Kapelník a umělecký šéf Festivalového orchestru Petr Macek přemýšlí o dramaturgii příští 26. sezony, analyzuje finanční možnosti a podzimní část cyklu Mostecká hudební setkání zřejmě věnuje především jubileu W. A. Mozarta.

„Momentálně vzpomínám na všech pětadvacet sezon, přičemž ta poslední úspěšně uzavřela jednu dlouhou etapu muzicírování pro mostecké posluchače," řekl Petr Macek. „Během 25 let se mi vybavují koncerty krásné hudby, na nichž vystoupili ti nejslavnější umělci, mezi nimiž byli houslisté Josef Suk a Václav Hudeček, sopranistky Gabriela Beňačková a Eva Urbanová, pianisté Ivan Klánský a Jan Simon a řada sólistů opery Národního divadla v Praze." V Mostě vystoupila i celá řada talentovaných umělců, ze kterých se staly později hvězdy, například Pavel Šporcl, Gabriela Demeterová, Josef Špaček, Martin Kasík a také Lukáš Vondráček, který nedávno obdržel nejprestižnější světové klavírní ocenění od belgické královny.

OHLÉDNUTÍ ZA 25. SEZONOU

Všechny koncerty se hrají často na přání posluchačů a v uplynulé sezoně přinesly posluchačům mnoho zážitků z poslechu krásné hudby. V říjnovém koncertu zazněly evergreeny swingu v podání Jana Smigmatora a známé šansony v podání Hany Seidlové. Na listopadovém večeru zazářila v Mostě talentovaná sólistka, klavírní virtuoska Lenka Korbelová, která zvládla v jednom večeru dva náročné koncerty L.v. Beethovena.

V prosinci před Českou mší vánoční J. J. Ryby vystoupila kytarová legenda Lubomír Brabec. Na zimním večeru zvaném Romantika alias Klasika vystoupil momentálně jeden z nejtalentovanějších českých houslistů mladé generace Josef Špaček, který zaujal úžasným svěžím přednesem koncertu L. v. Beethovena, a na témže večeru sopranistka Anna Klamo báječně, mimo jiné premierovala slavnou Beethovenovu árii Per pietà, non dirmi addio / Neříkej mi nikdy sbohem.

V únoru se nadchli milovníci operetních melodií galavečerem árií a duet, které doplnil Festivalový sbor a přinesl do programu novou výraznou hudební barvu.

V březnu se pak skvěle představila mosteckému publiku vynikající rumunská sopranistka, sólistka Státní opery Praha, Anda Luise Bogza a zazpívala svým velkým hlasem na zvláštní přání „pecky" operního nebe skladatelů G. Pucciniho, G. Verdiho a pro kapelníka na jeho osobní přání árii Rusalky z opery A. Dvořáka.

Finále sezóny skončilo bravurně. Přátelé Festivalového orchestru, houslový virtuos Ivan Ženatý a francouzský dirigent Martin Lebel s manželkou, flétnistkou Isabelle Prain, zahráli krásné melodie různých hudebních žánrů od J. S. Bacha, W. A. Mozarta, M. Brucha, M. Ravela a vrcholem byl přídavek od J. Masseneta, meditace z opery Thais v provedení Ivana Ženatého. Všechny koncerty uplynulé sezony realizoval s vynikajícími výkony Festivalový orchestr Petra Macka za řízení dirigentů J. Štrunce, D. Švece, M. Peschíka a M. Formáčka.

Petr Macek, který jménem posluchačů a umělců děkuje za přízeň a podporu Ústeckému kraji, městu Most, Městskému divadlu Most a další mecenášům a sponzorům, se těší na muzicírování v příští sezoně s Festivalovým orchestrem.

V jarní a letní části navštěvuje se souborem Nálady, který je neustále oblíben, lázeňská města jako Františkovy Lázně, Mariánské Lázně a Karlovy Vary a v tomto roce tak jako v loni vystoupí v Klášterci nad Ohří se zábavným koncertem s názvem Galavečer operetních melodií v pondělí 20. června od 18 hodin v Zámku Klášterec. Bude doprovázet své dvorní sólisty Venuši Dvořákovou a Romana Krebse z Hudebního divadla Plzeň.

„Zvu všechny, kteří mě chtějí potěšit návštěvou na krásném zámku u Ohře a mají rádi slavná dueta a árie J. Strausse, F. Lehára, E. Kalmána a další světové evergreeny," dodal kapelník.