého klíče vybíráte účinkující?

Klíčů je několik, nejsou to však žádné přesně definované hranice. Je to spíš intuitivní práce na základě zkušeností, které jsem během těcj sedmi let let práce na United Islands načerpala. Na jedné straně to je publikum, u kterého už trochu víme, co od festivalu očekává, na druhé straně je to dramaturgie hudebních objevů, které chceme v České republice představit. Je to tedy takový mix známějších jmen alternativní scény s čerstvými objevy, kterými je publikum pravidelně příjemně překvapeno. Já osobně hledám inspiraci pro nová jména na mezinárodní scéně na různých showcasových festivalech, na kterých se představují čerstvé objevy z evropské i světové klubové scény, odborné konference, zahraniční hudební blogy a hudební weby. Tohle je kontinuální hledání, které nikdy nekončí, jen se v určitém období roku ještě více zintenzivní.

Je nějaký interpret, který je vaším „snem" na United Islands?

Takový ineterpret není jen jeden a ty sny se také dost proměňují. Ale kdybych neměla žádná omezení, tak jednou z těchto kapel by byli určitě Massive Attack. Kdybych se měla ale vrátit ke snům o něco realističtějším, tak velkým snem pro mě je program festivalu, který představuje téměř výhradně nové talenty a publikum, které baží po objevování nové muziky.