Předchozí
1 z 11
Další

Zdroj: se svolením Supraphonu

Hana Zagorová: Mé svátky (Supraphon)

Navzdory tomu, že je to už více než rok ode dne, kdy Hana Zagorová zemřela, zájem o její tvorbu neslábne. Její nezaměnitelný hlas a charismatická osobnost nadchla za bezmála šedesát let působení na hudební scéně několik generací fanoušků. Supraphon letos na podzim vydal její první kolekci vánočních písní nahraných v letech 1975 až 2021 pod názvem Hana Zagorová – Mé svátky. Navíc chystá audioknihu podle její autobiografické knihy Dřív, než to zapomenu a už 19. prosince se v pražské Lucerně uskuteční první ze dvou vzpomínkových koncertů oslavujících odkaz devítinásobné držitelky Zlatého slavíka.

Sváteční kolekce vyšla na CD i v digitálních formátech a obsahuje nahrávky s vánoční a sváteční náladou ze všech dekád hudební kariéry Hany Zagorové. Některé z nich dokonce jsou na CD poprvé.

Inspirace na Vánoce. Deník přináší tipy na dárky z oblasti kultury

Zdroj: se svolením Supraphonu

Vilém Veverka: Christmas Album (Supraphon)

Světově proslulý hobojista Vilém Veverka má za sebou úspěšný rok. Jeho Christmas Album opět boduje v prodejních hitparádách. Získalo si oblibu posluchačů a pochválili ho i zahraniční recenzenti v loňském Gramophone a letošním American Record Guide. Mimo jiné obsahuje několik písní s nezapomenutelným sopránem Patricie Janečkové, která nás letos bohužel opustila. Vilém Veverka se nyní těší na spolupráci s houslovým virtuosem Pavlem Šporclem, s nímž vystoupí 11. prosince na vyprodaném koncertě v Novoměstské radnici v Praze. A pro příští rok už plánuje další výzvu: účast na netradičním pojetí Smetanovy Mé vlasti na festivalu Smetanova Litomyšl ke dvoustému výročí skladatelova narození.

Vilém Veverka je jedním z nejuznávanějších hobojistů současnosti. Jeho repertoár zahrnuje díla od baroka po současnost, která představuje na koncertech i na nahrávkách s předními orchestry a dirigenty.

Inspirace na Vánoce. Deník přináší tipy na dárky z oblasti kultury

Zdroj: se svolením Thames & Hudson

Pink Floyd: Dark Side Of The Moon / 50th Anniversary (Thames & Hudson)

Pink Floyd jsou nepochybně jednou z nejzásadnějších skupin hudební historie. Jejich experimentální rocková muzika ovlivnila miliony posluchačů a inspirovala několik generací hudebníků.

Vždy je zdobil progresivní přístup při hledání nových možností, kladli důraz na koncepční propojení zvuku s obrazem. Měli jedinečné nápady a pořádali originální výpravné koncerty. Od roku 1964, kdy tato artrocková skupina vznikla, natočila patnáct studiových alb.

Legendární deska Dark Side Of The Moon z roku 1973 se u příležitosti padesátého výročí vydání dočkalo opulentní reedice. Nově zremasterovaná nahrávka vyšla také na LP, CD a rovněž v audio podobách Dolby Atmos a 5.1 Surround mix na Blu-ray.

Inspirace na Vánoce. Deník přináší tipy na dárky z oblasti kultury

Zdroj: se svolením Supraphonu

Blue Effect: 33, speciální reedice (Supraphon)

Legendární kytarista Radim Hladík by se tento měsíc dožil sedmasedmdesáti let a zároveň v prosinci uběhne sedm let od jeho odchodu. Jeho spoluhráči z Blue Effectu a Hladíkova rodina mu proto i letos připravili vzpomínkový koncert. Odehraje se v pondělí 11. prosince v Lucerna Music Baru. Na pódiu zazní hudba Matadors se zpěvákem Viktorem Sodomou, nejznámější skladby Blue Effectu jako Rosenka nebo Sluneční hrob. Během večera se bude křtít aktuální reedice slavného alba 33, které vychází na vinylu i CD a nabízí komplet textů písní, ale také recenze a články, hodnotící album a jednu šťastně nalezenou fotografii k tomu.

