Inscenaci připravil jeden z nejvýznamnějších současných tvůrců českého tanečního divadla Libor Vaculík, jehož Edith – vrabčák z předměstí se hraje v Plzni už 14. rokem a spěje ke 170. repríze. Vaculík je režisérem i choreografem, k novému muzikálu vybíral hudbu a navrhl světelné koncepce. Na dnešní poslední generální zkoušce to řekla mluvčí Divadla J. K. Tyla Eva Ichová.

Životní příběh legendy 80. let, který žil v letech 1946 až 1991, zpracoval Vaculík s osvědčeným autorským týmem na stejném principu jako u Edith. Hudebním východiskem pro něj byla koláž z produkce skupiny Queen, díla soudobého estonského skladatele Arvo Pärta a Petra Maláska. Autorem písňových textů je Václav Kopta.

„Retrospektivně komponované hudebně-taneční drama přivede na scénu Mercuryho na samém sklonku jeho dnů, aby před jeho už dovnitř obráceným zrakem odvinulo celý příběh právě končícího života, se všemi jeho vzestupy i pády," vysvětlila Ichová.

Mercury, jedna z prvních slavných obětí AIDS

O titulní postavu se podobně jako v Edith dělí dva interpreti. Pěvecky Freddieho ztvární Michael Kluch, talentovaný zpěvák a lídr mezinárodně oceňované pražské revivalové skupiny Queenie, kterou založil jako dvacetiletý v roce 2006. „Freddieho výraz, hlasový rozsah a jeho technika jsou unikátní," uvedl Kluch. Jeho tanečním protějškem bude sólista plzeňského baletu Richard Ševčík. „Postihnout také Freddieho odvrácenou, soukromou tvář, je náročný úkol. Není jednoduché tanečně vyjádřit uzavřenost. Všechno je to o výrazu a o detailu," řekl. Průvodce dějem bude Slečna Kdo v podání zpěvačky a herečky Ivy Marešové, která alternovala ve slavných muzikálech Báru Basikovou a Lucii Bílou.

„Alfou a omegou bylo proniknout do Freddieho osobního života a důvěrně se ho zmocnit. Vycházím hlavně z jeho vnitřních rozporů. Jeho dilemata se odvíjejí v mnoha rovinách a v různých etapách – vztah k rodičům versus snaha emancipovat se od zanzibarského původu, komplexy versus ambice, jeho ujasňování si sexuální orientace. Lítá mezi chlapy a ženskými," uvedl Vaculík. Mercury byl jedním z prvních slavných obětí AIDS. Oficiálně se k tomu přiznal den před smrtí, předtím to čtyři roky tajil.