Na festivalu Pražské jaro zazpívá v programu s výběrem písní pro soprán a orchestr Richarda Strausse doplněným o Mahlerovu Symfonii č. 1 D dur Titan za doprovodu Bamberských symfoniků vedených dirigentem Jonathanem Nottem.

„Písňový recitál neznamená nějaký oddech od opery, ale chtěla jsem zkusit něco jiné. Je to náročné na paměť a vytváření vlastní atmosféry písní," uvedla na dnešním setkání s novináři v Praze Urmanová, host nejpřednějších operních scén světa. V milánské La Scale vystoupila například jako Aida, Pucciniho Toscu ztvárnila ve Florencii nebo Belliniho Normu v drážďanské Semperově opeře. Vystupovala mimo jiné i s dirigenty Danielem Barenboimem, Pierrem Boulezem nebo Jamesem Levinem.

Hlas Urmanové je podle hudebních odborníku „jako stvořený" pro tvorbu Richarda Strausse, jehož výběr z písní zazní v jejím podání v Praze. „Strauss klade velké nároky na pěvce a zároveň nám dává velkou satisfakci. Strauss využívá celou šíři možností a jeho hudba je velmi štědrá, interpretovi dává dobrý pocit, pokud to zvládne. Díky té šíři si každý v jeho písních něco najde," sdělila Urmanová, jejíž další provedení tohoto pozdně romantického programu jsou plánována v červnu v Paříži a v Baden-Badenu.

Pěvkyni, která před několika lety dostala nabídku, aby kandidovala na litevskou prezidentku, dnes přítomný velvyslanec Litvy v ČR Aurinas Taurantas označil za „nejlepší kulturní velvyslankyni Litvy". „Nebyla bych dobrá kandidátka na prezidentku, mám v hlavě počítač nastavený na zpěv. Snad bych mohla bát tváří na nějakých billboardech, ale na výkon prezidentské funkce se necítím, nemám s politikou nic společného," řekla Urmanová.

Hvězda newyorské Metropolitní opery

Svým písňovým recitálem nadchla Urmanová Prahu v roce 2010. Hvězda newyorské Metropolitní opery a jedna z nejlepších interpretek wagnerovských rolí sklidila aplaus vestoje zaplněného Národního divadla. Za doprovodu německého pianisty Jana Philipa Schulzeho přednesla písně z tvorby Gustava Mahlera, Richarda Strausse, Sergeje Rachmaninova, Francise Poulenca a Henriho Duparca. „Čím déle zpívám, tím větší cítím zodpovědnost k publiku," podotkla.

Urmanová, která ve výraznější roli debutovala v sezoně 1993/1994 v St. Gallenu, kde ztvárnila Lauru v Ponchielliho Giocondě, se chystá na další roli v Aidě v newyorské Metropolitní opeře, kde tentokrát ztvární faraonovu dceru Amneris. „Konečně se budu moci Aidě pomstít," dodala s úsměvem.