Filmové melodie z Pirátů z Karibiku, staří dobří The Beatles, o poznání starší Mozartovy či Bachovy sonáty, ale třeba též státní hymny. Přehrajte si v hlavě jakoukoliv světově známou skladbu či znělku, od klasiky po aktuální populární televizní seriály, a na kanále pianisty Petera ji nejspíš naleznete.

Slovenský youtuber s železnou pravidelností, téměř den co den, vkládá na síť nové hudební video, kde tóny graficky doprovází virtuální klaviatura. Začal s tím před deseti lety, dosáhl přes 2300 nahrávek. Mimo nejpopulárnější songy s desítkami milionů "kliků", jako u tématu z Růžového pantera, sbírá další třeba jen po tisících, ale pokračuje. Kanál Peter PlutaX už odebírá 2,92 milionu uživatelů.

Video: Skladba z filmu Růžový panter

Zdroj: Youtube

Nejen amatérští a začínající pianisté z celého světa mu děkují, že se díky lehkým i těžším tutoriálům danou melodii mohou snadněji naučit zahrát. Pod videem zjednodušené verze skladby klavírního virtuosa Fryderyka Chopina napsal anglicky jeden z fanoušků: „Hrál jsem ji dle návodu tři dny a teď to zvládnu bez vynechání.“

Magický milion sledujících

Koncept na celosvětové platformě významně těží z toho, že hudba boří jazykové bariéry. Podle posledních dat zahraniční společnosti Statista jsou po slovenském pianistovi nejsledovanějšími českými youtubery Baxtrix a Tary. S přibližně 765 miliony celkových zhlédnutí netvoří ani polovinu dosahu oproti Peteru PlutaX. V kategorii počtu odběratelů se oba blíží k magické hranici jednoho milionu odběratelů.

Aktivnější na platformě je nyní Tary, vloger ukrajinského původu Taras Anatoljevič Povoroznyk. Stále populární na internetu je i Jirka Král, který však již delší dobu pro svůj kanál videa netočí.

Sociální síť TikTok
Češi tráví na sítích 2,5 hodiny denně. Raketou je Tik Tok, Snapchat není mrtvý

K matadorům českého YouTube patří také Jan Macák alias MenT. Jako první tuzemský jednotlivec pokořil hranici milionu sledujících na této sociální síti. Aktuálně má na svém kanále 1,43 milionu odběratelů. Jak uvedl pro časopis Forbes, první výplatu od YouTube dostal v roce 2011, kdy mu bylo čtrnáct let. A první milion nastřádal v osmnácti.

Ještě více se na videokanálu YouTube prosadil rodák ze slovenských Košic David Dobrik. V šesti letech se s rodinou přestěhoval do Spojených států. Videa tak točí v angličtině a nyní má po celém světě obří fanouškovskou základnu. Pětadvacetiletého influencera jen na YouTube sleduje 18,3 milionu uživatelů. Jeho vlogerská videa mají dohromady téměř sedm miliard zhlédnutí.