Dva větší zpěvy (Notturno a Nächtlicher Gang) Richarda Strausse (na texty Richarda Dehmela a Friedricha Rückerta) sklidily po premiéře roku 1900 velké uznání. Nejednou byly hodnoceny jako skladatelovo nejdokonalejší dílo. První píseň je především náladotvorná, druhá silně dramatická. S myšlenkou zařadit je do programu abonentního koncertu přišel dramaturg Josef Třeštík.

Zazní obě písně 

„Jde o pozoruhodné dílo napsané na samém konci 19. století, jen pár let před tím, než skladatel začal pracovat na opeře Salome. Notturno se občas uvádí samostatně, nicméně obě písně vídáme na programu zřídka. Důvodem jsou mimořádné nároky, které na sólistu kladou charakterem velmi rozdílné písně. Jen málokdo se cítí komfortně v obou. Byl jsem moc potěšen, když si Adam Plachetka písně prostudoval a můj návrh přijal," uvedl Třeštík.

Oporou mu bude SOČR


Basbarytonista Plachetka se jako interpret se Dvěma většími zpěvy Richarda Strausse setkává poprvé. V dramatickém, zřídka uváděném díle bude jeho oporou SOČR pod vedením Ondreje Lenárda.

„Nesmírně se těším, až uslyším písně v jejich plné kráse s orchestrem," uvedl k tomu Plachetka, který koncertní sezonu ukončí vystoupeními v Mozartově Figarově svatbě v newyorské Metropolitní opeře.