Vedle famózního kytaristy Hladíka se posluchači mohou na albu těšit na výtečného bubeníka Vlado Čecha a jedinečného zpěváka/klávesistu Leška Semelku. Blue Effect/M. Efekt v této sestavě se krátce po dotočení alba rozešel, ale jeho mimořádně silné chvíle z roku 1980 zachycují tři CD bonusy s repertoárem 33 v koncertní podobě.

Inspirace na Vánoce. Deník přináší tipy na dárky z oblasti kultury

Zdroj: se svolením Supraphonu

Emil Viklický: Za horama, za lesama… (Supraphon)

Pianista, skladatel i aranžér Emil Viklický obohatil českou i světovou jazzovou scénu svou originální tvorbou a virtuózní hrou. K příležitosti jeho letošních pětasedmdesátin vyšla reedice alba Za horama, za lesama… Viklický jej nahrál v triu s kontrabasistou Františkem Uhlířem a bubeníkem Cyrilem Zeleňákem a navíc s výraznými hosty – s houslistou Jiřím Pavlicou, cimbalistou Milanem Malinou, saxofonistou Františkem Kopem a se zpěvačkami Ivou Bittovou a Věrou Domincovou.

Album tvoří osm původních folklorních předloh a dvě Viklického autorské kompozice. Muzikant ho nahrál už v roce 1989, ale kvůli překotným společenským událostem se vydání posunulo až do roku 1991. Nahrávka však zůstala velmi čerstvá, inspirovaná a inspirující, což jasně dokazuje letošní CD/LP reedice se vzpomínkovými texty a fotografiemi.

Inspirace na Vánoce. Deník přináší tipy na dárky z oblasti kultury

Zdroj: se svolením Warner Music

David Deyl: Kouzelné melodie - Písničky z českých pohádek (Warner Music)

David Deyl je jedním z nejvýraznějších českých popových zpěváků současnosti. Vydal šest úspěšných alb (Hlavolam, Zásah, V ozvěnách, Moje Vánoce, Melodies of My Heart: Musicals! a Tvůj signál). V jeho tvorbě se často odráží blízký vztah k latinsko-americké hudbě. Spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu nově natočil album s písněmi z českých pohádek a animovaných filmů.

 „Přál bych si, aby posluchači alespoň na chvilku zapomněli na všechny starosti, shon a problémy. Rád bych je přenesl do světa fantazie, říše klidu a bezpečí, kde se budou cítit jako v tom nejkrásnějším snu,“ uvedl Deyl.

Mezi vybranými písničkami jsou například Kdepak ty ptáčku hnízdo máš (Tři oříšky pro Popelku), Prstýnek (Princezna se zlatou hvězdou), Saxana (Dívka na koštěti), Dělání (Princové jsou na draka), Nám se stalo něco překrásného (Lotrando a Zubejda) nebo Včelka Mája. Jako hosty si přizval zpěvačky Moniku Absolonovou, Markétu Konvičkovou, Evu Matějovskou, Kláru Vojslavskou a Natálii Grossovou i Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu.

Inspirace na Vánoce. Deník přináší tipy na dárky z oblasti kultury

Zdroj: se svolením Polydoru

The Rolling Stones: Hackney Diamonds, limitovaná edice (Polydor)

Album Hackney Diamonds, které se hned po vydání dostalo na první místo v 19 zemích světa, je prvním studiovým albem, které The Rolling Stones vydali od roku 2005. Novinku lze pořídit i v podobě speciální limitované edice 2CD, která obsahuje navíc živou nahrávku Live at Racket NYC se sedmi skladbami, které kapela zahrála na intimním křtu alba v New Yorku 19. října 2023, s debutovými živými vystoupeními skladeb Angry, Bite My Head Off, Whole Wide World a Sweet Sounds of Heaven. Součástí 24stránkového bookletu jsou fotografie z vystoupení od slavného fotografa Kevina Mazura.

Album obsahuje hlavní singl Angry nominovaný na cenu Grammy spolu s písní Sweet Sounds of Heaven, na které zpívá Lady Gaga a na klávesy a klavír hraje Stevie Wonder. Zesnulý bubeník Charlie Watts se objevuje ve dvou skladbách, Mess It Up a Live By The Sword spolu s Billem Wymanem. Na desce se také objeví Paul McCartney a Elton John.

