Na repertoáru Baletu ND bude tak po Sněhové královně, která měla premiéru na jaře, další známá pohádka. Od loňského prosince první česká scéna uvádí také nové nastudování vánoční pohádky Louskáček, tentokrát v choreografii šéfa baletu Petra Zusky. Pohádkou, i když s poněkud temnějšími prvky, je také Čarodějův učeň.

Na diváky čeká nápaditá scéna 

Právě na taneční inscenaci na motivy lužickosrbské legendy z přelomu 17. a 18. století se před třemi lety setkali v Baletu Národního divadla poprvé spolu inscenátoři Malé mořské víly. Také v připravované inscenaci čeká na diváky nápaditá scéna, mimo jiné se dostanou do podmořské říše.

Scénograf Jakub Kopecký pro to, aby evokoval pohyb bytostí obývajících moře pod vodní hladinou, hrdiny představení nechává jakoby létat na lanech nad jevištěm. Díky létání totiž vznikne iluze plavání, potápění i utonutí.

Hudbu zkomponoval Matějů 

Tanečníci včetně obou představitelek hlavní role Aliny Nanu a Magdy Matějkové jsou vystaveni téměř kaskadérským kouskům – horolezecký sedák a adrenalinový pohyb v několikametrové výšce přeci jenom nepatří k běžným denním činnostem primabalerín, píše se v zářijovém bulletinu Baletu Národního divadla.

Libreto k baletu vytvořili Kodet s Kukučkou Trpišovským. Kostýmy připravuje Alexandra Grusková, hudbu zkomponoval současný český skladatel Zbyněk Matějů.

Pohádkový příběh byl zfilmován

Pohádkový příběh o mořské panně, která se zamilovala do lidského prince, pro nějž se rozhodla stát člověkem, napsal Hans Christian Andersen v roce 1836. Do Malé mořské víly vetkl svou hlubokou touhu po lásce, ale i následnou marnost z toho, že se nikdo nedozví o tomto citu ani o následné oběti. Vypráví o tragické lásce mořské bytosti k pozemskému princi, pro nějž obětuje to nejcennější, co má – svůj hlas a život.

V českém prostředí je velmi oblíbená filmová pohádka režiséra Karla Kachyni, natočená v roce 1976, v hlavní roli s Miroslavou Šafránkovou. Hudbu k ní složil Zdeněk Liška a velkou roli v něm hraje výtvarná složka a nákladné kostýmy.

Čtěte také: Norští tanečníci uvedou v Praze světovou premiéru své inscenace