Hudební vybavení, na které vznikaly ty nejznámější světové nahrávky, lze nyní pořídit i v České republice. Kytary.cz otevírají kytarový butik – oddělení luxusních a sběratelských nástrojů. Jednotlivé kusy shánějí po celém světě od hráčů, sběratelů nebo ve specializovaných evropských obchodech ve snaze sehnat to nejlepší.

Zdroj: Youtube

Každý kus pečlivě seřizují, kontrolují datum výroby, zásahy či množství původních komponentů. Nákupem butikového nástroje pak zákazníka osobně provází specialista Kytary.cz.

Zvuk přelomu 60. a 70. let

„Moje mateřská kapela je Yo Yo Band a nikdy jsme moc „sixties" neřešili, nicméně věci, které poslouchám a tíhnu k nim, jsou inspirované soundem šedesátých a sedmdesátých let. Až pak se to začalo lámat do nových vln. Instinktivně tíhnu ke zvuku téhle doby. Když si vybírám nástroje, nakonec stejně zjistím, že jsem si vybral ten z přelomu těchto desetiletí," řekl Miroslav Linhart z kapely Yo Yo Band.

Čtěte také: REPORTÁŽ: Po stopách Beatles a Queen v Liverpoolu a Londýně

Všichni zájemci z řad hudebníků i sběratelů tak mají jistotu, že investují peníze do 100% originálního kusu, který bude mimochodem opatřen i certifikátem autenticity.

„U kytar a kytarových zesilovačů je doba prohlášení za veterána většinou 30 let. V butikovém oddělení Kytary.cz jsou nástroje a kytarové aparatury vyrobené převážně od šedesátých do konce osmdesátých let. Jednou z rarit je resofonická kytara, která pamatuje jazzovou éru – americký National Triolian z roku 1931," říká odborník a špičkový bluesový kytarista Marcel Flemr, který je garantem projektu. Některé kousky mohou být podle něj výjimečně i mladší, což záleží od série a kus od kusu.

Pro koho?

Nástroje kytarového „butiku" lze rozdělit na dvě hlavní kategorie podle toho, pro koho jsou určené. Jednou skupinou zákazníků jsou sběratelé, kteří vyžadují 100% původní a maximálně zachovalý stav. Takoví zákazníci nástroje kupují jako sběratelské dílo, investici, případně pro hraní v bezpečí domova nebo studia. Druhou a neméně početnou skupinou jsou aktivní hudebníci, kteří chtějí nástroj brát na pódia a přiznaná stará patina dávající najevo, že se na nástroj hojně hrálo, tu není na škodu. Naopak.

Zdroj: Youtube

Ošoupaný lak a kdejaký šrám utržený na pódiích paradoxně dodává nástroji na hudební hodnotě a dokazuje jeho letitou cestu za vyhráváním se k perfektnímu tónu. A zhodnocení? Specialista Kytary.cz, který se zaměřuje na vyhledávání a restaurování vintage hudebních nástrojů, mluví o ročním nárůstu hodnoty 10-15 %.

Podobné dělení jako u kytar, je u vintage kytarových zesilovačů. Ty nejhodnotnější v novém butiku pamatují éru Jimiho Hendrixe a zrod rockové hudby. Mezi nejstarší kousky patří Fender "Tweed" Bassman z roku 1959, který sloužil jako vzor slavné firmě Marshall. Hodnota těchto zesilovačů nespočívá jen v jejich stáří, ale také v tom, že tyto aparáty byly ručně pájené – „drátkované". „Všechny zesilovače procházejí revizí, kdy odborník z Kytary.cz zhodnotí jejich stav, při jejich restaurování používá prémiové součástky a na přání zákazníka doladí zvukový charakter přesně dle požadavků a herního stylu," dodává Filip Černý Kytary.cz

Čtěte také: V Česku startuje „starožitnictví s kytarami"