Inspirace na Vánoce. Deník přináší tipy na dárky z oblasti kultury

Zdroj: se souhlasem BrainZone

Anna K.: Údolí včel (BrainZone)

Nové album zpěvačky Anny K. vznikalo v průběhu posledních šesti let a představuje devět autentických skladeb plných citu.

„Je to taková moje láskyplná výpověď. Je to velmi osobní album plné životní pravdy, prožitků. Je o síle vztahu, síle lásky. Což může znít jako klišé, ale tak to opravdu není. Je o pocitu sounáležitosti, který člověku pomáhá překonat obrovské pády až na samé dno, ale také intenzivně vnímat pocity radosti a vítězství,“ říká o své novince Anna K.

Všechny skladby, které na albu jsou, napsal i tentokrát partner Anny K., kytarista Tomáš Vartecký. Vedle něj se na vzniku desky podílel mimo jiné i kytarista skupiny Bon Jovi Phil X a někdejší bubeník skupin Foreigner a Whitesnike Brian Tichy. Několika písničkám dal výslednou podobu slavný americký producent Chris Lord-Alge (Green Day, Billy Talent či Muse).

Inspirace na Vánoce. Deník přináší tipy na dárky z oblasti kultury

Zdroj: se svolením Warner Records

Cher: Christmas (Warner Records)

První vánoční album zpěvačky Cher a její první studiové album po deseti letech, to je letošní novinka s jednoduchým názvem Christmas. Je na ní celkem třináct songů, zbrusu nových i převzatých. Na tracklistu najdeme například písně například Please Come Home for Christmas, Santa Baby, Christmas (Baby Please Come Home) nebo Home, ve které se k Cher připojil i autor skladby Michael Bublé, a What Christmas Means to Me, v níž se rovněž ukázal její původní interpret Stevie Wonder.

Zbylými hosty jsou třeba Darlene Love, Tyga či Cyndi Lauper. Produkce se opět ujal anglický hudebník Mark Taylor, který má na svědomí třeba hit Believe, a kromě toho spolupracoval i s Tinou Turner, Lady Gaga, Nelly Furtado, Rodem Stewartem nebo Kylie Minogue. Novinka je dispozici v několika barevných vinylových verzích a na CD.

Inspirace na Vánoce. Deník přináší tipy na dárky z oblasti kultury

Zdroj: se svolením Galén

Ivan Hlas: Pramínek času (Galén)

Dvacet let společného hraní v triu oslavili Ivan Hlas, Norbi Kovács a Jaroslav Olin Nejezchleba tím nejlepším způsobem: natočili šestnáct písniček, které mají rádi a které je provázely celou tou dlouhou dobou. Více než hodinové ohlédnutí vzniklo během pár dnů ve studiu, najednou a naživo. Osvědčené kousky nepřeberného Hlasova zpěvníku za sebou plynou jako pramínek času a v aranžmá, jak si je oblíbili návštěvníci koncertů.

Neplánovaně tak vzniklo i jakési pomyslné „best of“ album písničkáře, kterého posloucháme více než půl století. Jako dárek pro fanoušky se na albu objevuje i zatím neznámá písnička Hello, Mony!, kterou Ivan Hlas začal psát ve svých patnácti letech a nyní ji dokončil.

Inspirace na Vánoce. Deník přináší tipy na dárky z oblasti kultury

Zdroj: se svolením Supraphonu

Petr Janda: Dávno plus (Supraphon)

Legenda české rockové scény, zpěvák, hudebník, skladatel a frontman kapely Olympic načetl osobně svou autobiografii. Příběh jedné výjimečné hudební kariéry vychází jako audiokniha s názvem Dávno plus.

Janda odhaluje i své soukromí, poznáváme ho jako člověka, jenž vzpomíná na dětství, rodiče i svoji vlastní rodinu, na hezké i tragické chvíle, zkrátka na vše, co mu život v průběhu času dal i vzal. Své vyprávění proložil vlastními kytarovými improvizacemi.

Součástí bezmála devítihodinové audioknihy, která vychází na CD i digitálně, je také 25 hitů od Olympicu i ze sólových projektů, které vycházejí též samostatně na digitálním kompilačním albu Dávno plus – Písničky ze stejnojmenné audioknihy a jsou rovněž k dispozici na všech streamovacích platformách.

Inspirace na Vánoce. Deník přináší tipy na dárky z oblasti kultury